Nyugat-Európa sikeresen megszüntette az orosz gáztól való függőségét, de az olcsó orosz műtrágya továbbra is stratégiai kitettséget okoz. 2025 elején az európai nitrogénműtrágya ára jelentősen emelkedett, elsősorban a magas gázárak és az euró gyengesége miatt. Az orosz import dominanciája tovább fokozza az európai gyártók versenyképességi gondjait: a műtrágya EU-s importjában Oroszország részesedése 2024-re 31%-ra nőtt, míg az uniós gyártók kapacitáskihasználtsága továbbra is alacsony, mindössze 70%.
Az orosz műtrágya versenyképes árait a belföldi, olcsó földgáz és az alacsony termelési költségek biztosítják, miközben az európai gyártók a magas energiaárak és a drágább LNG-import miatt küzdenek. Ez az uniós gyártók költségeit az egekbe emelte, ami számos európai gyártó kapacitáscsökkentéséhez és termelésének EU-n kívüli áthelyezéséhez vezetett.
Az orosz műtrágyagyártás 2024-re 65 millió tonnára nőtt, amelynek felét exportálják. Az előrejelzések szerint ez a termelési szint 2030-ra további 47%-kal emelkedhet. Az exportált orosz műtrágyából származó bevételek részben az Ukrajna elleni háborús kiadásokat finanszírozzák, ami tovább bonyolítja a politikai helyzetet.
Az Európai Bizottság az orosz műtrágyaimport korlátozását célzó szankciós csomagot készít elő. A lengyel EU-elnökség prioritásként kezeli az intézkedések végrehajtását, mivel a tét nemcsak az uniós gyártók túlélése, hanem az élelmiszer-termelés biztonsága is – mint ahogy azt nemrég megírtuk.
A magyar termelők már 2023-ban szembesültek a műtrágyaárak drámai emelkedésével, ami spóroláshoz és a forgalom visszaeséséhez, a termelőknél pedig hozamcsökkenést és veszteséges gazdálkodást eredményezett. Hasonló kihívásokkal néznek szembe most a nyugat-európai gazdák is, akik attól tartanak, hogy a szankciók tovább emelhetik a műtrágya árát, növelve az élelmiszerárakat és az inflációt.
Az orosz műtrágyaimport korlátozása rövid távon drágíthatja az európai műtrágyát, de hosszabb távon világpiaci árzuhanást eredményezhet, mivel az orosz gyártók máshol túlkínálatot teremtenek. Ezáltal barátibbá válhatnak az EU-ban és Magyarországon is a műtrágyaárak – legalábbis a remények szerint.
Indexkép: Pixabay
Forrás: mfor.hu