Amerikai kutatók olyan mikrobát találtak, amely 21 méterrel a földfelszín alatt él, és elképesztő képessége van: képes lebontani a felszínről lejutott szennyező anyagokat. A Michigani Állami Egyetem tudósai a CSP1-3 nevű mikrobatörzset azonosították, amely fontos szerepet játszhat a talajvíz megtisztításában.

A baktériumot Iowa és Kína hasonló szerkezetű mély talajmintáiban fedezték fel, így elképzelhető, hogy világszerte jelen van. DNS-elemzésük alapján a mikrobák ősei vízi élőhelyeken, például meleg forrásokban éltek, majd evolúciós útjuk során a felszíni talajon át a mélyebb rétegekbe vándoroltak. Ami igazán meglepő: a mély talajban is aktív anyagcserét mutatnak, tehát nem szunnyadó spórákról van szó, hanem élő, növekvő organizmusokról!

A kutatókat az is megdöbbentette, hogy ezek a mikrobák nemcsak előfordulnak a mély rétegben, hanem dominálják is azt – akár 50%-os arányban.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című rangos tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a talaj a Föld legnagyobb természetes vízszűrője, amely különböző fizikai, kémiai és biológiai folyamatokon keresztül tisztítja meg a vizet. Azonban míg a felszíni talaj csak kis térfogatot és gyors áramlást képes kezelni, a mély talaj jóval több vizet tart vissza, így biztosítva azt a környezetet, ahol a CSP1-3 is aktív. Mivel a szén és a nitrogén kimosódik a felső talajrétegből, a törzs ezekből az elemekből táplálkozik, hogy elősegítse a víztisztítási folyamatot. A CSP1-3 pedig a talajban lévő víz természetes "tisztítószere".

Most laboratóriumi körülmények között próbálják szaporítani és tovább vizsgálni ezeket a baktériumokat, ám ez nem könnyű feladat, mivel nehéz mesterségesen utánozni azt a különleges környezetet, ahol ezek élnek.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock