Résen kell lenni, mert a csapadékkal és a hőmérséklet emelkedéssel a feltételek egyre inkább kedveznek a gombák számára.
Az időzítés, a helyes szerválasztás és a dózis határozza meg a védekezés sikerét. Szakértők mondják el javaslataikat.
A válaszokért kattintson a névre!
|
Juhász György régió menedzser
ADAMA Hungary Zrt.
A tavalyi szezonhoz képest a vegetáció visszamaradása érzékelhető, ennek következtében az évjárat sajátosságaihoz alkalmazkodva a gombaölő szeres kezelések is átalakulóban vannak.
Cél a magas hozam és jó minőségű termés elérése – fotó: ADAMA Hungary Zrt.
Az intenzív kalászos technológiában a megszokott háromlépcsős védekezési rendszer idén más hangsúlyt kap. Normál esetben a T1-es kezelést a bokrosodás végén, a szármegnyúlás kezdetén szokták elvégezni.
Az idei évben, az elhúzódó szárazság és a gyenge vegetációs fejlődés miatt a kórokozók jelenléte egyelőre minimális. Ennek következtében a T1-es kezelések időszerűsége és szakmai indokoltsága kérdésessé vált, ami miatt a T2-T3 kezelések szerepe felértékelődik.
Kulcsfontosságú a kalász védelme – fotó: ADAMA Hungary Zrt.
A zászlós levél védelme kulcsfontosságú, hiszen a zászlós levél és az alatta lévő levél emeletek termelik meg az asszimiláták 80%-át, amely közvetlenül hatással van a kalászosok végső terméshozamára. Ennek megóvása nélkül nem lehet magas hozamot várni, még akkor sem, ha a szezon végül kedvezően alakul.
A kalászvédelem fontosságát a tavalyi évben tapasztalt jelentős fuzáriumfertőzés is jól mutatta, hogy komoly károkat tud okozni, és ilyen szempontból a kalászvédelem szinte kihagyhatatlan eleme a technológiának. Külön kiemelendő a fuzárium elleni védekezés kapcsán, hogy a prevenció fontosabb, mindig megelőző jelleggel védekezzünk. Amikor az említett levél szintek vagy levél emeletek kiterültek akkor az ADAMA kínálatában már jól ismert hatóanyagokkal (azoxistrobin + difenokonazol), (protiokonazol + azoxistrobin) eredményesen védhetjük meg a kalászosokat a lisztharmat, levélfoltosságok és a rozsda ellen.
|
A kalászvédelem fontosságát a tavalyi évben tapasztalt jelentős fuzárium fertőzés is jól mutatta – fotó: ADAMA Hungary Zrt.
Az ADAMA által kínált Maxentis egyedülálló kombinációja (azoxistrobin + protiokonazol) hatékony védelmet biztosít, ráadásul mindezt kiváló ár-érték arány mellett.
Összességében az idei évben jellemző, hogy a vegetáció visszamaradása és a szárazság miatt a T1-es kezelés szerepe csökkent, azonban a zászlós levél és kalász védelme kulcsfontosságú, amivel az ADAMA kínálatában olyan termékek biztosítják a magas hozam és jó minőségű termés elérését, mint a Maxentis (azoxistrobin + protiokonazol) vagy a Mirador Supreme (azoxistrobin + difenokonazol).
Polgári Csaba termékmenedzser
Bayer Crop Science
Az utóbbi években egyre gyakrabban tapasztalható, hogy a telek enyhék és hosszabb fagymentes időszakokkal rendelkeznek. Ez az időjárás kedvező feltételeket teremt a kórokozók átteleléséhez, ezért intenzív kalászos kultúráink esetében megfontolandó a kétszeri, sőt akár háromszori gombaölőszeres kezelés is. A növények asszimilációs tevékenységének maximalizálása szempontjából kiemelkedő jelentőségű a második, úgynevezett T2 kezelési időpont. A zászlóslevél fontosságát jelzi, hogy közel 50%-ban járul hozzá a termésképzéshez. (1. ábra)
1. ábra Levélemeletek részvétele a kalászos termésképzésben – forrás: Bayer Crop Science
A T2 kezelés jelentősége kettős: egyrészt védelmet nyújt a gombabetegségek ellen, másrészt maximalizálja a termésképzéshez szükséges asszimilációs felületet. Tapasztalatok igazolják, hogy a megfelelő időben elvégzett fungicides kezelés száraz időszakban, látható betegségtünetek hiányában is termésnövelő hatású lehet. Ez különösen érvényes az olyan készítményekre, amelyek élettani hatásuknak köszönhetően meghosszabbítják az asszimilációs felület működési idejét, vagy akár növelni is képesek azt. Az Ascra Xpro és a Zantara ilyen tulajdonságokkal rendelkezik, ezért alkalmazásukat a zászlóslevél kiterülését követő időszakban (T2) még a szárazságtól szenvedő, de intenzíven kezelt állományokban is javasoljuk.
