A 2024-es évben a kukorica vetésterülete enyhe növekedésnek indult (866e hektár betakarított terület), de sajnos az időjárás az ország nagy részén idén sem kedvezett a kukorica termesztésnek. Az aszály hatása nem volt annyira pusztító, mint a 2022-es évben, nagyrészt azért, mert a száraz periódus a virágzás után kezdődött és a megtermékenyülésre már nem volt befolyással, kivéve a késői hibrideket. Ennek ellenére az utóbbi szezonban is voltak olyan területek, ahol szemkitelítődési gondok miatt nagy mértékben csökkent a kukorica termése a száraz és meleg időjárás következtében, így az országos termésátlag 5,8 t/ha körül alakult.
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években, a kukoricatermesztésben kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukorica nemesítés során.
A Limagrain közép-korai és közép-késői kukorica nemesítési programjait magyar nemesítő állomásunk (Zsombó) kollégái vezetik. Irányításukkal indult új szemes kukorica nemesítési programunk a Danubia projekt, melynek eredményeként tavaly két, kiváló szárazságtűréssel rendelkező hibridet vezettünk be a hazai piacra. A projekt sikerének záloga, hogy a Danubia-hibridek beltenyésztett vonalainak szelekciója hazai klimatikus viszonyok között történik.
Az idei évben egy újabb Danubia hibridet vezetünk be, az LG 31.400-at, így tovább bővül azon szemes kukorica hibridjeink köre, amelyek kiváló aszálytűréssel, magas terméspotenciállal és kiemelkedő termésstabilitással rendelkeznek.
LG 31.350
Szemes Fao 350–360
Az LG 31.350 az első generációs Danubia hibridek közül való, kiváló terméspotenciállal és egyedülálló szárazságtűréssel rendelkező kukorica hibrid.
Helyi és a világon minden nemesítőház által használt genetikai források felhasználásával nemesítettük, ezáltal a helyi körülményekhez nagyon jól alkalmazkodó hibridet kaptunk. Vastag, közepesen hosszú csövei vannak, melyen a szemsorok száma elérheti a 18–20-at.
|
A hibridcsőeredési pontja állományszinten rendkívül homogén, csőmérete kiegyenlített, szemei hosszúkásak, mélyen ülők.
|
LG 31.380
Szemes Fao 380–390
Az első generációs Danubia hibridek másik képviselője a portfólióban. A világon használt elit és helyi(közép-európai) genetikai források kombinációja. A szisztematikus nemesítői munka eredményeként egy nagyon jó terméspotenciállal, kiváló szárazságtűréssel és nagyfokú termésstabilitással rendelkező hibrid született.
Gyökérrendszere és szára erős, állományán belül a csövek tűzési pontja és a csövek mérete homogén, kiegyenlített. Szemein a kupanyomok rendkívül kifejezettek. Jó választás annak, aki nagy terméspotenciállal rendelkező kukoricahibridet keres a középérésű csoportban, amely akkor is bizonyít, amikor a termesztési körülmények rosszabbra fordulnak.
|
|
LG 31.400 – ÚJ!
Szemes Fao 400–410
A legújabb, magyarországi körülmények között nemesített Danubia hibrid az LG szemes kukorica portfólióban. Kiváló szárazságtűréssel és nagyon jó szárszilárdsággal rendelkezik. Hozza a korábban már megismert Danubia jellemzőket, de terméspotenciálja, éréscsoportjából fakadóan, magasabb a két korábban bevezetett hibridnél.
Azoknak ajánljuk, akik felismerték a szárazságtűrés fontosságát és a FAO 400-as éréscsoport elejéről szeretnének választani egy új, magyarországi körülményekhez adaptált kukoricahibridet. Az első generációs Danubia hibridek másik képviselője a portfólióban. A világon használt elit és helyi (közép-európai) genetikai források kombinációja.
|
|
Dr. Szűcs Péter
Napraforgó és kukorica-termékfejlesztési vezető
Limagrain Hungária Kft.
2040 Budaörs, Gyár u 2.,
Tel: 23-421-005,
E-mail: iroda@limagrain.com