Kako japán császári hercegnő, a császár öccsének másodszülött gyermeke – fotó: MTI/Kovács Tamás
Nagy István a látogatás után elmondta, Japán és Magyarország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulóját és 130 évvel ezelőtt jártak Bábolnán japán követek.
Kako japán császári hercegnő és Nagy István agrárminiszter ötös fogattal kocsiznak a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokon – fotó: MTI / Kovács Tamás
A miniszter hozzátette, Kako hercegnővel azon a teraszon állhattak, ahonnan 1889-ben a császári követek egykor Bábolna legjobb katonalovaiból válogattak az udvar számára. A vendégnek meg is mutatták a dokumentumokat, amelyek arról tanúskodnak, hogy a császári udvar lovaiban magyar vér is található.
A hercegnőt a Lovasmúzeum bejáratánál Nagy István agrárminiszter, Haál Gábor igazgató és Cseri Dávid referens fogadta, majd tárlatvezetésen mutatták be a Lovasmúzeumot, a bábolnai ménes történelmének kiemelt tárgy emlékeit. A Ménesbirtok bejárati épületének teraszáról megtekintették a száznál több rózsatövet számláló kertet.
Kako japán császári hercegnő (k), Nagy István agrárminiszter (j2), Haál Gábor, a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok igazgatója (b2) és Cseri Dávid kormánytanácsos (j) társaságában megtekinti a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokot – MTI/Kovács Tamás
Nagy István elmondta, immár több mint 230 éve folyik szünet nélkül állami irányítású, minőségi lótenyésztés Bábolnán.
A Ménesbirtok udvarán ötösfogattal megtett kocsizás után a hercegnőt a fedett lovardába kísérték, ahol Haál Gábor igazgató lovászokkal bemutatta az arab, az angol és a Shagya telivéreket.
Nagy István felidézte, hogy a XIX. század fordulóján a császári család galopp lovakat versenyeztetett Budapesten, és napjainkban is van zsoké tanuló Magyarországon Japánból.