A termeszeti.hu gyűjtötte össze a legfurcsább növényeket.

Titánbuzogány vagy óriáskonytvirág

Ennek a trópusi növénynek a neve angolul "hullavirág", ami már önmagában is elég beszédes. Erős dögszagot áraszt magából, amivel magához vonzza a beporzó rovarokat, továbbá elriasztja el a kártevőket és a számára haszontalan élőlényeket. A föld alatt hatalmas, akár fél-egy mázsás, emberi fogyasztásra alkalmas gumót növeszt, ami a helyieknek élelmiszert jelent, amennyiben hajlandók vállalni a begyűjtést a dögszagban.


Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)

Egy rovaremésztő faj, melynek levelei végén csapdák helyezkednek el, amik édes illattal csábítják a rovarokat. Amikor azok hozzáérnek a kis érzékelő szőrökhöz, ezzel működésbe hozzák a kelepcét. Ilyenkor a levéllemezek kevesebb mint egy másodperc alatt összezáródnak, és a zsákmány bent ragad. A levéllemez végén lévő rudacskák között a kisebb rovarok ki tudnak menni, mert a növény csak a nagyobb példányokat akarja elejteni, ugyanis a kisebbek megemésztése több energiát igényel, mint amennyi kinyerhető belőlük.

Vénusz légycsapója

Vénusz légycsapója – fotó: Pixabay

Fojtófüge (Ficus aurea)

Életmódja egyedi és különleges, ugyanis életét magként a fák lombjai között kezdi, ahova madarak ürülékével jut fel. Itt növekedésnek indul, energiát ekkor még csak fotoszintézissel nyer, a nedvességet az eső és a páratartalom biztosítja számára. Amikor indái leérnek a talajig, gyökeret ereszt, és további indákat növeszt, melyek folyamatosan kúsznak felfelé a gazdanövény törzsén. Egy idő után az átfogott fát teljesen benövi, gyökerei elszívják a tápanyagokat, indái pedig eltakarják előle a fényt, míg a gazdanövény elpusztul, a merev indákból pedig kialakul a füge hálós szerkezetű, üreges törzse.

Kalapács orchidea (Drakaea glyptodon)

A beporzáshoz egy darázsfajtát használ fel úgy, hogy a várakozó nőstényt imitálja, megtévesztve a hímeket. Az orchidea virága a nőstény darázs potrohát utánozza, a rászálló hím pedig felszedi a pollent, majd folytatja útját, valószínűleg egy másik orchideára, amivel elvégzi a beporzást.

Velvícsia (Welwitschia mirabilis)

Rendkívül életerős növény, mely akár száz évig is él a legmostohább körülmények között is, 40 Celsius-fokban, szinte teljes szárazságban. Túlélését két különleges tulajdonságának köszönheti. Egyrészt gyökerei a talajszint alatt akár harminc méter hosszan is elnyúlhatnak, így nagy területről tudja felvenni a tápanyagot, másrészt a sivatagban csak hajnali páraként létező nedvességet nagy méretű, vékony leveleivel begyűjti. Mindössze két levele van, melyek idővel széthasadnak, ezért úgy néznek ki, mintha több lenne belőlük. A legnagyobb ismert példány 1,4 m magas, átmérője 4 méter.

velvícsia

Velvícsia – fotó: Pixabay