Orvhalászok a Hortobágyon

A rendőrök a halőrökkel közösen két férfit és egy őket - no meg az ebül szerzett halakat - szállító sofőrt értek tetten a Hortobágyi Nemzeti Parkban, miközben tiltott horgászati tevékenységet folytattak. Az egyik férfi elmenekült a helyszínről, de másnap önként jelentkezett a rendőrségen, feladta magát. A helyszínen az említett  gépkocsiban 147 kilogramm pontyot találtak a zsaruk, a három Kunmadarasi férfi beismerő vallomást is tett, és természetesen büntetőeljárás indult ellenük orvhalászat miatt.

Európai helyzet

Bár az engedély nélküli halászat nem teljesen ismeretlen, szerencsére nem jellemző Európa tavalyiban és folyóiban, a kontinensen a halászat szigorúan szabályozott, és a halászoknak engedélyt kell kérniük a tevékenységhez. Az engedélyeket általában a helyi halászati hatóságok állítják ki, és a halászoknak be kell tartaniuk a szabályokat, például a megengedett halászati módszereket és a fogások maximális mennyiségét. Ha valaki engedély nélkül halászik, az szabálysértésnek számít, és szigorú büntetésekkel járhat.


Az engedély nélküli halászat azért is igen káros mert hozzájárulhat a halak túlhalászásához és a halpopulációk kihalásához.

Az ilyen tevékenységet a leggyakrabban anyagi motivációk hajtják. A rendőrök az engedély nélkül kifogott halakat általában visszaengedik a vízbe, ha még életképesek, de ha a halakat már nem lehet visszaengedni a vízbe, akkor azokat megsemmisítik. Az engedély nélküli folyami halászat ellenőrzése munkás, de a hatóságok általában hatékonyan tudják kezelni. A hatóságok rendszerint megbízható információkkal rendelkeznek a helyi halászati tevékenységekről, és számos eszközzel rendelkeznek az engedély nélküli halászat megakadályozására, például járőrözést folytatnak a folyók mentén, és megfigyelik a halászatot.

Bár az engedély nélküli halászat nem teljesen ismeretlen, szerencsére nem jellemző Európa tavalyiban és folyóiban, a kontinensen a halászat szigorúan szabályozott, és a halászoknak engedélyt kell kérniük a tevékenységhez.

Bár az engedély nélküli halászat nem teljesen ismeretlen, szerencsére nem jellemző Európa tavalyiban és folyóiban, a kontinensen a halászat szigorúan szabályozott, és a halászoknak engedélyt kell kérniük a tevékenységhez. Kép: Pexels

Magyarországi helyzet

Magyarországon azóta négyszereződött meg a rapsicok elleni büntetőeljárások száma, amióta betiltották hazánkban a halászatot – írta meg a pecaverzum.hu. A természetes hazai vizeinket korábban jelentős mértékben hasznosították halászati tevékenységre, de ez az elmúlt évtizedekben alapos csökkenésen ment keresztül, és a horgászati hasznosítás erősödött meg az új ágazati törvény 2013. évi hatályba lépésével. A dolog odáig jutott, hogy a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény módosításának eredményeképp 2016-ra a természetes magyarországi vizek kereskedelmi célú halászati hasznosítása végleg befejeződött.

Ezek a változások főképp a horgászok érdekében következtek be, de már az elején világossá vált, hogy ugyanakkor megszaladhat az orvhalászat büntetőjogi tényállásának statisztikája. A pecaverzum kérésére a rendőrség összesítette az adatait, és ebből az derül ki, hogy 2013 óta átlagosan a négyszeresére emelkedett a rapsicok elleni büntetőeljárások száma.

Magyarországon azóta négyszereződött meg a rapsicok elleni büntetőeljárások száma, amióta betiltották hazánkban a halászatot.

Magyarországon azóta négyszereződött meg a rapsicok elleni büntetőeljárások száma, amióta betiltották hazánkban a halászatot. Kép: police.hu

A számok így festenek évekre lebontva:

  • 2013: 27

  • 2014: 125

  • 2015: 111

  • 2016: 101

  • 2017: 108

  • 2018: 82

  • 2019: 92

  • 2020: 109

„Az eljárások eredményességére vonatkozó statisztika alapján kijelenthető, hogy a vizsgált időszakban a 2020. év volt a legeredményesebb, 94,6 százalékos eredményességi mutatóval” – írták a zsaruk a jelentésben.

A hatóság figyelmeztetett rá, hogy a Btk. 246. §-a alapján orvhalászat bűncselekményt követ el az, aki jogosulatlanul hálóval vagy más halászati eszközzel – horgászatot kivéve – halfogásra irányuló tevékenységet végez, vagy külön jogszabályban meghatározott tiltott eszközzel, tiltott módon vagy kíméleti területen halfogásra irányuló tevékenységet végez.

Az orvhalászat vétségéért két évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.

(Forrás: Index, police.hu, pecaverzum.hu)