A terület eredeti vizes élőhely jellegének helyreállítását, illetve a 21 kilométernyi légvezeték kiváltását öt különálló, a BNPI által elnyert 5 projektet tartalmazó pályázati csomag teszi lehetővé – közölte Dudás György, az igazgatóság helyettes vezetője. A vizes élőhelyek rehabilitációja azért vált szükségessé, mert az árvízmentesítés nyomán csaknem teljesen eltűntek a hagyományos faunának és flórának otthont adó mocsarak és fertők a területről.

Bodnár Mihály
a dél-borsodi tájegység természetvédelmi vezetője elmondta, hogy mintegy 200 kisebb beruházást hajtanak végre annak érdekében, hogy elosszák a területre kerülő vizet, ily módon kialakítva a vizes élőhelyeket. Ezzel egy időben 8,8 kilométernyi elektromos légvezetéket helyeznek a földbe. Ez utóbbi azért is szükséges, mert a vezetékek a fokozottan védett túzok folyamatos pusztulását okozzák a térségben.

A 130 ezer hektáron tevékenykedő Bükki Nemzeti Park igazgatósága a nemzeti parkon kívül 13 természetvédelmi területet és 9 tájvédelmi körzetet kezel Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyékben. Ezen belül a karsztos és vulkanikus hegyvidékek és alföldi szikes puszták egyaránt megtalálhatóak. A dél-hevesi és a dél-borsodi tájegység együttes területe 34 ezer hektár.