Gázolaj árak 614 Ft Benzin árak 612 Ft EUR 395.73 Ft USD 360.49 Ft CHF 413.39 Ft GBP 463.61 Ft

Fórum

Szőlőtermesztés

Létrehozta: Zetoros Gyerök , 2009-10-10 14:01:19

Kedvencekhez Segítség

2027 hozzászólás
Nincs profilkép
#127 Gáborász
2012-09-03 07:57:32

200ft/olványt akartam írni,nem alanyt.

Nincs profilkép
#126 Gáborász
2012-09-03 07:57:10

200ft/olványt akartam írni,nem alanyt.

Nincs profilkép
#125 Gáborász
2012-09-02 22:19:23

Szia Salas!(kicsit hosszú leszek)

Igazából még sose állítottam elő oltványt, ez lesz az első évem, a kényszer visz rá. Kb 1 millió forintnyi oltványra lenne szükségem(ha 200ft/alanyt számolok), de azt a pénzt inkább traktorba fektettem.Az a lényeg hogy egy alanytermelőtől veszek minősített alanyokat. Akartam hozzá venni egy profi oltóollót (ami ugyanazt a profilt vágja mint az ipari oltógépek, csak lassabb). Akitől veszem az alanyt látta a lelkesedésemet, meg hogy nagyon fiatal vagyok, meg elmondtam neki miért akarok magam oltani, és ekkor felajánlotta hogy kivételesen akkor foglalkozik velem egy kicsit, leolthatom az Ő gépével, meg ad kölcsön ládát is amiben kifűthetem. Szerencsére a helyem megvan erre, meg az időm is mivel 24 órába járok dolgozni, vannak szabadnapjaim, gondoltam ezeket a napokat a spórolás által pénzzé teszem. Szóval utánaolvastam az oltásnak nem is keveset, meg segít ez az illető is,szőlész borászként végeztem, remélem nem lesz baj. Az téli oltás után tavasszal ültetem is ki a párosítást. A gödrök aljára gilisztahumuszt teszek, ültetéskor alaposan beiszapolom az oltványt körülvevő talajt. Amire nagyon kell figyelni hogy mindig tiszta kell legyen a pótlás körüli talaj, nem lehet gyomos. Elméletileg az így ültetett oltvány 40-60 centis hajtást is hozhat amit a következő tavaszon metszéskor 2 rügyre visszavágok, és amelyik ezekből erősebb lesz, az lesz a törzs. Nagyon sok apróságra oda kell figyelni az oltásnál, tőmondatokban felsorolni is sok lenne (pl hogy forgatok egymáshoz képest az alanyt és a nemest, van ugyebár a háti, hasi, lapos és barázdás oldala a vesszőnek. Tudni kell hogy a kallusz/sebszövet ami összeforrasztja a két vesszőt a nódiusz közelében termelődik intenzívebben stb.) Oltásnál azzal is számolni kell hogy a kihozatal fajtától függően 50-70%, sok párosítás nem is hajt ki. Na hirtelen ennyi, ha valami kérdés van még akkor írj.

Nincs profilkép
#124 Salas
2012-09-02 18:44:57

Válasz #123. hozzászólásra

Én Kadarkából szertnék néhány hl jófajta bort termelni hobbi célból. Kékfrankosból tettem mellé valamennyit sima vesszővel, de nem eredt túl jól. Én is hasonlóan szeretném a szaporítóanyagot előállítani, de ha megtennéd leítnád hogy te hogyan fogod csinálni?

Köszi

Nincs profilkép
#123 Gáborász
2012-09-02 16:17:56

Szia Salas!

Oportó, Irsai valamint Rizlingszilvánim van.Sajnos ezekből az irsai meg az oportó elég hiányos, de télen előállítom a szükséges mennyiségű oltványt(itt mifelénk a még nem gyökeres oltványt párosításnak nevezik), aztán tavasszal teszem is el őket.