Az aszály olyan stresszfaktor, amely jelentősen csökkenti a növények természetes ellenálló képességét. Fertőzés esetén a védtelen növények sokkal fogékonyabbak lesznek a különböző betegségekre, mint azok, amelyek preventív kezelésben részesülnek. Vizsgálataink igazolják, hogy az Ascra Xpro és a Zantara készítmények hatékonyan mérséklik a hő- és szárazság okozta stresszt. A T2 időszakban megfelelően védett állományok esetében a virágzáskor fellépő betegségekkel szemben is hatékonyabb védekezés biztosítható.
A növekvő növényegészségügyi kockázatok kezelésében kulcsszerepet játszanak a hatékony növényvédő szerek. A Bayer által kifejlesztett bixafén az SDHI-k csoportjába tartozik. Széles hatásspektrumú és nagy hatékonyságú hatóanyag, amely szisztemikusan a xilémben transzlokálódik. Szétterjedése közepes sebességgel történik, ami kedvez a hatóanyag egyenletes eloszlásának az egész levél belsejében.
A bixafén nemcsak gombaölő hatással rendelkezik, hanem jelentős élettani előnyöket is biztosít:
- Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, fokozza az asszimilációt a levél hosszának és szélességének növelése által.
- Emeli a klorofill sűrűségét a levelekben, így fiatalon és zölden tartja a leveleket.
- Hatására a légzőnyílások korábban záródnak, átsegítve a növényt a rövid száraz időszakokon.
- A kezelt növények több fokkal hűvösebbek lesznek, így segít a hőstressz elviselésében is.
A bixafén számos kedvező élettani hatásán túl pozitívan befolyásolja a kalászonkénti szemszámot, és az ezermagtömeget. Ezek a pozitív változások még időszakos szárazság esetén is képesek hozzájárulni a termés mennyiségének és minőségének javulásához, ami különösen értékes tulajdonság a mai változékony klimatikus viszonyok között.
Bálint Sándor termékmenedzser
Corteva Agriscience
A célzott, helyzethez igazított gombaölőszeres kezelés módja, erőssége, költségszintje egy adott területen nagymértékben az aktuális időjárási körülmények függvényeként értelmezhető.
Csapadékos előzmények, jó gabonafejlődés, betegségeknek kevésbé ellenálló fajta használata esetén várhatóan számottevő erővel bukkannak fel a leveleket károsító gabonabetegségek, mint pl. a szeptória, vagy fahéjbarna levélfoltosság, esetenként együtt a sárgarozsdával, mint 2023-ban tapasztaltuk.
Ilyen helyzetek megoldására, valamint a zászlóslevél védelmére nagy biztonsággal alkalmazható gombaölő szer a Queen™. A Corteva Agriscience kutatómunkájának eredménye a benne található Inatreq™ hatóanyag, melyet nagy mennyiségű protiokonazol egészít ki. A Queen™ a felsorolt növénybetegségek mellett hatékonyan használható a kalászbetegségek leküzdésére is.
Sárga rozsda elleni hatékonyságát jól mutatja a csapadékos 2023-as évben nyújtott teljesítménye.
A Queen™ kiváló védelmet adott a zászlóslevélnek a kezelés utáni 32. napon is 2023-ban – forrás: Corteva Agriscience
A kalászvédelem kiemelkedően fontos mozzanata az őszi búza termesztésének. A fuzáriumfertőzés olyan veszély, melyet a kórokozók, valamint a fertőzési körülmények számos bizonytalansága miatt csak preventíven, a tünetek megjelenése előtt, a legnagyobb gondossággal lehet hatékonyan korlátozni.
