A kimerültség a szív- és érrendszerünk egészségére is hatással van, továbbá hosszú távon a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke és a szívinfarktus megnövekedett kockázatát okozhatja. Az, hogy pihentető alvásban van-e részünk, számos tényezőn múlik, ezek közé tartoznak az elfogyasztott ételek és italok is, melyek nagy szerepet játszanak az alvás minőségében.

Például a rostszegény, sok telített zsírt, cukrot, finomított szénhidrátot, alkoholt és koffeint tartalmazó étrend, valamint a minimális fehérjebevitel következménye a nyugtalan éjszaka. Azonban ha csirkét, pulykát, tojást, tofut, halféléket, hüvelyeseket és magvakat fogyasztunk vacsorára, amelyekben jelen van az alapvető fehérjealkotó aminosavak egyike, a triptofán, ami az alvási ciklusért felelő melatonin termelését serkenti a szervezetben, pihentető alvásban lesz részünk.

3 étkezési szokás, ami megzavarhatja a nyugodt alvást

Ha neked is csak ritkán van részed pihentető alvásban, érdemes változtatni az étkezési szokásaidon. Az alábbiakra nem árt odafigyelni lefekvés előtt.

Túlzott sófogyasztás

A sóval érdemes óvatosan bánni lefekvés előtt, mivel egy késői étkezés során könnyen megemelheti a vérnyomásunkat, aminek következtében búcsút inthetünk a nyugodt, kiegyensúlyozott alvásnak.

Rendszertelen folyadékpótlás

Egy egészséges felnőtt szervezet számára előnyös, ha egyenletesen elosztva kb. 2–2,5 liter vizet fogyaszt naponta. Ha ez a nap első felében elmarad, és a másodikban próbáljuk bepótolni, az az estéinkre is kihathat. Ugyanis éjszaka, nyugalmi állapotban veséink lassabban dolgoznak, a lefekvés előtti túlzott vízfogyasztás pedig felpörgetheti a működésüket, ami az alvási ciklust is megzavarja. Érdemes tehát napközben egyenletesen elosztani a megfelelő folyadékmennyiséget, és a lefekvés előtti egy órában már egyáltalán nem inni.


Alkoholfogyasztás

Sokan azt feltételezik, hogy az alkohol ellazít és elaltat, azonban a valóság épp ennek az ellenkezője. A WHO jelenlegi ajánlása szerint nincs olyan alkoholmennyiség, amely biztonságos lenne az egészségünkre nézve, az alkohol ugyanis már kis mennyiségben is növelheti bizonyos betegségek kockázatát. És bár először úgy tűnik, hogy segíti az elalvást, azonban alvásunk valójában felületesebbé, azaz kevésbé pihentetővé válik tőle, könnyebben felriadhatunk, a visszaalvás pedig nehezebb lehet. Az alkohol ugyanis úgy működik, hogy lelassítja a motoros készségeket és a reflexeket, ugyanakkor a dopamin felszabadításával az agy jutalomközpontját aktiválja, így végeredményben megemeli a pulzusszámot. Ráadásul vízhajtó hatással is bír, ami szintén nem kedvez a nyugodt éjszakáknak.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock