Dr. Zsom Eszter agrármérnök és tápanyaggazdálkodási szakértő "Korn-Kali: A termésstabilitás kulcsa aszályos időszakokban" című előadásában részletesen bemutatta, hogy a kálium, a magnézium és a kén milyen folyamatokra hat a növényekben, hogyan járulnak hozzá a növények stressztűréséhez különösen az aszályos időszakokban. Részletezte, hogy a hiánytünetek milyen formában jelentkeznek és milyen következményekkel járnak a növény fejlődésére és ezzel együtt a terméshozamra. Bemutatta a természetes eredetű káliumot és magnéziumot tartalmazó műtrágyát. A Korn-Kali-ról kiemelte, hogy optimális arányban tartalmazza a növények számára szükséges tápanyagokat, az ESTA Kieseritről pedig azt, hogy vízoldékony és könnyen felvehető magnéziumot és ként biztosít a növények számára. Többféle kultúrában (kukoricában, repcében és őszi búzában) terméseredményekkel szemléltette, milyen hatása volt az alkalmazásuknak.

A Termésstabilitás kálium- és magnéziumpótlással Agroinform webinárium itt nézhető vissza:

Gyakran azt hisszük, hogy a növényeknek csak nitrogénre van szükségük, de ha csak nitrogént adunk, az olyan, mintha egy épületet csak téglából próbálnánk felépíteni – habarcs nélkül – mondta a szakértő.

Hangsúlyozta, hogy a növények számára a kálium segíti a vízháztartást és növeli az ellenállóképességet, a magnézium pedig biztosítja az energiatermelést a fotoszintézisen keresztül. Ha ezek az ásványi anyagok nem elérhetők a növények számára, akkor a növény gyengébb lesz, fejlődése lelassul, kiszolgáltatottabbá válik a vízhiányos, aszályos időszakokban és kisebb lesz a termésmennyiség. A kálium könnyen mozog a növényben, de ha nincs belőle elég, az első jelek az idősebb leveleken jelentkeznek. Először fakó, sárgás (klorotikus) elszíneződés a levélszéleken, majd a szélek elkezdenek barnulni és elhalnak. A káliumhiány leggyakrabban időszakos szárazság idején jelentkezik.

A magnéziumhiány is először az idősebb levelek mutat tüneteket: a levélerek közötti sárgulás, gyöngyszerű pontok mutatják. A magnézium nemcsak önmagában fontos, hanem más tápanyagok felvételét is befolyásolja és döntő befolyással bír majd a terméseredményre – tette hozzá.

A szakértő kiemelte, hogy mire a magnéziumhiány tünetei jelentkeznek, addigra már a növény fejlődése károkat szenvedett, ezért fontos, hogy a növények (legyen az őszi búza, kukorica vagy repce) a kezdetektől a megfelelő mennyiségben jusson hozzá ezekhez a tápanyagokhoz.

"Korn-Kali: A termésstabilitás kulcsa aszályos időszakokban" című előadás prezentációja" itt érhető el.

A Termésstabilitás kálium- és magnéziumpótlással Agroinform webinárium résztvevői: Dr. Zsom Eszter, Pájtli József és Pájtli Péter

A Termésstabilitás kálium- és magnéziumpótlással Agroinform webinárium résztvevői: Dr. Zsom Eszter, Pájtli József és Pájtli Péter – Fotó: Agroinform

A kerekasztal-beszélgetésen Dr. Zsom Eszter és Pájtli József gazdálkodó a kálium- és magnéziumműtrágyák alkalmazásának gyakorlati tapasztalatait járták körül. Kiemelték az előnyöket és az optimális kijuttatás lehetőségeit. Pájtli József elmondta, hogy többféle kultúrában: kukoricában, búzában, napraforgóban és cukorrépában is használta ezeket a műtrágyákat, és hatásuk nem függ a talaj pH-értékétől. Hozzátette, hogy tapasztalataik alapján a kén mellett a kálium abban is segít, hogy a növény a nitrogént fel tudja venni. A moderátor Pájtli Péter volt.

A webinárium zárásaként az előadás folyamán feltett kérdésre helyesen válaszolók között 3 darab K+S ajándékcsomag került kisorsolásra.

A rendezvényt a K+S támogatta.

Indexkép: Agroinform

A Termésstabilitás kálium- és magnéziumpótlással Agroinform webinárium részvételért NAK szaktanácsadói kredit pont nem jár.