A macskákat folyamatosan tenyésztik, újabb és újabb fajtákat létrehozva. Hol vadon élő macskafajokkal keresztezik a házimacskát, hol egy genetikai mutációt tenyésztenek tovább. Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan néznek ki a legújabb fajták.
A macskákkal legszívesebben Amerikában kísérleteznek. Ott született meg a kisebb botrányt okozó XL bully macskafajta is, mely bizarr kinézete ellenére egyre népszerűbbé válik. Szándékosan úgy keverték a géneket, hogy tacskósan rövid lábakat párosítsanak szőrtelen, bőrredőkkel tarkított testtel, létrehozva a jellegzetes amerikai harci kutya kinézetét egy macskába oltva.
Brit szakértők óva azonban intenek az ilyen típusú macskák vásárlásától, ugyanis ezek az állatok jellemzően súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek. Épp ezért nem ismerik el az XL bullyt hivatalos fajtaként, annak ugyanis feltétele, hogy az állat egészséges, életképes legyen és ne szenvedjen.
Az XL bully
A hibrid fajta már nemcsak Amerikában, de Angliában is egyre keresettebb. Ennek a macskafajtának még bajusza sincs, amivel normál esetben kommunikálni vagy tájékozódni tudna. A rövid lábak és a szőrtelenség, illetve a rossz tenyésztői eljárás miatt ezek a macskák minimum hat évvel rövidebb ideig élnek, mint egészséges társaik, és addig is fájdalmaik lehetnek.
Alig tudják szabályozni a testhőmérsékletüket, könnyebben kapnak el légúti fertőzéseket, szőr híján gyakran leégnek, aminek következtében bőrrák alakul ki náluk. Rövid lábuk fájdalmassá teszi számukra a közlekedést, hajlamosít az ízületi gyulladásra, és kevésbé mozgékonnyá teszi a macskát, mely egyébként aktív lenne.
Az effajta állatkínzást úgy akadályozhatjuk meg, hogy nem vásárolunk be nem jegyzett, törzskönyvezést és engedélyezést nélkülöző macskafajtákat. Dr. Grace Carroll állatjóléti szakértő szerint tisztában kell lennünk a kísérleti fajtákkal járó kockázatokkal, és nem növelni tovább a vásárlóerőt. Csak így tudjuk megakadályozni a mutáns macskafajták elterjedését és továbbiak létrehozását.
Új erdélyi macskafajta
Idén ősszel a törzskönyvezett macskákat regisztráló brit szervezet, a Governing Council of The Cat Fancy tagjai bejelentették, hogy felvették az elismert fajták közé a Transylvanian cat elnevezésű erdélyi macskafajtát. Különlegessége, hogy bundája ősznek tűnik, színátmenetesen tarkítják fehér foltok, amitől úgy néz ki, mintha egy sápadt élőlény nézne ránk egy sötét bundából. Az erdélyi macska a Kárpátokban őshonos, Romániában és Magyarországon is előfordul, a jellegzetes színű bunda pedig magától alakult ki, nem tenyésztés eredménye.
Minden erdélyi kiscica fehéren jön a világra, majd ahogy nőnek, úgy jelenik meg a különleges mintázat a fekete, szürke, kék vagy nagyon ritkán vörös bundájukban. Nyáron világosabb, télen sötétebb színben pompáznak, egészségesek és életerősek.
Serengeti macska
Új fajtaként tartják számon a Serengeti macskát is, melyet a kaliforniai Karen Sausman biológus hozott létre. A hibrid fajta először egy bengáli és egy keleti rövidszőrű cica keresztezésével alakult ki, amit aztán évekig tartó további tenyésztés követett a minél szerválosabb kinézet érdekében.
Az állatnak szokatlanul hosszúak a lábai, a nyaka, fülei is nagyok, kerekek. A hímek 4,5 és 6,8 kg súlyúak lehetnek, a nőstények kicsit kisebbek. Cirmos, ébenfekete ezüst, ébenfekete füst és tömör fekete színben fordulnak elő. Ragaszkodó, kedves, élénk természet jellemzi, sok nyávogással, nagy mozgásigénnyel. Fontos, hogy a fajta egészséges, így a Nemzetközi Macskaszövetség (TICA) is elismeri.
Highlander
A Highlander, vagy más néven Highlander rövidszőrű, eredetileg Highland Lynx szintén egy új macskafajta, amit a sivatagi hiúzhoz hasonlító kinézet érdekében a kísérleti Desert Lynx és a Jungle Curl fajták keresztezésével hoztak létre. Kinézete eltéveszthetetlen: farka rövid, füle hegyes és hátrafelé fordul, orra nagyon széles, szemei is távol ülnek egymástól, színmintázata hiúzosan foltos, s gyakran több lábujja nő a szokásosnál.
Nagyon izmos, erős és nagyméretű macska: a hímek 6,8 és 9,1 kg közötti súlyúak, a nőstények kicsit kisebbek. Játékos, kedves személyiség jellemzi. A fajtát a Nemzetközi Macskaszövetség (TICA) is elismerte, azaz tagjai egészségesek.
Forrás: noklapja.hu