Egy új kutatásban a megfékezett és a szabadjára engedett szén-dioxid-kibocsátás mellett várható extrém időjárásról végeztek számításokat. A kutatók arra jutottak, hogy amennyiben sikerülne jelentősen csökkenteni a kibocsátásunkat, akkor a bolygó lakóinak 20 százaléka szenvedné el az extrém időjárási események drámai növekedését, azonban ha nem teljesül a párizsi egyezményben foglalt cél teljesítése, akkor a világ lakosságának 70 százalékát fogják érinteni ezek az események.

Hol lesznek gyakoribbak az extrém időjárási események?

A kutatók felmérték a regionális változásokat – hiszen ezek nagyobb jelentőséggel bírnak az emberek számára, mint a globális átlagok –, és azonosították azokat a területeket, ahol egy vagy több extrém időjárási esemény gyakoribbá válik majd a következő évtizedek során.

A kutatásban nagy klímamodell-szimulációk segítségével vizsgálták a várható eseményeket. Ebből az derült ki, hogy a trópusi-szubtrópusi régióban, ahol a Föld lakosságának 70 százaléka él ma, várhatóan az extrém hőmérsékletek és az extrém csapadékhelyzetek is nőnek majd. Ha viszont sikerülne jelentősen visszafogni a szén-dioxid-kibocsátást, akkor „csak" kb. 1,5 milliárd embert, azaz a lakosság 20 százalékát érintenék ezek a változások.


A változások olyan helyzeteket hozhatnak, amelyek során az emberek és a háziállatok élete is közvetlen veszélybe kerül, emellett a hőstressz a vadállatokat és a növényeket is rendkívüli kihívások elé állítja. Az ilyen helyzetek az erőművek hűtését is megakadályozhatják, tönkretehetik a mezőgazdasági terményeket, és közlekedési fennakadásokhoz vezethetnek.

A szélsőséges csapadék hatásai veszélyeztetik az infrastruktúránkat, lakóhelyeinket, fokozzák az eróziót, a vízminőség romlása révén egészségügyi vészhelyzetekhez vezethetnek.

áradás

A szélsőséges csapadék hatásai veszélyeztetik az infrastruktúránkat, lakóhelyeinket is – fotó: Shutterstock

Az extrém csapadékhelyzetek Afrika egyenlítői régióját, Ázsia keleti régióját és az északi, magasabb szélességen fekvő területeket érintik majd leginkább. Várhatóan egyaránt előfordulnak majd extrém esőzések és extrém aszályok is.

Ráadásul Ázsiában a légszennyezés gyors csökkentése együtt járt azzal is, hogy nőttek az extrém hőmérsékleti helyzetek, és a nyári monszunra is hatással volt, ugyanis kiderült, hogy a légszennyezés eddig elfedte a klímaváltozás számos hatását, és a közeli jövőben e hatások sokkal erősebben érvényesülhetnek majd.

Forrás: ng.24.hu