Nincs profilkép
#122 Moderátor
2012-09-02 08:32:13

Moderálási elveink miatt törölve.

Adorex (20695)

2012-09-02 11:01:51

Nincs profilkép
#121 Salas
2012-09-01 22:37:15

Válasz #120. hozzászólásra

Milyen fajta/fajták?

Nincs profilkép
#120 Gáborász
2012-09-01 21:10:09

Szia Zetoros!

Az a szüretelőkocsi zúzó-bogyozó is egyben?Leválasztja a kocsányt a bogyóról (vagy a kocsányról a bogyót...kinek hogy tetszik). Nagyon frankó felszerelés. Idén kezdtem el gépesíteni én is (elég ifjonc vagyok még) idén vettem traktort(T25smile smile) meg kiegészítőket hogy több szőlőt tudjak művelni, meg sok a hiányom azokban amik most vannak. Jövőre kell egy automata, minimum 10hl-es prés is, ha meg lesz a több terület meg a pótlás is termő lesz akkor szükségem lesz egy ilyen kocsira. Gondolom a szüretnél sok időt lehet vele spórolni.

#119 Mf-es
2012-09-01 16:13:02

Válasz #118. hozzászólásra

Nem szoktunk bogyózni, egyből a présbe megy.

Nincs profilkép
#118 gabesz cica
2012-09-01 16:04:18

Bogyozni nem szoktatok csak ömlik a cucc a présbe ?

Nincs profilkép
#117 gabesz cica
2012-09-01 16:02:11

Szerinted illik full rozsdamentes szüretkocsidhoz
az - nem irok jelzöt - lapát ?
Nem kostolgatlak , köszi a választ .

#116 Zetoros Gyerök
2012-09-01 14:49:34

ilyen kérdéstsmile lol az azért kell, mert míg 3 km-ről haza érek beboltozódik a szőlő, mert az alja szűkebb és igazgatni kell, ezek németből behozott cuccok 9 éve vannak meg, akkor volt kb. fél misi/dbsmile thumbup

Nincs profilkép
#115 gabesz cica
2012-09-01 14:33:41

A vaslapátot is a szüretkocsival vásároltáto vagy az volt othon ? Ujonan vásároltad a szüretkocsikat vagy használtan kb milyen áron?

#114 Zetoros Gyerök
2012-09-01 14:22:36

nekünk 1db 3000 l-es meg egy 4000 l-es szüretelő kocsi van de nagyon jó 10-15 perc az ürítés, ha a lé el tud folyni, és a prés miatt sem kell várni(azért mert megtelt)

Nincs profilkép
#113 kistaki
2012-08-31 18:52:55

Üdvözlet!
Őszi telepítésre gyökeres szőlővesszőket keresek, lesz valakinek? Hiánypótlásra.

Köszönettel!

Nincs profilkép
#111 Salas
2012-08-28 07:56:09

Válasz #110. hozzászólásra

Ez még vastagon zöld....

Nincs profilkép
#110 Lenz
2012-08-27 22:42:11

Válasz #109. hozzászólásra

Egyszer sem permeteztem, de az is igaz, hogy ellenálló fajtákat vettem. Lényeg, hogy jól beérjenek a hajtások és ne legyen agyonhajtatva, mert a laza szövetek könnyebben elfagynak. Jó beérés feltétele a jó tápanyagbeépítés, szállítás, aminek előfeltétele a lomb megléte. Ha van lisztharmat, akkor esetleg, ha nagyon agyon akarja buzerálni az ember. Nálunk már sárgul, barnulnak a több évesek. Én nem permetezném.

Nincs profilkép
#109 Salas
2012-08-27 21:16:18

Tisztelt Kollegák,

Kell még ilyenkor permetezni első éves szőlőt?

Nincs profilkép
#108 gabesz cica
2012-08-25 21:40:55

Napi szinten elmosod a 150 vedret ?

#107 Frenk66
2012-08-25 18:05:44

Na jó...van még 150 db diszperzites vödör is de az csak vésztartaléknak ha nem érek vissza...

