A maguk lassú, de eltökélt módján haldokolni készülő szobanövények szerencsére a legtöbb esetben még menthetőek. Nem is kell más, csak amiben amúgy is jók vagyunk, ha szeretjük a növényeinket: megfelelő gondoskodás és néhány ügyes trükk, melyeket most meg is osztunk mindenkivel.
1. Vágjuk vissza ez elpusztult részeket
Elő az ollóval és mondjunk búcsút a növény összes elhaló részének. Az elhalt és sárga leveleket a szárakkal, valamint a virágokkal és bimbókkal együtt, le kell nyesni. Így növényünk kevéske megmaradt energiáját a még jól működő részekre fogja összpontosítani.
2. Jöhet egy kevés komposztot és levegőztessük meg a talajt
Idővel növényeink talaja tömör és kemény lesz a cserépben, rosszabb esetben esetleg salétromos sókicsapódás, vagy gombás felszín is kialakulhat, ezért jó ötlet időnként ezektől megtisztítani és átszellőztetni a termesztőközeget. Távolítsuk el a kőkeménységűre salétromosodott rögöket és ügyeljünk arra, hogy egy réteg komposztot is tegyünk a földbe a művelet során. Mindez segít a gyökereknek jobban lélegezni, így a növény könnyebben nyerheti vissza az egészségét.
3. Cseréljünk cserepet
Ha a növénye gyakori öntözést igényel, és kinőtte a cserepet és még haldoklik is, szinte biztos, hogy a cserép az egyik ok. Ültessük át egy mérettel nagyobb cserépbe, friss termesztőközeggel, hogy megfiatalítsuk.
4. Szűrt vizet a növényeknek is!
A csapvízben néha túl sok a fluorid, a klór és az ásványi anyagok, például a kalcium. A bambuszokat például elpusztíthatja a klór miatt. Ha tehetjük használjunk forrás, vagy esővizet. Ha csak csapvíz akad, hagyjuk állni egy éjszakán át, hogy a sók leülepedjenek.
5. A megfelelő helyszín
Vizsgáljuk meg a fényviszonyokat. Lehetséges, hogy a növény a szükségesnél többet vagy kevesebbet kap, ami hervadást okoz. Ha sötétben van helyezzük át egy világosabb helyre, vagy épp egy árnyékosabbra, ha túl sok a közvetlen fény.
6. Irány a zuhany
Ha sárgulnak vagy barnulnak a levelek, vagy begöndörödik a levélzet és törékennyé válik, talán kevés vizet kap. Egy alapos zuhany segíthet ezen. Gondoskodjunk megfelelő mennyiségű páratartalomról is, esetleg a fürdőszoba lehet a célállomás. A növények a leveleiken keresztül is vesznek fel nedvességet.
7. Néhány elhalt szár maradhat
Még ha a szárak elhaltnak is tűnnek, kerülendő a száraz szárak talajig történő visszavágása. Körülbelül 5-7 centiméteres rész maradjon meg a talaj felett. Néhány nap múlva talán új hajtás is jöhet rajtuk.
8. Túlöntözött növények átültetése
Ha hervad a növény a levelei pedig barnák, puhák és pépesek, végezzünk ujjunkkal talajpróbát, nem-e mocsaras az a talaj. Ha igen, akkor a baj a túlöntözés. Ilyen érdemes kiemelni a növényt és megvizsgálni a gyökereket. Az elrothadtakat vágjuk le.
9. Óvatosan a műtrágyával (amúgy is nagyon drága lett)
A műtrágya akár több kárt is okozhat, mint amennyi hasznot hajt. Ha beteg a növény, szüneteltessük a tápoldatozást. Minden 2-8 hétben elegendő egyszer tápoldatozni, a növekedés, a fajta és a műtrágya erősségének függvényében. Télen ne trágyázzunk.
10. Figyeljünk a kártevőkre is
A kártevők bizonyosan elpusztítják az egészséges növényeket, ezért keressünk olyan jeleket, mint a levelek felgöndörödése, rendellenes növekedés, elszíneződött vagy deformált levélzet, valamint lyukak a leveleken. Egy enyhe rovarölő szappanoldat a legtöbb kártevőproblémát képes megoldani.
11. Ellenőrizzük az ismert betegség-, és gombaproblémákat
A legtöbb növény hajlamos a betegségekre, és mindegyiknek megvannak a maga sajátos tünetei és kezelése. Az a legbiztosabb, ha interneten rákeresünk a konkrét tünetekre vagy belépünk egy Facebook csoportba és szakértőtől kérünk segítséget a teendőkre nézve. Rengeteg hasznos csoport van magyar nyelven is, tele segítőkész, felkészült emberekkel. Ha beteg a növényünk, szigeteljük el a többitől, hogy megakadályozzuk az átterjedést.
(Forrás: Balconygardenweb Képek: Unspalsh)