A gazdálkodóknak a siker érdekében megelőző beavatkozást körültekintően kell elvégezniük, hiszen csak megfelelő hatóanyaggal, kijuttatási technológiával, jó időzítéssel lehet hatékonyan megvédeni a növényállományt. Kalászfuzáriózis megelőzésére legjobb a virágzás kezdetén elvégezni a gombaölő szeres kezelést, mivel a növények a virágzás alatt legfogékonyabbak a betegségre. A kezelések során biztosítani kell a kalászok egyenletes és minél teljesebb permetlé fedését. Az eredményesség különösen fontos ebben a szakaszban, mivel a fertőzött, toxinnal szennyezett gabonából a továbbiakban nem lehet eltávolítani a káros anyagokat.
A cél elérése érdekében javasoljuk a proquinazid használatát, mely különleges tulajdonságokkal rendelkező gombaölő hatóanyag. A proquinazid egyedülállóan erős gázosodó képességével el tud jutni a rejtett növényi részekre is, ahol kifejti hatását. Hatékonyan gátolja a spórák csírázását, valamint azoknak a géneknek az aktivitását emeli meg a gabonanövényekben, amelyek indukálják az önvédő reakciót, egyfajta immunreakciót vált ki a növényekből. A speciális hatással rendelkező protiokonazol nem mellőzhető a kalászvédelemből, ugyanis kiemelkedően erős hatékonyságot mutat a fuzárium fajok ellen.
A proquinazidot és a protiokonazolt nagy mennyiségben tartalmazza a Corteva Verben™ gombaölő szere, mely kitűnő eredménnyel képes megvédeni a kalászt és zászlóslevelet a tenyészidőszak utolsó harmadában támadó növénybetegségektől. A Verben™ összetétele és továbbfejlesztett formulációja megbízható segítséget nyújt a veszélyes kórokozók elleni hatékony védelemhez.
A Verben™ DON-tartalomra gyakorolt hatását mutatja be mesterséges fuzárium fertőzést követően 2024-ből – forrás: Corteva Agriscience
Horváth Veronika területi szakmérnök
FMC-Agro Hungary Kft.
A kalászos gabonafélék, mint az őszi búza, a rozs vagy a tritikálé, hazánk szántóföldi növénytermesztésének alappillérei, de sikeres termesztésük komoly kihívásokkal jár. A magas terméshozam érdekében elengedhetetlen a hatékony növényvédelem, különösen a gombás megbetegedések ellen. A gabonaféléket leggyakrabban fenyegető betegségek a szeptóriás levélfoltosság és a levélrozsdák (sárga- és vörösrozsda), amelyek egy-egy fertőzési hullám során akár a termés 30-50%-át is károsíthatják.
A szeptóriás levélfoltosság a búza levelén először apró, világosbarna foltok formájában jelenik meg, melyek idővel megnagyobbodnak és összeolvadnak. A betegség súlyosan csökkenti a fotoszintézist, ezáltal jelentős termésveszteséget okozhat.
A sárgarozsdának a hűvösebb és párásabb időjárás kedvez. A gomba a levél felületén sárga színű csíkokat képez. Ez a betegség rendkívül gyorsan terjedhet, csökkentve a növény tápanyagellátását, ami gyengébb kalászokat és alacsonyabb terméshozamot okoz. A vörösrozsda narancssárga, kerek foltok formájában jelenik meg és a levelek idő előtti száradását idézi elő, szintén jelentős termésveszteséget okozva.
Fotó: FMC-Agro Hungary Kft.
A Priori®* Gold gombaölő szer preventív alkalmazása hatékony védelmet nyújt a kalászosok fenti kórokozóival szemben, egyszerre biztosít megelőző és gyógyító hatást. Két kiváló hatóanyaga együtt széles spektrumú védelmet nyújt, megelőzve a betegségek kialakulását és megállítva a már kialakult fertőzéseket. A Priori®* Gold használatával akár 3-4 hétig tartó védelmet biztosíthatunk a gombás megbetegedésekkel szemben.
Forrás: FMC-Agro Hungary Kft.
A difenokonazol hatóanyag a gombák sejtfalának ergoszterol-szintézisét gátolja, ez a vegyület elengedhetetlen a sejtfal felépüléséhez. A kórokozók pusztulását idézi elő, ugyanakkor kuratív (gyógyító) tulajdonságú is, így a már kialakult fertőzések megfékezésében kulcsszerepet játszik.