#106 Frenk66
2012-08-25 18:03:46

Pontosan ezt teszik...

#105 PBandi
2012-08-25 09:53:05

Üdv mindenkinek?

Nem tud valaki eladó konténeres pótkocsit lehetőleg Heves megyében? Rendszám papírok nem lényeg.

Nincs profilkép
#104 Márk_
2012-08-24 20:34:53

Válasz #98. hozzászólásra

Mekkora kocsit húzol, milyen trakival?

Nincs profilkép
#103 gabesz cica
2012-08-24 20:17:13

Ha jol értem egy szüretkocsival meg tudod oldani a beszállitást, ha megtelt és elszállitod a termést a terültröl adig a versenyzö - szedök - mit csinálnak
a kétszáz malteros vederbe szednek ?

#100 Frenk66
2012-08-24 19:53:34



Kérdéseidre válaszolva....
Válltozó hogy milyen messzire szállítom, elég szórt a szőlőterületem. A legközelebbi 300 méterre van a felvásárlótól de van amelyik 8 km-re.
Az utóbbi pár évben folyamatosan telepítettem a szőlőket, jelenleg 12 ha termő és 6 ha 1-2 éves nem termő szőlőterületen gazdálkodok.
A szüret a következő módon megy...
8-12 fős zedő
2 fő öntögető/vödröző
1 fő a traktorral
Milyen volt a 2010-es saras szüret ?
Háááát elég húzós de Én voltam a legjobban meglepődve milyen könnyen vitte a sárban a pótkocsit a traktor, igaz volt mikor mindkét kereke beragadt és csak csúszott a sárban de amint kiértem az aszfaltra már ez sem volt gond.

Nincs profilkép
#99 gabesz cica
2012-08-24 19:32:00

Milye meszire szállitod aéeszüretelt szölöt , ha nem vagyok indiszkrét mekkora a terület?
Hány szedöre számolsz egy szüret kocsit , 2010-ben a fülig érő sárba hogy boldogultál?

#98 Frenk66
2012-08-24 18:18:19

Szia

Igen, 3 éve használok szüretelő kocsit...tökéletes megoldás akor is ha saját részre szállítod a szőlőt, de a felvásárlók sem zárlóznak el attól hogy ezzel vidd a szőlődet.
Sokan ládáznak, mi a vödrözésre tértúnk át...vettem 200 db 20 l-es műanyag habarcsos vöröt, a szedők ebbe szedk a szőlőt - könnyeb arrébb rakni mint a ládát - megyek a sorban a traktorral és egy vagy két ember öntögeti fel a szőlőt. Megnőtt a hatékonyság, azóta mióta ezt a módszert használjuk szedőnként átlagosan cc.800-900 kg/nap teljesítménnyre lehet számtani.
Az ürítés is egyszerű, mivel az enyémben a kardán nemcsak a csigát hajtja hanem a csiga végén van egy szivattyú is...elég tisztességesen nyomja kifelé, pár perc alatt kiüríti.
Ha van még kérdésed szívesen válaszolok...
Jó szüretet...jó árat és termést

smile rolleyes

#97 Mf-es
2012-08-24 18:17:16

Válasz #96. hozzászólásra

Annyira nem tudom,apósomnak van a balatonon.Egy néhányszor voltam szüreten.Szerintem kb.20 perc.

Nincs profilkép
#96 Márk_
2012-08-24 17:59:21

Válasz #94. hozzászólásra

Igen ilyenre gondolok, 4000l-es ben elsősorban.
Mennyi az ürítési ideje egyébbként?

#95 Mf-es
2012-08-24 17:50:44

Válasz #94. hozzászólásra

Ez szuper,van a családba 2 is.Nem kell bogyózó,egyből megy a présbe.

Nincs profilkép
#93 Márk_
2012-08-24 17:33:12

Üdv!

