Élelmiszerek, italok és dohányáruk összehasonlító árszintjéről közölt tanulmányt az Eurostat. A nyár közepén megjelent dokumentum 36 európai ország adatai alapján készített körképet arról, melyik országban hogyan alakultak ezeknek a termékkategóriáknak a kiskereskedelmi árai 2022 egészét nézve. Az eredményről beszámolt a Világgazdaság is.

Miközben a hazai nyilvánosságban jó ideje fő téma az élelmiszerek döbbenetes drágulása, az EU-s felmérés igencsak meglepő eredményre jutott: szerintük Magyarország az egyik legolcsóbb a kontinensen. A felmérésnek alanya volt az Európai Unió (EU) 27 tagállama, három Európai Szabadkereskedelmi Társulás-, azaz EFTA-ország (Izland, Norvégia és Svájc),valamint további hat tagjelölt ország: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia és Törökország.

Ezeknek az országoknak az árait összevetve az derült ki, hogy az élelmiszerek és alkoholmentes italok árindexének rangsorában a 36 ország közül Magyarország a 9. legolcsóbb, az Európai Unió egészén mért átlagár csaknem 90 százalékát éri el. A legalacsonyabb árakat Törökországban mérték, ahol 2022-ben az uniós árszint alig 64 százalékát érték el. A legdrágább ebben a rangsorban Svájc, az alpesi ország lakosai az uniós átlag 163 százalékán vásárolhatnak élelmiszert és alkoholmentes italokat.



Olcsóbb nálunk a régióban Románia és Lengyelország, de  drágább Csehország, Horvátország, Szlovénia és Szlovákia. Utóbbi három árszintje az EU-s átlagot is meghaladja, ahogy egyébként Németország és Ausztria is.

Öröm az örömben, igen, örömben, nem elírás, hogy Magyarországon lehet a legolcsóbban alkoholhoz jutni és a cigi is jó áron vásárolható meg. A kenyér az uniós átlag 90 százalékán, a hús 72,9 százalékon, a hal pedig 88,6 százalékon kapható.

"Olcsó" az élelmiszer, csak nem tudjuk kifizetni

Érdekes, hogy ugyanazt egy másik lap, a Haszon Magazin máshogy látja. Ezt írják ugyanis:

"Élelmiszerárakban igen közel kerültünk az uniós átlaghoz, azonban életszínvonalban meglehetősen távol vagyunk az átlagértéktől. Ugyan nem mi vagyunk az utolsók az EU életszínvonal-rangsorában, de nagyon hátul állunk" – olvasható cikkükben.

Az adatokból az is kiderül, tavaly az eu-s átlag 72 százalékát érte az egy főre jutó magyarországi fogyasztás. Ebben az életszínvonal-mutatóban már csupán Bulgária áll mögöttünk. Összehasonlításként még a román adat lehet érdekes, amely 16 százalékkal magasabb, mint a magyar...

Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint 2010-ben Románia még messze mögöttünk volt, mostanra gyakorlatilag lekörözött minket, ahogy Lengyelország is. Belőlünk pedig sereghajtó lett.

A vizsgált 42 európai ország közül Magyarország a 30. helyen állt tavaly az egy főre jutó átlagos, éves vásárlóerő mértékét tekintve. Az 8751 eurós értékkel (durván 3,4 millió forint jelenlegi árfolyamon) a kontinens átlagának a 54 százalékát értük el – áll a GfK (Growth from Knowledge) Vásárlóerő 2022 tanulmányában.