Nyolc hete vizsgálja a fogyasztóvédelem az építőipari alapanyagok piacán tapasztalható visszás jelenségeket, az augusztus végéig felkeresett félezer kereskedelmi egység 60 százalékát érték jogsértésen – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerdán az MTI-vel.
A kormányhivatalok munkatársai az ellenőrzött helyszínek háromnegyedénél tapasztaltak áremelkedést, harmaduknál pedig készlethiányt.
Kiemelték: a kormány összehangolt hatósági fellépéssel is tesz azért, hogy az otthonteremtési és lakásfelújítási támogatások valóban a családok életminőségét javítsák. A fogyasztóvédelem július eleje óta fokozottan vizsgálja az építőanyagok piacát. A hatóság indokolt esetben akár bírság kiszabásával végződő eljárást indít a szabálytalanságon ért vállalkozásokkal szemben. Ha a hatáskörén túlmutató problémákat tapasztal, a társszervezetek – elsősorban a Gazdasági Versenyhivatal – eljárását kezdeményezi.
A kormányhivatalok szakemberei már összesen több mint félezer forgalmazónál kopogtattak a fatelepektől a vasudvarokon át a barkácsáruházakig. A vizsgálatban az általános kereskedelmi feltételek, az árfeltüntetéssel, jótállási jegyekkel kapcsolatos előírások és a piacfelügyeleti követelmények betartását kérik számon. Mintegy 300 kereskedőnél tártak fel kisebb-nagyobb mulasztásokat, ezek közel negyede már az ellenőrzés ideje alatt kiigazította a hibát – írják a közleményben.
Áremelkedés és készlethiány
Az összesített adatok szerint a kereskedelmi egységek 74 százalékánál emelkedtek az árak, 34 százalékuknál merült fel készlethiány. A termékek széles köre kerül 80-120 százalékkal többe a korábbinál.
Egyes helyszíneken és építőanyagoknál előfordult 130-160 százalékot meghaladó mértékű növekedés is, amely mögött túlzó árazás vagy indokolatlan készletvisszatartás sejthető.
A fogyasztóvédelmi vizsgálat visszavonásig folytatódik a fővárosban és minden megyében.
Az építőipari termékek széles köre kerül 80-120 százalékkal többe a korábbinál – Fotó: pixabay
Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár a közleményben kiemelte: a kollégák piacfelügyeleti ellenőrzéseket is végeznek, eddig mintegy 800-féle, összesen több mint 200 ezer darab építőanyag megfelelőségét vizsgálták. Főként a jelölésekkel és teljesítménynyilatkozatokkal összefüggő hiányosságokkal találkoztak 220 termékfajtánál, több mint 43 ezer darab építési terméknél. A mintegy 30 ezer hazai gyártású árucikknél jóval ritkábban állapítottak meg jogsértést, kifogásolási arányuk fele-harmada volt csupán az összesített eredménynek. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a szektor célzott ellenőrzésével készteti jogkövető magatartásra az építőanyag-forgalmazókat – írja az MTI.
Árrobbanás január és május között
Az áremelkedés mértékéről korábban a hang.hu írt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) közlése alapján: az év első öt hónapjában 2020 év végéhez képest a hideg padlóburkolatoknál 9 százalékos, a tetőcserepeknél 11, a beton esetében 12 százalékos, a gipszkarton esetében 23 százalékos, a hőszigetelő anyagoknál 47 százalékos, míg a faanyagoknál 72 százalékos áremelkedés tapasztalható. A faanyagok árának brutális emelkedéséről ITT írtunk.
Az építőanyagok ára és a munkaerőköltségek növekedése elsősorban azokat a kivitelezőket hozza kilátástalan helyzetbe, akik még 2020-ban kötötték meg a kivitelezési szerződéseiket. Az ÉVOSZ ez év júniusi álláspontja szerint sok esetben szükségessé válik a szerződések módosítása, ami történhet az árak korrekciójával, a műszaki tartalom változtatásával (olcsóbb árfekvésű termék választása) vagy a feladatok részleges időbeli átütemezésével egyaránt.
Az építőipari árak alakulása a mezőgazdasági pályázatok megvalósítását is befolyásolja
A napokban az Agroinform.hu-n írtunk arról, hogy a mezőgazdasági pályázatok megvalósítását az is nehézkessé teszi, hogy hosszú az elbírálási ideje egy-egy pályázatnak. Az akár néhány hónap alatt (egy évről nem is beszélve!) bekövetkező óriási árváltozások miatt a tervezett költségvetésnek megfelelően a pályázók közül sokan nem tudják megvalósítani a beruházásaikat. A Vidékfejlesztési Program támogatásaiból többnyire így is csak a teljes beruházás maximum 50 %-át lehet finanszírozni, az építési alapanyagok árainak emelkedésével pedig szinte lehetetlen lépést tartani, és a tervezett költségkeretből kihozni a beruházást. A pályázatok megvalósítása során a műszaki tartalom csökkentésére általában nincs lehetőség, így sokszor nincs más választás, mint lemondani az elnyert pályázat megvalósításáról.