Magyar sajátosság, hogy szeretjük azt hinni, hogy minden tőlünk származik. Sok esetben van is valóságalapja ennek a gondolatnak, mert számos nagy dolgot köszönhet közvetlenül vagy közvetett módon hazánknak a nagyvilág. Van egy olyan feltevés is, miszerint a bacon a magyar bakonyi szalonnából ered. De vajon mi az igazság? Ennek járt utána a noizz.hu.

bacon

Sokak kedvence – fotó: pixabay.com

Jól hangzik, hogy a bacon eredetileg a magyar bakonyi szalonnából ered. Napjainkban már szemmel láthatóan nem sok közük van egymáshoz, esetleg csak annyi, hogy mindkettő sertésből van és elég zsíros.

A briteknél és más európai országokban a bacont oldal és hátszalonnából készítik, míg Amerikában hasalja-szalonnából, amit minden alkalommal füstölnek is.

A régészeti leletek arra utalnak, hogy a Dunántúlon már a VIII.-IX.- században is folyt disznótartás. A Bakony környékén feltárt sírokban már találtak malaccsontokat. Kutatók szerint egészen a honfoglalás időszakáig vezethető vissza a bakonyi sertésként elhíresült siskafülű fajta tenyésztése.


A bakonyi sertés kereskedelme a 18. században volt jelentős, majd fokozatosan kiszorultak a piacról a balkáni kondorszőrű fajták miatt.

A két fajnak a keveredése egyrészt pozitív, másrészt negatív következményekkel is járt. Pozitív az, hogy megszületett a mangalica, negatív pedig az, hogy végleg eltűnt a tiszta bakonyi fajta.

Hiteles források ugyan nem támasztják alá, de elterjedt, hogy Nagy-Britanniában a mangalicát bakonyi sertés néven árulták és a szalonnát magát egyszerűen csak bakonyinak nevezték. Azonban gondok akadtak a szó kiejtésével, így a feltételezések szerint angolosították azt, méghozzá baconre. Bakony-bacon – milyen egyszerű is lenne!

Más források szerint azonban a kettőnek semmi köze egymáshoz, mert a bacon és bakony szó is a bükk szóból eredeztethető. A hegységünk maga minden valószínűséggel az első erdőispánjáról kapta a nevét Comes de Bacon-Gug-ról, aki neve alapján szász származású volt. A Bakony név jelentése bükk, bükkös.

A régi időkben a haszonállatokat szabadon tartották és a húsukat nemesítő, olajban gazdag táplálékkal látták el. Lehet, hogy pont bükkfa maggal?

Elméletek léteznek bőven, de hogy pontosan mi az igazság azt sajnos nem tudjuk.