Miközben Európában egyre kevesebb a számuk, Ázsiában és a Közel-Keleten a méhészet nagymértékben növekszik. A FAO adatai szerint az elmúlt 50 évben a méhcsaládok száma megháromszorozódott a régióban. A növekedés 70 százaléka négy országnak tudható be: India, Kína, Törökország és Irán. Törökország és Irán a második és harmadik legnagyobb globális méztermelő lett Kína mögött.
A méhkaptárak száma régiónként 1969-ben és 2019-ben – Ábra forrása: FAO
Miért tűnnek el a méhek Európából?
Az európai méhészet hanyatlásának okaként a vidéki régiókban bekövetkezett társadalmi és gazdasági változások, valamint a méhcsaládokat sújtó betegségek leküzdésének nehézségei nevezhetőek meg. A vadon élő és a háziasított méhek egyaránt fontos beporzók a növények számára, ideértve az élelmiszer-növényeket is. A vadon élő populációk ugyanúgy csökkenőben vannak szerte a világon a rovarirtó szerek használatának növekedése és az élőhelyek csökkenése miatt. Emellett a háziasított mézelő méhek is szerepet játszhatnak a vadméhek pusztulásában, hiszen egymással versenyeznek az élelemért.
A FAO adatai szerint az elmúlt 50 évben a méhcsaládok száma megháromszorozódott Ázsiában – Fotó: pixabay
Apró lépések a folyamat megállítása érdekében
Ausztriában például történtek előrelépések: 2022-ig kétmillió méhnek szeretne otthont teremteni a bécsi tömegközlekedési vállalat (Wiener Linien). A használaton kívüli zöldterületeket virágos rétekké változtatják, de a villamossínek mellett, metrómegállók közelében is helyeznek ki kaptárakat – olvasható a wien.gw.at-n.
A Wiener Linien 2022-re kétmillió mézelő méhet szeretne telepíteni a tömegközlekedési infrastruktúra mellett található, kihasználatlan zöldterületekre.