Használ valaki szőlőt szállítani (pl.:konténer helyett)"szőlő kihordó kocsit"?
Kinek mi a tapasztalata vele?
Érdemes beruházni rá, vagy inkább konténerezni?

T.:Márk

#92 Frenk66
2012-05-04 20:41:06

Válasz #90. hozzászólásra

Szia

Részleteznéd hogy miból, hány műveletból tevődik ki ez az összeg ?
Kultivátorozás:.....db
Tárcsázás:.......db
Permetezés:......db
Estleg őszi talajmunka....

Előre is köszönöm....

#91 Holmer
2012-05-03 22:40:35

Válasz #90. hozzászólásra

Köszi! Ez talajmunka,növényvédelem egyben igaz?

#90 cimbike.
2012-05-03 21:55:49

Válasz #88. hozzászólásra

netto 240 e Ft/ha/év

Nincs profilkép
#89 Salas
2012-05-03 20:20:30

Válasz #87. hozzászólásra

Igazad volt, hirtelen sürgős lett neki...smile thumbupcool

#88 Holmer
2012-05-03 19:00:37

Üdv! Tud valaki idei bérművelési árakat szőlőre? Talajmunka/Ha , Permetezés/Ha smile ban

#87 Szőlős
2012-04-28 07:05:28

A heti 30 fok biztosan előcsalja

Nincs profilkép
#86 Salas
2012-04-27 21:46:11

Tisztelt Kollegák,

Március 24-én telepítettem néhány száz tőke Kékfrankost hobbi célra, sima vesszővel.
Mikorra várható hogy előbújik?

#85 Szőlős
2012-04-27 19:32:34

Mi még a fagykárokat böngésszük. Teljes a káosz. Olyan fajták amiknek el kellet volna fagyniuk , nem fagytak el , aminek bírnia kellett volna elfagyott...

#84 BNC
2012-04-27 17:04:22

BASF Szőlővédelmi előrejelzés a Dél-Dunántúlra - 2012. április 25.

Nincs profilkép
#83 .Melcsi.
2012-04-16 12:08:17

Jó hír!!!smile rolleyes

Borászati eszközök vásárlását segítő 1,2 milliárdos pályázat indul!!!smile surrender

Borászati eszközök vásárlására igénybe vehető 1,2 milliárd forintos európai uniós pályázati lehetőség nyílik meg az év második felétől – jelentette be V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) vidékfejlesztési államtitkára.
Az államtitkár a Magyar Bortelepülések Szövetségének pénteki közgyűlése után nyilatkozott a sajtó képviselőinek. V. Németh Zsolt elmondta: az eszközök vásárlását segítő, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap felhasználásával nyíló pályázati kiíráson bármelyik borászat indulhat. A támogatás mértéke maximum negyven százalékos lesz, s legfeljebb 100 millió forintot lehet elnyerni a kiíráson – tette hozzá az államtitkár. V. Németh Zsolt elmondta azt is, emellett számos más pályázat segíti a szőlő- és borágazathoz kötődő vállalkozásokat; turisztikai célra például májustól lehet támogatásokat szerezni. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy hosszas társadalmi párbeszéd után nemrégiben készült el a Nemzeti Vidékstratégia, amely kiemelten foglalkozik az ágazattal. A stratégia, megcélozza borágazat versenyképességének növelését, a termőhelyek védelmét, a termőterületek csökkenésének megállítását, az ősi magyar, nemzetközi szinten bizonyított fajták megőrzését. A 31 tagot számláló Magyar Bortelepülések Szövetsége legutóbb 2009 végén tartotta rendes közgyűlését. Horváth István, Szekszárd fideszes polgármestere, a szövetség elnöke elmondta, a szövetségben munkálkodó településvezetők feltett szándéka, hogy a szervezet fontos szerepet játsszon a magyar borturizmus, borkultúra és a településeken tevékenykedő szőlészetek, borászatok fejlődésében, fejlesztésében. Az esemény házigazdájául szolgáló pincészet tulajdonosa, egyben a Baranya megyei közgyűlés elnöke, Tiffán Zsolt (Fidesz) megjegyezte: a jövőben mindent meg kell tenni a borvidékek fejlődéséért, ugyanis vélekedése szerint a borászat és a hozzá kapcsolódó borturizmus jelentős számban, s folyamatosan teremthet új munkahelyeket.

