Országszerte beköszöntött a fagyos időjárás. A legtöbb helyen előkerült a hólapát is az elmúlt napokban, és az ónos eső sem kímél bennünket. Ilyen körülmények között gondoskodnunk kell az ingatlanjaink előtti járdák síkosságmentesítéséről is.
Az útszóró só és a konyhasó használata környezetvédelmi okokból tilos – fotó: Pixabay
Korábban egyszerű dolgunk volt, útszóró sót, vagy ha az nem volt kéznél, akkor konyhasót használtunk. 2010 óta a közterületi járdákon környezetvédelmi okokból tilos ezek használata. A fák és egyéb fásszárúak védelme mindannyiunk érdeke, ezért érdemes a környezetbarát megoldások felé fordulnunk a szabályozástól függetlenül is.
Az interneten keresve könnyű azonban elveszni a rengeteg különböző néven forgalmazott termék között. Melyik is lenne nekünk a megfelelő? Az alábbiakban igyekszünk kicsit tisztázni a különbségeket, hogy te is könnyebben tudj dönteni.
- jégoldók
- síkosságmentesítők
- ezek kombinációja
A jégoldók
Hasonlóan az útszóró sóhoz, kémiai úton működnek. Ez azt jelenti, hogy a hóval, jéggel, illetve egész pontosan az ezeket alkotó vízzel lépnek reakcióba és ennek hatására valamilyen mértékben felmelegednek. Így olvasztják el a csúszós felületet okozó havat vagy jeget.
A különböző néven forgalmazott termékek összetétele hasonló, általában ezek arányában van különbség a termékek között. Fő hatóanyaguk a KáliumKlorid és a Magnézium-Klorid (Útkáli néven forgalmazott termékek), vagy a KálciumKlorid (Kálcisó néven elérhető).
A jégoldók a visszafagyást is megakadályozzák – fotó: Pixabay
A jégoldók közös tulajdonsága, hogy nincs maradék anyag, így nem kell később takarítani utánuk. Attól függően, hogy az egyes összetevők milyen arányban találhatóak meg bennük, különbség van abban, hogy milyen alacsony hőmérséklet mellett tudnak még hatékonyak lenni, illetve ezzel együtt abban is, hogy milyen gyorsan végzik el a feladatukat.
Akár -25 celsius fokos hőmérséklet mellett is működnek, és ami nagy előnyük a sóhoz képest, hogy használatuk mellett nincs visszafagyás. Hatásukat akár 36 órán keresztül is kifejtik a felületen. Vízmegkötő tulajdonságuknak köszönhetően a visszafagyást is megakadályozzák. A havas, jeges járdából száraz felületet varázsolnak.
Síkosságmentesítők
A síkosságmentesítők a felületre szórva, annak érdesítésével érik el a kívánt hatást. Itt tehát a jég, hó a járdán marad, a rászórt zeolit- vagy bazaltzúzaléknak köszönhetően válik csúszásmentessé a felület.
A természetes olvadást követően a síkosságmentesítőket el kell takarítani a felületről, mivel azok nem olvadnak el. A zeolit előnyös tulajdonsága, hogy a talajba jutva megköti a nehézfémeket és javítja a talaj nyomelem-ellátottságát. Így kimondottan jótékony az élő környezetre gyakorolt hatása.
A zeolit a talajba jutva megköti a nehézfémeket és javítja a talaj nyomelem-ellátottságát – fotó: Pixabay
Kombinált termékek
A fenti két terméktípus kombinációjaként elérhetőek olyan készítmények, amik az olvasztás mellett síkosságmentesítenek is. Alkalmazásukkal nem mondunk le az olvasztásról, de az alacsonyabb hatóanyagtartalom miatt ez gyengébb lesz, mint a jégoldók esetén. A síkosságmentesítők csúszós felületbe ágyazására mindenesetre biztos elég. Ez utóbbiak pedig hosszabb távon a felületen maradva később is elengendőek lehetnek a következő havazás okozta veszély elhárítására.
Ebbe a termékkategóriába tartoznak többek között az alábbi készítmények: Simix, Rapid, MinerálKálci-nit+, Eko+,Zöldsó, Zeokal, Zeo stop, Antiklorid+
Ahogy látható, hatalmas kínált áll rendelkezésre. Bármelyiket is választod, lehetőség szerint mindig a felület fizikai tisztításával érdemes kezdeni. Ha már ráfagyott a felületre a csapadék, akkor a jégoldók gyors segítséget jelentenek, a síkosságmentesítők viszont hosszabb távra, akár hetekre is meg tudják – némi utólagos takarításért cserébe – oldani a feladatot.
Nagyobb felületek kezelésekor érdemes lehet beszerezni egy szórókocsit, ami nagymértékben meggyorsítja a munkát. A repítőtárcsás típusok, amik a gyep tápanyagozására is használatosak, a legtöbb esetben alkalmasak a téli munkákra is. A csúszós felületen viszont csak a gumikerekes típusokkal fogsz boldogulni.