A fa vagyoni értéke
Magyarországon jelenleg nincs központilag meghatározott faértékszámítási módszer. Az egységes szabályozás hiányában egy fa értéke az alkalmazott értékszámítási módszertől függően akár nagyságrendekkel is eltérő lehet. A Magyar Faápolók Egyesületének célja, hogy egy egységes, könnyen alkalmazható számítási eljárást adjon a felhasználó kezébe. Ez a program a széles szakmai körben alkalmazott, azonban mára elavult, a dr. Radó Dezső által közzétett faértékszámítási módszernek újragondolt, kibővített, a jelenlegi törvényi kereteknek megfelelő változata.
Az applikáció a fa vagyoni értékének és ökológiai jelentőségének meghatározásában nyújt segítséget – Fotó: pixabay
A faértékszámításhoz több tényező szorzatára van szükség:
- a csemete ára,
- a fa ismert vagy becsült kora,
- a lombtömeg aránya,
- a fa védettsége és a településen belüli elhelyezkedésének szorzója,
- a korona állapotához rendelet szorzó,
- a fa egészségei állapotát és életképességét jelölő szám,
- a fa dendrológiai értékét jelző szorzó.
A facsemete árának meghatározásakor lombhullató fák esetében a 12-14 cm törzskörméretű, minimum kétszer iskolázott, földlabdás fa árát, a magasra növő örökzöldek esetében legalább 140-160 cm magas, földlabdás vagy konténeres csemete árát veszi figyelembe az applikáció. A programban faiskolai alapárak a faiskolai szövetségek ajánlásai alapján évenként frissülnek.
A fa ökológiai szolgáltatása
Egy urbanizált területen álló fa nagymértékben hat a környezetére. Számos jótékony hatása közül kiemelkedik a szén-dioxid tartós megkötése és az oxigén termelése. Párologtatásával befolyásolja a mikroklímát, a lebegő por megkötésével pedig jelentősen hozzájárul a levegő tisztaságához.
A program alkalmas a fa méretei és a koronaállapota alapján az egy éves asszimilációs időszakában végzett, fent megadott ökológiai szolgáltatásainak közelítő értékeinek kiszámítására. Az adatok tájékoztató jellegűek, a pontos értékeket a fa környezete, elhelyezkedése, az adott év időjárása és még számos egyedi körülmény is befolyásolhatja.
Az ökológiai szolgáltatások értékeinek kiszámításához dr. Radó Dezső munkáit használták fel.
A Faérték alkalmazást (letöltés ITT) a Magyar Faápolók Egyesülete fejlesztette ki, a programot Schmiedl Balázs és Szaller Vilmos készítette.
A program a Magyar Faápolók Egyesületének szellemi terméke, ingyenesen, szabadon terjeszthető, számított adatai a forrás megjelölésével térítésmentesen felhasználhatóak.
(Forrás: fataj.hu)