Forrás: FMC-Agro Hungary Kft.
A két hatóanyag együttes jelenléte biztosítja, hogy a Priori®* Gold hosszú távú, megbízható védelmet nyújt, miközben segíti a növény egészséges fejlődését és vitalitását. A zászlóslevél védelmének érdekében a kezelést a zászlóslevél kiterülésekor (BBCH 37), a kalászvédelmet pedig a kalászhányás időszakában (BBCH 59) célszerű elvégezni, amikor a növények a legérzékenyebbek a gombabetegségekkel szemben. A készítményt egyszeri alkalommal, 1,0 l/ha dózisban, 200–400 vízmennyiséggel javasolt kijuttatni. A Priori®* Gold nem veszélyes a méhekre és más beporzókra.
Vetésfehérítő lárvája – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.
A gombafertőzésekkel egy időben jelentős rovarfertőzés is felléphet. A levéltetvek vagy vetésfehérítő bogarak kártétele ellen egy menetben javasolt a Divam®* Pro rovarölő szer használata.
*A Priori a Syngenta bejegyzett márkaneve.
**A Divam a Diachem bejegyzett márkaneve.
Molnár Szabolcs fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
Most, április közepe táján az őszibúza-vetéseket vizsgálva a korábbi évektől eltérően meglepően egészséges állományokat találunk. Csak hosszas keresgélés után találunk némi szeptória-, illetve lisztharmattünetet az alsó leveleken, a vörösrozsda pedig még nemigen mutatta meg magát. Ennek oka, hogy a meglehetősen száraz ősz-tél nem kedvezett a gombáknak, és az őszi búza is csak nagyon lassan, vontatottan fejlődött. Ennek köszönhetően elmaradtak vagy legalábbis jelentősen visszaszorultak az őszi-téli gombafertőzések is, melyeknek a tüneteit rendszerint ilyenkor már gyakran tömegesen megtaláljuk.
A helyzet most úgy néz ki, hogy erős korai gombafertőzésekkel jelenleg nem kell számolnunk. De ez nem jelenti azt, hogy ez így is fog maradni. Az elmúlt hetekben országszerte volt csapadék bőven, viszont az erős lehűlések továbbra sem kedveztek a kórokozóknak. A hőmérséklet emelkedésével azonban sokkal kedvezőbbé fognak válni a feltételek a gombák számára. Amennyiben a hőmérséklet mérsékelten meleg lesz, és marad a csapadékos idő, az a szeptóriafertőzéseknek fog kedvező helyzetet teremteni. Ha valamivel melegebb időszak köszönt ránk, akkor a vörösrozsda megjelenése várható. A száraz ősz és tél minden bizonnyal alaposan megtizedelte a kórokozókat, de nem pusztította el őket teljesen, hiszen találhattunk tüneteket (1. és 2. fotók).
1. fotó: Szeptóriafertőzés tünete őszi búzán, 2025. március 27. Nufarm technológiai kísérlet, Debrecen-Látókép

2. fotó: Áttelelt vörösrozsda friss tünetei árvakelésen. Szentkirály, 2025. március 26.
Ezekből a kis mennyiségű áttelelt fertőző anyagokból is indulhatnak majd ki további fertőzések, de a vörösrozsda terjedésében nagy szerepet játszik a szél által tőlünk délről beszállított fertőző anyag is.
Az ősziárpa-táblák sem tünetmentesek, gyakran találkozhatunk a hálózatos levélfoltosság jellegzetes tüneteivel (3. fotó).

3. fotó: Hálózatos levélfoltosság tünetei őszi árpán, Körösszegapáti, 2025. április 4.
Érdemes-e akkor ilyen helyzetben védekezni a gombák ellen? És ha igen, mi alapján döntsünk?
A hatékony védelem mindig a megelőzésen alapszik. A fertőzött, tüneteket mutató növényeket már csak gyógyítani tudjuk, viszont az elveszített levélfelületet pótolni nem. Az, hogy a későbbiekben melyik kórokozó számára fordul majd kedvezőre a helyzet, nagymértékben függ az előttünk álló időszak időjárásától. Éppen ezért érdemes az őszi búza 2-3 szárcsomós állapotában elvégezni az első gombaölő szeres védekezést. Ezzel biztos alapot adunk a növények további fertőzésmentes fejlődéséhez.
