A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legfrissebb felmérései szerint a nádpusztulások nagy része olyan helyeken történt, ahol a nádas évtizedek óta intenzív emberi hatásnak van kitéve. Az utóbbi évek NER yachtkikötő és lakópark, szálloda építései csak tovább rontottak a helyzeten – írja a greenfo.hu.

Az utóbbi években több helyen is romlott a Balaton nádasállományának állapota, a sajtóban is nagy figyelmet kapott a tavalyi alsóörsi nádpusztulás. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet április eleji felmérései szerint a pusztuló tendencia nem változik tavasszal sem, mint írják, míg a nádas frontjában a víz felé, ha nem is tökéletes állapotú, de új, zöld nádszálak találhatók, addig a nádas belsejében, a part-felőli oldalon a nádasok pusztulnak.

Itt esetenként teljesen kihalt területeket is találtak, ahol főként sás és gyékény növények jelentek meg.

"Ez a folyamat a korábban tapasztaltak ellentéte, amikor a pusztulás a víz-felőli oldalon ment végbe, és vékonyodó „babásodott" nádasszegélyeket eredményezett" – olvasható az intézet tájékoztatójában.


Az intézet munkatársai azt tapasztalták, hogy az általuk vizsgált nádpusztulások nagy része olyan helyeken történt, ahol a nádas évtizedek óta intenzív emberi hatásnak van kitéve. A változások főként a csónakkikötők, strandok, stégek-bejárók környékén következtek be, ott ahol a nádas feldarabolódása jelentős (10 méterenként vannak ilyen-olyan nyiladékok) volt.

Itt a nyaraló/kikötő tulajdonosok kivágták a nádat, friss építkezések és fejlesztések voltak az elmúlt években, vagyis ahol az emberi hatás túl intenzív volt. Mint fogalmaztak: "Mondhatjuk, hogy a nádas nem pusztul, hanem – ha akaratlanul is –  de aktívan pusztítjuk"

2022 júniusában „Őszintén a Balatonról – Mi lesz a Balatonnal, ha pusztul a nádas?" címmel előadóülést szerveztek (ennek összefoglalója ITT olvasható), melyen a téma szakértői beszámoltak a kutatási eredményeikről és felhívták a figyelmet a nádasok sérülékenységére és védelmének fontosságára.

Az intézet videót készített a nád korai fejlődési stádiumáról, a felvételeik 2024. áprilisának elején, Alsóörs és Ábrahámhegy környékén készültek. Azt tervezik, hogy az év későbbi vegetációs időszakában is bemutatják, miként alakul majd a problémás állományok sorsa.

Az indexképek a videóból lettek kivágva.