Az élelmiszer-hamisítás már az egész világon problémát jelent, egyes országokat nagyobb mértékben érint, mint a többit, de mindenhol jelen van. Magyarországon egyelőre nem annyira rossz a helyzet, de hazugság lenne azt állítani, hogy itt nincsenek jelen a hamisítványok. Hazában a legnagyobb probléma a lejárati idő manipulálása, valamint az átcímkézés, ami többször előfordul, mint azt gondolnánk. Ezeknél a megoldásoknál vannak jóval veszélyesebb hamisítási ügyek, ami komoly egészségügyi kockázatot jelentenek az emberi szervezet számára - írja a Pénzcentrum.
Az élelmiszer-hamisítás célja
A hamisítással az élelmiszerek minőségének megváltoztatása a cél, hogy azzal gazdasági előnyt szerezhessenek. Erre több módszer létezik, de a leggyakrabban a gyenge minőségű vagy kevésbé értékes élelmiszerrel helyettesítenek egy amúgy magas minőségűként eladott terméket. Drasztikusabb hamisítás a különféle kemikáliák, hozzáadott anyagok használata az egyes élelmiszerek kapcsán. Ezek megváltoztatják a termék szerkezetét, az ízét, illetve a küllemét. Ezt kizárólag azért teszik, hogy így csökkentsék a gyártási költségeket, amivel extra profitra tehetnek szert.
A hamisítás már világszintű problémának számít, hiszen mindenhol jelen van és sokféleképpen fordulhat elő. Szinte minden élelmiszert érinthet, ami nemcsak gazdasági problémát jelent, hiszen súlyos egészségügyi kockázatokkal jár együtt. Az emberek csupán annyit tehetnek, hogy megbíznak a hatóságaikban, illeti megbízható helyi termelőtől vásárolják meg a legszükségesebb élelmiszereket.
Mi a helyzet a világban?
A hamisítás egy hatalmas biznisz. A statisztikák alapján a legrosszabb helyzet Ázsiában, azon belül Indiában és Kínában van. Előbbi esetében az utóbbi években még nőtt is a hamisított élelmiszerek eladásának aránya. A világ legnépesebb országában az élelmiszerek 28 százalékát érinti a hamisítás, tehát több mint az egyharmaduk minőségét, állagát és ízét befolyásolják.
A leggyakrabban a tejet, a desztillált vizet, valamint a mosószereket és a zsírt "alakítják át". Az ott kapható tejek súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak, de gyakran hamisítják a teát és a kávét is, hiszen ezeket fogyasztják a legnagyobb arányban, így egyértelmű, hogy óriási profitot érnek el vele.
A tealevelekhez egyéb leveleket kevernek hozzá, sokszor olyanok kerülnek bele, amik amúgy nem fogyaszthatóak. Az egész országban problémát jelent a májfertőzés, amit a hamisított tea fogyasztása okoz. Ami pedig a kávébabot illeti, tamarindmaggal és mustármaggal, néha cikóriával hamisítják, amelyek mindegyike hasmenést okozhat.
Problémát jelent a zöldségek és persze a méz "másítása is", de sok esetben még a jégkrémeket is hamisítják, amiket telepakolnak etil-acetáttal és egyéb mérgező anyagokkal, amik károsak lehetnek a tüdőre és a vesére. A folyamat során a fagylaltokat egy hideg kamrában készítik, ahol a zsír keménnyé válik, így hozzá tudják adni azt a rengeteg adalékanyagot. A készítésnél még gumit is használnak, amit állati részekből állítanak elő, mint a tőgy, az orr vagy a farok.
Mi történik Magyarországon?
Az Indiában eluralkodott helyzet miatt felmerülhet a kérdés, hogy mi a helyzet idehaza. Magyarországon is ennyire súlyos a helyzet? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményéből kiderült, hogy itthon nem határozható meg a hamisítással érintett élelmiszerek köre olyan egzakt módon, mint más államokban.
A kávét és a teát a legkönnyebb hamisítani - fotó: pexels.com
Az viszont biztos, hogy Magyarországon a legnagyobb problémát a minőségmegőrzés és a fogyaszthatósági idő jogtalan hosszabbítása okozza. Ez a legegyszerűbb hamisítás, hiszen nem egy bonyolult folyamat átcímkézni a termékeket. A legkönnyebben a filctollal való átírást alkalmazzák, de nem ritka a címkéző gépek használata sem.
Még a 2010-es években történt, hogy a "holland kakaópor" esetében a hamisítványok kisebb csomagolásban voltak kaphatóak, nem beszélve arról, hogy magának a doboznak is barkásabb színe volt. Ezeket a változatokat piacokon és kisebb boltokban árulták előszeretettel. Alapvetően azonban nem gyakori az ilyen és ehhez fogható történet.