A jelenlegi, alacsony fertőzési nyomású helyzetben a már jól bevált azol hatóanyagok (tebukonazol, protiokonazol) elegendőek az első kezelésre. A több hatóanyagot tartalmazó, értékesebb készítményeket és kombinációkat érdemes inkább majd a zászlóslevél védelmére használni. A Nufarm ajánlatában két tebukonazol hatóanyagú termék is szerepel a mostani helyzetre, ezek pedig az Orius 20 EW, illetve Mystic 250 EW. Az idén a piacra kerülő, protiokonazol hatóanyagú Joust 250 EC gombaölő szer pedig az AmideACTIVE formulációja miatt érdemel megkülönböztető figyelmet.
Őszi árpában a hálózatos levélfoltosság kivédésében az SDHI hatóanyagoknak kiemelkedő szerepük van, hiszen az elérhető hatóanyagok közül ezek adják a legjobb hatékonyságot ezen kórokozó ellen. Erre a célra bixafen+protiokonazol kombinációjú Veldig Xpro készítmény szerepel a Nufarm ajánlatában.
És mit javaslunk a későbbiekre? A termés megvédésének szempontjából a zászlóslevél védelme kiemelt fontosságú. A Nufarm ajánlatai is ezt tükrözik, hiszen a Tazer Kombi (Tazer+Mystic), illetve a Joust+Tazer kombinációkat a zászlóslevél kiterülése – kalászhányás kezdetén javasoljuk kipermetezni, míg a kalászt fertőző fuzárium ellen a Joust+Orius kombináció lesz a megoldás.
További információ: www.nufarm.hu
Verók Bernadett és Lécz István területi képviselők
Sumi Agro Hungary Kft.
Az utóbbi néhány évben a kalászosok tekintetében nagy szélsőségekkel találkoztunk az árak, az időjárás, a termésátlagok, és az EU megszorításai miatt egyre szűkülő növényvédőszer választék következtében. Egy ilyen év a 2025-ös év is, hiszen az árak ingadozása erre a rövid néhány hónapra is jellemző, éppúgy, mint a szélsőséges időjárás, Volt csapadékos és száraz időszak, fagyos periódus is.
Az utóbbi években a szélsőségek ellenére a kalászos vetésterület jelentős hányadát teszi ki a teljes vetésterületnek, azonban termővidékenként eltérő, hogy mi a prioritás a választásban. Vannak olyan területek, ahol a minőség irányába mozdultak el és vannak, ahol egyszerűen gazdaságilag a kalászost éri meg a legjobban termelni. Az idei év elején ráadásul egy új problémával, a száj- és körömfájással kell szembesülnie számos termelőnek, amely megnehezíti egyes helyeken a vetésforgók összeállítását.
A Sumi Agro minden körülményhez jól adaptálható kalászos gombaölőszeres portfólióval rendelkezik – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.
A kalászosok gombaölőszeres védekezését tehát ezen körülmények között kell megterveznünk és elvégeznünk. Ebben a tekintetben a Sumi Agro nagy segítséget nyújthat, hiszen minden körülményhez jól adaptálható kalászos gombaölőszeres portfólióval rendelkezik. Ezek között vannak egyedi, csak a Sumi Agro palettáján elérhető hatóanyagok (cyflufenamid, bromukonazol), vannak olyan hatóanyagok, melyek élettanilag is segítik növényeinket (fluxapiroxad, piraklostrobin) és vannak természetesen jól bevált, ismert hatóanyagok is (tebukonazol, protiokonazol). Ezen hatóanyagokból könnyen kialakíthatunk olyan technológiákat, melyek minden kalászosban megfelelő hatékonysággal működnek, így segítve a termelőket a megfelelő cél érdekében.
