A gyors fogyás csapdái
Villámdiéták, edzéskihívások, csodaszerek – a fogyás ipara ontja magából a gyors eredményt ígérő megoldásokat. De vajon mennyire érdemes ezekben bízni? A szakértők szerint a túlzott súlyvesztés nemcsak az izmainkat és csontjainkat károsíthatja, hanem hormonális problémákhoz, anyagcsere-lassuláshoz és tápanyaghiányhoz is vezethet.
Dr. Peminda Cabandugama, a Cleveland Clinic elhízásra specializálódott orvosa figyelmeztet: ha túl gyorsan fogyunk, nemcsak zsírt, hanem izmot és csonttömeget is veszíthetünk. Ez pedig hosszú távon gyengeséghez, fáradékonysághoz, szédüléshez, fájdalmas izomgörcsökhöz, sőt akár fogszuvasodáshoz is vezethet, továbbá felborulhat az elektrolit-egyensúly, és a szervezet éhező üzemmódba kapcsolhat. Súlyos esetekben alultápláltság is kialakulhat.
Mennyi az ideális fogyás egy hónap alatt?
Dr. Cabandugama szerint önmagában egyik diéta sem hoz tartós eredményt, a hosszú távú sikerhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás és az életmódváltás.
A fogyás mértéke egyénenként eltérő, hiszen függ a genetikától, az életkortól, a hormonoktól és az anyagcserétől. De az alvás minősége és a krónikus stressz is hatással lehet a testsúlyra. Általánosságban a szakértők heti 0,5-1 kg fogyást tartanak ideálisnak, ami havonta 2-4 kg-ot jelent. Ennél gyorsabb tempó már egészségügyi kockázatokkal járhat, és hosszú távon nem fenntartható.
A három hónapos periódusra vetített reális és egészséges cél a testsúly 5%-ának csökkentése.
Megvonás helyett változatos, gazdag étrend
Az igazi siker kulcsa nem a koplalásban, hanem a tudatos táplálkozásban és a rendszeres mozgásban rejlik. A drasztikus diéták helyett érdemes egy fenntartható, kiegyensúlyozott étrendet követni, amely minden szükséges tápanyagot biztosít a szervezet számára.
Mire figyelj az étrendedben?
• Sovány fehérjék (csirke, hal, hüvelyesek) – segítenek az izomtömeg megőrzésében és a jóllakottságérzet fenntartásában.
• Egészséges zsírok (diófélék, olívaolaj, ómega-3-ban gazdag ételek) – támogatják a vitaminok felszívódását.
• Rostban gazdag szénhidrátok (teljes kiőrlésű gabonák, quinoa, édesburgonya) – kiegyensúlyozott energiaellátást biztosítanak, és segítik az emésztést.
• Színes zöldségek és gyümölcsök (bogyós gyümölcsök, paprika, leveles zöldek) – antioxidánsokat és vitaminokat tartalmaznak.
Az igazi siker kulcsa nem a koplalásban, hanem a tudatos táplálkozásban és a rendszeres mozgásban rejlik – fotó: Shutterstock
A megfelelő étrend mellett a mozgás is elengedhetetlen. Hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgás és minimum kétszer 30 perc erősítő edzés ajánlott.
Összegzés
A gyors fogyás csábító, de hosszú távon veszélyes lehet. A biztonságos súlyvesztés érdekében érdemes reális célokat kitűzni: heti 0,5-1 kg, havi 2-4 kg az ideális ütem. A fenntartható fogyás kulcsa az egészséges, változatos étrend és a rendszeres testmozgás. A megvonás helyett arra törekedjünk, hogyan tehetjük még gazdagabbá, változatosabbá, színesebbé étrendünket! Ha ezeket betartod, nemcsak karcsúbb, hanem energikusabb és egészségesebb is leszel.
Forrás: noklapja.hu
Indexkép: Shutterstock