Nincs profilkép
#82 .Melcsi.
2012-03-24 07:20:25

Magyarország támogatja a szőlő-újratelepítési jogok fenntartásátsmile cowboy

Magyarország elkötelezett a szőlő újratelepítési jogok fenntartása mellett - erősítette meg Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke egy, a témáról szervezett szakmai tanácskozáson a belga fővárosban.
A fideszes szakpolitikust az eszmecsere szervezői kérték fel hozzászólásra Magyarország részéről - tájékoztatott a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT). A szőlő-újratelepítési jogok fenntartása érdekében március 19-én tartottak megbeszélést szakmai szervezetek képviselőinek részvételével. A szőlő újratelepítési jogokat 2016. január 1-jével törölnék el a jelenlegi szabályozás szerint. Horváth Csaba, a HNT főtitkára elmondta: az újratelepítési jogok fenntartása az uniós szőlőtermelők számára azért fontos, hogy a jogokat ne lehessen egyik országból a másikba áthelyezni, és egy esetleges liberalizáció nyomán ne indulhasson szakmailag ellenőrizhetetlen szőlőtelepítési hullám az unióban. A mostani rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők - összesen háromszázötvenen, köztük hét tagország mezőgazdasági minisztere - ismételten felhívják az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy az európai szőlőtermelők a 2007-ben elfogadott szabályozás újragondolását kérik. Magyarországot a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint Font Sándor képviselte a rendezvényen. A Mezőgazdasági Bizottság elnökének véleménye szerint a telepítési jogok tervezett liberalizációja az ipari szőlőtermelés elterjedését vonná maga után Magyarországon is. A tömegtermelés következtében túltermelési válság és csökkenő szőlőfelvásárlási árak fenyegetnék az európai tagországok termelőit. Az említett negatív gazdasági hatások szociális veszélyeket is hordoznak magukban, hiszen a hagyományosan családi gazdaságokra alapozott európai szőlőtermelési modell eltűnéséhez vezetne a liberalizáció. A rendezvényen felszólaló francia, német, osztrák, olasz, luxemburgi, máltai és finn mezőgazdasági miniszterek is hasonló állásponton voltak. Bruno Le Maire francia miniszter kiemelte, hogy hazájában 1.800 önkormányzati és parlamenti képviselő, illetve polgármester írta immár alá azt a petíciót, amelyben a szőlő újratelepítési jogok fenntartását kérik. A szőlő-újratelepítési jogok szabályozását az Európai Bizottság szakértői csoport felállításával vizsgálná, amelyben minden tagország két képviselővel venne részt. Az áprilisban létrehozandó testület beszámolója novemberre várható.

#81 BNC
2012-02-23 10:18:31

Sziasztok!

Mit gondoltok, ebben a közleményben egy szakmabelinek van használható információ?


Az idén nagyon oda kell figyelni a metszésre! - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara

Az elmúlt hetekben napokig tartó mínusz 20-25 fokos tartós fagy megviselte az ültetvényeket, ezért metszés előtt rügyvizsgálatot kell végezni, hogy a károsodott rügyek számát könnyen meg tudjuk állapítani és ennek megfelelően állítassuk be a termőegyensúlyt - hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara.

Hazánkban az elmúlt hetekben a szokottnál alacsonyabb hőmérsékletet, jelentős fagyokat idézett elő az időjárás. A délalföldi homokhátságon átlagosan mínusz 21-23 °C mértek, de előfordult -25,7 °C is. A szőlőfajták általában –15 fokos lehűlést is kibírnak hosszabb időn keresztül, ám ennél alacsonyabb és tartós fagyokat már nem viselnek el károsodások nélkül. A termelők a károkat csak pár hét múlva látják, amikor megkezdődik a rügyvizsgálat ideje. Ilyenkor a rügyek megduzzadnak és láthatóvá válnak az egészséges rügyek.