Cyflamid (cyflufenamid) – A LISZTHARMAT FELSZÁMOLÓ
A lisztharmat többé nem lesz ellenfél. Különösen a durum búzában minden évben előforduló kórokozó. A ködös reggelek, majd gyors felmelegedés szinte minden esetben „biztosítják” a lisztharmat fertőzést. A legjobb, a megelőző védekezés,de ha már szemmel láthatóan is tapasztalunk tüneteket, azonnal cselekednünk kell. A készítmény kitűnően gázosodik, így biztosítva a jobb eloszlást. Egyedülálló hatásmechanizmusa, aktív rezisztencia megelőző hatással bír. A készítményt önmagában, vagy kombinációs partnerként is ki lehet juttatni. Javasolt dózis: 0,2-0,3 l/ha.
Toledo (tebukonazol) – A PÉNZTÁRCABARÁT
Költségkímélő kezelés az első levélvédelemre. E termék az egyik legmagasabb hatóanyagtartalmú (258 g/ha tebukonazol) fungicid, korszerű SC formulációban. A kalászos gabonák első tavaszi gombaölőszeres védekezésének egyik legköltséghatékonyabb eszköze extenzív és intenzív termesztési körülmények között is. Tökéletes megoldás rozsda, helmintospóriumos és szeptóriás betegségek ellen. Dózisa: 0,6 l/ha.
Mizona (30 gr/l fluxapiroxad és 200 gr/l piraklostrobin) – A ZÖLDÍTŐ LEVÉLFUNGICID
A Mizona nem csak egy hagyományos gombaölőszer, hanem egy karakteres termésfungicid. Elsősorban levélbetegségek leküzdésére ajánlott, mint például szeptória, levélrozsda, pirenofórás betegség. Vitalitást növelő élettani hatása, terméstöbbletben realizálható. Felhasználható kultúrák: őszi és tavaszi búza, őszi és tavaszi árpa. Javasolt dózis: 0,5-1,0 l /ha.
Sárgarozsda – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.
Protiostar (250 g/l protiokonazol) A KALÁSZ ŐR
A kalászfuzáriózis ellen, és a mikotoxin-szint csökkentésére, jelenleg az azol típusú hatóanyagok a legeredményesebbek, ahol a protiokonazol az egyik legjobb. Széles spektrumú felszívódó fungicid. A gombaölő hatás mellett alkalmazásával jelentős termésfokozó, minőségjavító hatás érhető el. A kalászfuzáriózis elleni védekezést célzottan, a kalászhányást követően, és a virágzás kezdete közötti időszakban javasolt elvégezni, a 0,8 l/ha dózis felhasználásával. Engedélyezett kultúrák: őszi búza, tavaszi búza, tritikálé, rozs.
Soleil (167 gr/l bromukonazol + 107 g/l tebukonazol) – A TOXINSPECIALISTA
Unikális azol hatóanyagú kombináció, az őszi búza, két, gazdaságilag legfontosabb kórokozója, a vörösrozsda, és a fuzárium ellen. Hatékony eszköz a durum búza termesztésben fokozottan jelentkező növénykórtani problémák orvoslására. Vörösrozsda esetében 5-6 hét hatástartammal rendelkezik. Toxin csökkentő hatása kiemelkedő. Őszi búza, tritikálé, és rozs kultúrákban 1-1,2 l/ha dózis kijuttatása javasolt. ÉVI: nincs korlátozás.
A Sumi Agro kínálatában megtalálható készítmények biztosítják a kalászos gabonák teljes körű védelmét a legfontosabb kórokozók ellen!
Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, gombaölő szerek
Syngenta Kft.
A szántóföldi növénytermesztés és azon belül a kalászos gabonák termesztése is az időjárási körülményeknek erősen kitett tevékenység. Szakmai gyakorlati tapasztalataink alapján jól tudjuk, hogy soha nincs két egyforma évjárat. Minden évnek megvannak a maga kihívásai és ezekre úgy kell „válaszolnunk”, hogy az a termesztési célt, annak nyereségességét ne veszélyeztesse.
Forrás: Syngenta Kft.
Évjárati hatások növénykórtani szempontból
Termelői körökben gyakran elhangzik, pl.: A tavalyi évünk meglehetősen gombás volt, háromszor is kellett gombaölő szerrel védekeznem. De ennek az ellenkezője is jellemezhet egy adott évet. Ha visszagondolunk a 2023-as évre, az őszi búza állományok erős sárgarozsda nyomástól szenvedtek, ugyanakkor vannak olyan évjáratok is, amikor kevesebb kezeléssel is biztosítható a növényállomány megfelelő egészségi állapota. A növénypatogén kórokozók szempontjából a fertőzés létrejöttéhez mindig kell fogékony gazdanövény, megfelelő mennyiségben jelen lévő fertőzőképes kórokozó és a kórokozó számára ideális időjárási körülmények. Ha a felsoroltak közül csak egy hiányzik a fertőzés nem jön létre.
