A magas sótartalmú talajok világszerte nagy területeket hódítanak meg, és több növény termesztését megnehezítik. A növénytermesztésre alkalmatlan, sós talajok együttes területe több százmillió hektárt tesz ki, amelyeknek akár egynegyedét termővé téve is, éhező milliók kenyerét lehetne megtermelni.
A paradicsom nehezen él meg a sós talajokon – fotó: pixabay.com
Az egyik legnagyobb tömegben fogyasztott zöldségnövény, a paradicsom is nehezen él meg az ilyen talajokon, az egyik vadon növő rokona, a Solanum pimpinellifolium viszont kimondottan jó sótűrést mutat.
Ezért az amerikai Boyce Thompson Intézet kutatócsoportja alapos vizsgálat tárgyává tette ezt a növényt, a sótűrés génjeit és azoknak más növényfajokra való átültetési lehetőségeit keresve.
Egyelőre annyit sikerült megállapítani, hogy a vadparadicsom gyors növekedése és robusztus felépítése erősíti a sótűrést.
Ennek alapján feltételezni lehet, hogy a legrobusztusabb paradicsom egyedek kiválasztása önmagában is erősítheti a növény sótűrését.
Azt is megállapították, hogy a párologtatási sebesség (az a vízmennyiség, amelyet a növény elveszít a levelein keresztül), valamint a hajtástömeg (azaz a növény föld feletti részeinek tömege) és az ionok felhalmozódása a növényi szövetekben szignifikáns összefüggést mutat a növény sóstressz alatti teljesítőképességével.
Forrás: phys.org