Természetes elterjedési területe – akárcsak kizárólagos tápnövényéé, az akácé – az USA északkeleti része (Gagné 1989). Az akác természetes elterjedési területén kívüli telepítésével nyilván az amerikai kontinensen belül és kívül is sok helyen megtelepedhetett. E sorok írója pl. 1999-ben Victoria városban (Vancouver sziget, British Columbia) is megtalálta (publikálatlan adat). 2002-ben Kelet-Ázsiában, Kínában, Koreában és Japánban is megtalálták (Kodoi és mtsai 2003). Európában először 2003 júliusában, Észak-Olaszországban (Trevisio Province) találták meg. 2004-ben Prágában, illetve Prága körzetében parkokban és út menti akácfákon is megjelent (Skuhravá és Skuhravy 2005). Seljak (szóbeli közlés) szerint Szlovénia nyugati területein is előfordul. Valószínű, hogy Magyarországot déli, délnyugati irányból érte el.
Hazánkban elsőként Ajka közelében, 2006. szeptember 20-án figyeltünk fel rá. A következő napok, hetek célirányos ellenőrzései további elterjedési adatokat szolgáltattak. A Dunántúl számos, egymástól meglehetősen távoli pontjáról is előkerült: Bakonybél, Bakonyjákó, Bakonyszentlászló, Belezna, Budapest, Herceghalom, Kóny, Ménfőcsanak, Nagycenk, Ravazd, Rábatamási, Tanakajd, Vitnyéd. A Dunától keletre egyelőre még jóval kevesebb lelőhelyi adat ismert (Budapest, Gödöllő, Kápolna, Mikebuda), annak ellenére, hogy a szúrópróba jellegű ellenőrzések ide is kiterjedtek.
Vélhetőleg már 2005-ben is jelen volt Magyarországon, de csak mostanra érte el azt a populációdenzitást, ami észlelését lehetővé tette. Biztosra vehető, hogy néhány éven belül az egész országban találkozni fogunk vele. Robbanásszerű terjeszkedését és gyors elszaporodását egyrészt a tápnövény tömeges jelenléte, másrészt pedig a faj évenkénti 3–4 nemzedéke is elősegíti.
Bábként a talajon telel. Az első nemzedék feltehetően röviddel az akác lombfakadását követően rajzik. A nőstények fiatal levélkékre rakják petéiket. A levélkék szegélye lefelé besodródik, a sodrat kissé megvastagszik, a levél színénél általában kissé világosabb lesz (1. ábra), gyakran az egész levél megpirosodik. Levelenként nem ritka a 3–4 gubacs sem. Gyakran előfordul, hogy a megtámadott friss levélkék ki sem bomlanak (2. ábra), gyakran a levélzet minden egyes levelén találunk gubacsokat. Egyes leveleken a régi, elszáradt, megbarnult gubacsok együtt láthatók a friss gubacsokkal. Egy-egy gubacsban több, akár 10 lárva is élhet. A fehéres színű lárva két vedlés után éri el a 4 mm-es maximális hosszúságot (3. ábra). Évente 3–4 nemzedéke van, ezt többek között az is lehetővé teszi, hogy az akác hajtásképzése folyamatos, vagyis az egész vegetációs időszakban vannak rajta friss levelek. A nyári nemzedékek lárvái a gubacsban, az őszi nemzedékéi pedig lehullva a talajban bábozódnak (Skuhravá és Skuhravy 2005).
Várható jelentőségét egyelőre meglehetősen nehéz előre jelezni. A 19. század közepéről, az USA-ból, Pennsylvania (Haldeman 1847) és New York államokból (Fitch 1859) igen jelentős, teljes lombvesztést és fapusztulást okozó tömegszaporodásairól számolnak be. Az amerikai kontinensről újabb keletű, a faj jelentőségének megítélését segítő adatok nem ismeretesek. Ennek egyik oka lehet az is, hogy őshazájában az akácnak nem tulajdonítanak túlzottan nagy gazdasági jelentőséget. Magyarországon azonban minden akácon élő invázív rovar sajátos jelentőségű, tekintve, hogy erdeink mintegy 23%-a (több, mint 400 ezer ha) akácállomány.
Az akác invazív rovaraival kapcsolatos kutatásokat az OTKA T049244 sz. pályázat támogatja. A faj hazai elterjedésére vonatkozóan Bagaméri Gáspár, Gabnai Ernő, Gyergyák Lajos, Janik Gergely, Koltay András, George Melika, Molnár György, Nusser György, Stubán Zoltán szolgáltattak adatokat. A segítséget ezúton is köszönöm.
Érkezett: 2006. október 30.