Az integrált növényvédelem okszerű alkalmazása nemcsak a hazai gyakorlat, hanem az EU részéről is elvárás, ennek fontos alapelve, hogy kémiai megoldásokhoz lehetőleg csak akkor nyúljunk, amikor más megoldások nem adnának megfelelő eredményt. Sokat tehetünk a termésbiztonságáért helyes táblaválasztással és fajtaválasztással, helyes agrotechnikai módszerekkel, a növény igényeihez igazodó tápanyag-gazdálkodással stb. Mégis vannak olyan esetek, amikor a kémiai megoldások jöhetnek szóba, hogy a már említett termésbiztonságot garantálni tudjuk.
Hányszor kezeljünk gombaölő szerrel egy tenyészidőszakban?
Az általános termelői gyakorlat őszi búza esetében leginkább az egyszeri lombvédelmi és egyszeri kalászvédelmi kezelésen alapul. Azonban lehetnek olyan évjáratok, amikor a fertőzési nyomás indokolja az ismételt lombvédelmi kezelést.
Őszi árpa esetében pedig jellemzőbb az egyszeri, szárbaindulás kezdetekor elvégzett gombaölő szeres kezelés, de itt is előfordulhat, hogy szükség lesz egy másodikra is. Fontos hangsúlyozni, hogy akkor kezeljünk, amikor ténylegesen indokolt, lehetőleg preventíven (pl: csapadékosabb időszak előtt) vagy az első látható tünetek megjelenésekor. Az egyes gombaölő szer hatóanyagok között is jelentős különbségek vannak, mivel jónéhány rendelkezik plusz, élettani, termésnövelő hatással is, nemcsak az adott kórokozó/kórokozók elleni hatékonyságot biztosítja, szerválasztáskor ezt a pluszt is érdemes tekintetbe venni. Az időzítés, helyes szerválasztás és helyesen választott dózis egyaránt hatással vannak a védekezés sikerességére.
A Syngentának mindenre van megoldása
Amennyiben őszi búzában az adott évjáratban egyszeri lombvédelmi kezelésre van szükség az Elatus Era termékünket ajánljuk Önöknek, amely már ismert és bevált termék a magyar piacon. Széles betegségspektrummal és kiváló termésnövelő hatással rendelkezik (1.ábra). Ajánlott dózisa: 0.8-1.0 l/ha és zászlóslevél kiterülése után javasoljuk kijuttatni.
1. ábra: Elatus Era termésnövelő hatása és hatékonysága zászlóslevélen vörösrozsda ellen kezelés után 18 nappal (kezeletlen kontrollban a fertőzés mértéke: 36,71% – forrás: Boros Szilárd, Syngenta fejlesztői kísérletek, 2024, n=3)
Ha két lombvédelmi kezelés indokolt, akkor 2-3 nóduszos állapotban az idén piacra került Quilt Prime termékünk használatát javasoljuk, amely jó ár-érték aránnyal, hosszú 3-4 hetes hatástartammal és szintén termésnövelő hatással is rendelkező termékünk. Ajánlott dózisa: 1.0 l/ha, lombtrágyákkal, biostimulátorokkal, rovarölő szerekkel jól keverhető. Második kezelésre a már említett Elatus Era lesz a kiváló választás. A kalászvédelem sikerét a Magnello termékünk 1.0 l/ha dózisa biztosítja.
1. ábra: Bal oldalon Elatus Era 0.8 l per ha kezelés jobb oldalon kezeletlen árpa 4 héttel a kijuttatás után – fotó: Syngenta Kft.
Árpatermesztő partnereinknek szárbainduláskor javasoljuk kijuttatni a Quilt Prime+Era kombinációt 1.0+0.5 l/ha dózisban vagy az Elatus Era-t 0.8-1.0 l/ha dózisban. Mindkét termék megbízható hatékonyságot és hosszú hatástartamot biztosít.
Az adott évjárathoz igazodó, szakmai alapokon nyugvó növényvédelmi gyakorlat az, ami biztosíthatja a kalászos gabonák nyereséges termesztését. A Syngenta részéről mi az Önök sikeréhez kiváló termékeinkkel kívánunk hozzájárulni.
Valovics Attila
fejlesztőmérnök
UPL Hungary Kft.
A kalászosok gombabetegségei komoly mennyiségi és minőségi termésveszteséget tudnak okozni, ezért elengedhetetlen az ellenük irányuló védekezés. Alapvető szempont, hogy nem szabad megvárni a tünetek kialakulását, mindenképpen törekedni kell a megelőző védekezésre és a teljes vegetációs ciklust lefedő védelmi blokk kialakítására (állandó hatóanyag jelenlét a növényben). Fontos a növényállományok sűrű szemléje, az időjárási paraméterek függvényében a fertőzések előrejelzése a kezelés időpontjának optimalizálása érdekében.
A gombaölő kezelések sorát tél végén-kora tavasszal érdemes indítani, bokrosodáskor (T0 időpontban) kén hatóanyaggal, akár a gyomirtással egy menetben. Ekkor nemcsak a kalászosok levélbetegségei (elsősorban lisztharmat és szeptória) elleni védelmet tudjuk megalapozni, hanem a kénhiány ellensúlyozására is mindenképpen javasolt a kijuttatás. A talajok általános kénhiányát több tényező együttes hatása okozza:
- A széntüzelés csökkenésével jelentősen csökkent a levegő kéndioxid-tartalma, amely savas eső formájában a talajra hullott.
- A hosszú időn át tartó, egyoldalú NPK-műtrágyázás ugyan növelte a terméseredményeket, azonban a többi tápelem (közte a kén is) mennyisége csökkent az elégséges visszapótlás hiánya miatt.
- Országszerte nagy felületen termesztenek olajos növényeket, amelyek jelentős kénigényük miatt kivonják a ként a talajból.
Elegendő kén jelenlétében a növény nitrogénfelvevő képessége növekszik, ezért a kiadott nitrogén mennyiségének 20 %-os csökkentésére is lehetőség nyílik. A UPL kínálatában a Colpenn egy modern (Disperss) formulációjú kénkészítmény, kijuttatását 5 kg/ha dózisban ajánljuk.
A levélbetegségek elleni védekezés optimális időpontja a bokrosodás vége – szárbaindulás kezdete (T1 időpontban). Termékpalettánkról az Emerald-ot (tetrakonazol) ajánljuk 0,8 l/ha dózisban. A hatóanyag nagyfokú biológiai hatással rendelkezik lisztharmat és egyéb levélfoltosságokat okozó gombák ellen, a hektikusan megjelenő sárgarozsda fertőzések kialakulását is kiválóan blokkolni képes. Ha a gyomirtással egy menetben nem került ki kén, ebben az időpontban is jó kombinációs partnere az Emeraldnak.
A Conrod (tebukonazol) 1 l/ha dózisának alkalmazása levélbetegségek ellen is jó eredményt ad, azonban a kalászt károsító fuzárium fajok ellen is az egyik legbiztosabb megoldás, virágzás elején kijuttatva (T3).
A fent említett, triazolok csoportjába tartozó hatóanyagok tökéletes kombinációs partnere lehet a Chamane (azoxistrobin) 0,75 l/ha dózisban. Gombaölő hatása mellett a növényekben kedvező élettani változásokat indít el, amely növeli a tápanyagok felvételét, így hosszabb élettartamot jelent. Ez a „zöldítő” hatás sokkal vitálisabbá teszi a kezelt állományt. Kijuttatása önmagában a zászlóslevél kiterülésekor (T2) ideális 0,75-1,0 l/ha dózisban. A zászlóslevél táplálja a kalászt, egészségének megőrzése létfontosságú a minőségi és a mennyiségi termés eléréséhez, így erős fertőzési nyomás esetén mindenképpen érdemes beiktatni egy gombaölőszeres kezelést.
|
A gombás betegségek a levelek nagy felületén okoztak látható tüneteket 2023-ban Látóképen, GK Körös fajtán. A UPL gombaölő készítményeivel a levélfelület túlnyomó részét meg tudtuk menteni – fotó: UPL Hungary Kft.
További információért keresse területi szaktanácsadóinkat, vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu weboldalra.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.