Bár az ázsiai óriás lódarázsra (Vespa mandarinia) aggatott gyilkos jelző a veszély túldramatizálását jelzi, a kutatók egyetértenek abban, hogy az invazív faj valóban jelentős pusztítást visz végbe, mivel fenyegeti Észak-Amerika méhpopulációit, amivel sok millió dolláros kárt okoz a mezőgazdaságnak is , írja a Baon.hu. Ez a lódarázs percenként 40 méhet is képes lefejezni, cikkünk a témában ITT olvasható.
A szakértők szerint az ázsiai óriás lódarazsat valószínűleg egy kínai teherhajó hurcolhatta be Amerikába.
A kutatók beazonosították, hogy mit tartalmaz a "feromonkoktél"
Most úgy tűnik, hogy előrelépés történ a darázs elleni küzdelemben, ugyanis a Current Biology szakfolyóirat legutóbbi számában a kutatók arról számoltak be, hogy sikeresen azonosították az ázsiai óriás lódarázskirálynő szexferomonjának 3 fő összetevőjét, aminek köszönhetően lépre lehet csalni és csapdába tudják ejteni a rovarokat.
A két évig tartó kísérletek során rájöttek a kutatók arra, hogy a szexferomon fő komponensei:
- hexánsav,
- oktánsav,
- dekánsav.
Ezeket a vegyületeket könnyen be lehet szerezni, és azonnal be is vethetőek annak érdekében, hogy csapdába csalják a rovarokat. Az elvégzett kísérletek során rövid idő leforgása alatt több 1000 hím példányt tudtak egy bizonyos pontra csalni a kutatók.
A feromoncsapda jelentősége
A csapdázás önmagában nem teljes körű megoldás természetesen, de csökkentheti a nőstényekkel párzani képes hímek számát, és ezzel mérsékelheti a darazsak populációméretét, de még fontosabb, hogy információt szolgáltat a hollétükről, ami alapján egy tervezett, szisztematikus és így hatékony védekezés építhető fel ellenük.
Indexkép: Pixabay