A rügyvizsgálat során elsősorban a fagyott, károsodott rügyek számát tudjuk könnyen megállapítani. Ha a rügyek hosszanti metszési felületen a főrügy és mellékrügyek zöld színűek, nincs fagykár. A fagykárt a rügyek barna, fekete elszíneződése mutatja. Lehetséges a köztes állapot is, amikor félig barna, félig zöld a metszési felület, ekkor a rügyet csak részben károsította a fagy. És itt kell nagyon figyelni: a rügyvizsgálat után nem mindegy, hogy mennyi világos rügyet hagyunk meg egy-egy tőkén, azaz mennyire terheljük a szőlőt.

A szőlő világos rügye általában egy fő- és két mellékrügyből áll. Ha a főrügy károsodik, a mellékrügyek veszik át a szerepét. Amennyiben a vizsgálat során hektáronként 20-30 vesszőn három-négy, részben vagy teljesen elpusztult világos rügyet találunk, akkor átlagosan 20-30 %-kal növeljük a terhelést az eredeti elhatározásunkhoz képest. Ha azonban a vizsgált rügyek fele sérült vagy elpusztult, várjuk meg a metszéssel a rügyfakadást. Ekkorra már ugyanis nyilvánvalóvá válik az ép és a károsodott rügyek aránya, aminek alapján pontosan meghatározhatjuk a terhelést.

Ha a rügyfakadás idején kell metszenünk, nagyon ügyeljünk, mert könnyen lepattinthatjuk a már kifakadt rügyet. Ezért a fagytól sérült tőkéken érdemes még nyugalmi állapotban előmetszést végezni, azaz a letermett részeket eltávolítani, és a másfél-két méternél hosszabbra nőtt vesszőket a 20-30 centisre kurtítani.

Metszést akkor lehet elkezdeni, amikor nagyobb fagyoktól már nem kell tartanunk, de ne halasszuk addig, amíg a nedvkeringés megindul és a metszési felület „könnyezni” kezd, figyelemmel az eutypa fertőzésre is- olvasható a Magyar Agrárkamara Kertészeti Osztályának közleményében.

Kapcsolattartó személy:
Filus János 20/9325-801
Salánki Sándor 30/9395-093

#80 kutyalaci
2011-09-02 08:35:28

szürkebarát!!!

Nincs profilkép
#79 gabesz cica
2011-08-26 21:44:40

De ha ez kánikula marad most sem telenek meg a pincék !!!

#78 ATIS78
2011-08-26 19:42:51

Válasz #76. hozzászólásra

90+3ft a fuvarra....jobb mint tavaly...smile whistling

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Magyarok Kenyere – Elhelyezték az aratókoszorút a Szent István-bazilikában
Magyarok Kenyere – Elhelyezték az aratókoszorút a Szent István-bazilikában
Az idei évi koszorú számmisztikájában megjelenik a 17-es szám.
Saját világrekordját döntötte meg a szójatermesztő gazda
Saját világrekordját döntötte meg a szójatermesztő gazda
Már a tavalyi szójababhozam is tekintélyes volt, az idei viszont szinte...
METALFACH / METAL-FACH Z562 bálázó - Royal Traktor
METALFACH / METAL-FACH Z562 bálázó -...

6.200.000 Ft

JANSEN EFGC-200 SZÁRZÚZÓ - KÉSZLETRŐL - ROYAL TRAKTOR
JANSEN EFGC-200 SZÁRZÚZÓ - KÉSZLETRŐL -...

990.000 Ft

REMET RT 720R ágaprító
REMET RT 720R ágaprító

2.340.000 Ft

Pótkocsi BSS 9 ton
Pótkocsi BSS 9 ton

1.350.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]