Izgalmas gasztronómiai élmény, ami garantáltan feldobja a hétköznapivá vált ételeket is. Nem véletlenül, hiszen az  ehető virágok hozzáadása nem csak színt visz az ételekbe, hanem olyan különleges ízvilágot is, amit mindenkinek érdemes kipróbálnia. A virágokat már a görögök, a kínaiak, és a rómaiak is felhasználták az étkezésükhöz. Napjainkban pedig az olasz vagy az indiai konyha használja fel nagy előszeretettel az ételkészítés során.

ehető virágok

Sok virág ehető, érdemes neked is kipróbálni ezeket a különleges ízeket — fotó: pixabay.com

Ibolya,  gyermekláncfű, árvácska - nemcsak a kerted díszei lehetnek

Ki hinné, hogy a kiskertedbe kora tavasszal nemcsak azért érdemes árvácskát ültetned, mert üde színfoltja lehet a környezetednek, hanem azért is, mert a kert első virágaként ehető is, méghozzá a virág minden része fogyasztható a csészelevelekkel  együtt - aromája enyhén mentolos, frissítő hatású.

Sok virág ehető - még a gyomként számon tartott  pitypang is, ami salátába vagy szendvicsekbe téve nagyon ízletes, de elfogyasztható az ecsetpázsit fű és a csalán is. A  C-vitamin tartalma miatt a rózsát is érdemes kipróbálni, de még a lila orgona is ehető.

Meg is termesztheted!

Ezeket a bio minőségű szuperélemiszereket akár meg is termesztheted, hiszen, ha ügyesen válogatod össze a virágmagokat, akkor egész évben a saját kiskertedből kerülhetnek a tányérjaitokra a virágok. Hogyan és milyen virágokat érdemes gyűjteni vagy termeszteni, illetve miként kell ezeket fogyasztani? Lássuk!

pitypang

Gyermekláncfű: a rántott virágfejek édesek — fotó: pixabay.com

Pitypang: az ehető vadvirág

A pitypang vagy gyermekláncfű olyan ehető vadvirág, amivel helyettesíteni lehet a salátákban a cikóriát- vagy az endíviát. Az egyik legsokoldalúbb növény: a virága, a friss zsenge levele, de még a gyökere is ehető. Számos felhasználási módja ismert.

Nagyon finomak a rántott virágfejek, amelyek édesek, mézízűek.  Házi bort is lehet készíteni belőlük, a szirmokat beleteheted salátába, palacsintatésztába (a  zöld részeket ne felejtsd el levágni róla, mert kesernyés ízük van). Virágából főzhetsz teát, vagy csinálhatsz belőle pitypang-szirupot, ami  jó hatást gyakorol az epére és a májra. Áprilistól szeptemberig szüretelhető.

kamilla

A kamilla hatásos gyógynövény, de egyben ehető virág is — fotó: pixabay.com

Kamilla: nemcsak megfázásra jó

A megfázás egyik legismertebb népi gyógyszerét, elsősorban teaként vagy gőzöléshez használjuk, mert tisztítja a légutakat, nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása van. Gasztronómiai felhasználásra a friss virágát alkalmazhatod, édességek, sütemények díszítőjeként. Édeskés íze tökéletes kiegészítője a desszerteknek.

Készíthetsz belőle kamilla olajat is: a kamilla virágait mandulaolajba téve nagyon finom ízesítőt kapsz, amit salátákhoz vagy halételekhez, szendvicsekhez adhatsz. Egyes helyeken már április végétől, más országrészeken csak júniusban virágzik.

levendula

A levendula nemcsak illatos, hanem ízletes is — fotó: pixabay.com

Levendula: édes és sós ételekhez is jól passzol

A levendula amellett, hogy egy sokoldalú nyugtató hatású illatos gyógynövény a konyhában is sokféleképpen felhasználható. Előnyös tulajdonsága, hogy akár a sós, akár az édes ételeket is izgalmasabbá tudja varázsolni. Különleges ízt ad a kenyérnek, a tejsodóknak, a süteményeknek, a marhahúsnak, a lekvároknak, a pörkölteknek, de még egy keveset a pezsgőhöz is lehet adagolni belőle.

Évelő növény, amely bármilyen típusú és méretű kertben megtermeszthető, jól lehet szárítani, emiatt egész évben bármikor a rendelkezésedre áll. Június első hetétől virágzik. Készülhetsz belőle szörpöt, teát, mézet, mártást, lekvárt vagy akár fagylaltot is.

körömvirág

A körömvirág színezőhatásáról is ismert — fotó: pixabay.com

Körömvirág: a szegény ember sáfránya

A körömvirág a jól ismert ehető virágok közé tartozik. A Földközi-tenger környékétől, Mikronézián át  Iránig mindenhol megterem. Sok szakács alkalmazza, hiszen a „szegény ember sáfránya" - ként ismert növény színezőhatása jól érvényesülhet, mondjuk a rizs főzésekor.  Ismert tény az is, hogy ha a tyúk körömvirágot is kap enni akkor a tojás sárgája sötétebb lesz.

A ragyogóan sárga és narancssárga virágokat nagyon könnyű termeszteni. Előnye, hogy  gyorsan nő, a felhasználása pedig széleskörű: egyaránt alkalmas süteményekbe, édességekbe, salátákba, köretekbe, vagy  ételek és italok, olajok és vajak színezésére. Íze hasonlóan a sáfrányéhoz jellegzetesen kesernyés.Sokan összetévesztik a büdöskével, amit szintén használnak színezésre is.

Rózsa: kandírozva is finom

A rózsa szimbólum: a szépség, a szerelem, az ártatlanság jelképe. De ki hinné, hogy a szirmokból nagyon finom csemege készíthető? Már a rómaiak is előszeretettel használták, mint édességet és gyógyszert, illóolajat is szívesen készítettek belőle. A különböző rózsafajták íze eltérhet egymástól, lehetnek semleges ízűek, parfümösek, édesek, enyhén fűszeresek.

Valódi ínyencségnek számítanak, jól illeszkednek a csokis, a levendulás, a vaníliás, és a gyümölcsös édességekhez.  Ízesíthetsz vele krémet, tortát, palacsintát, rétest, de  önmagában is elkészítheted.  A rózsaszirmokat kend be felvert tojásfehérjébe, majd mártsd átszitált porcukorba.

bojtfű

A sarkantyúvirágnak antibakteriális hatása is van — fotó: pixabay.com

Bojtfű, vagy sarkantyúvirág

A böjtfű (vagy sarkantyúvirág) borsos ízű virágát is érdemes megkóstolnod. Ezt a gyorsan növekvő egynyári növényt nagyon könnyű termeszteni. Sokféle színváltozata van. Éretlen magtokjának és  leveleinek antibakteriális hatása van - ezen tulajdonságát már a perui őslakosok is pontosan tudták, ezért régóta gyógynövényként használják.

Levelei, szára, magja és virága egyaránt biztonsággal ehető: a virága enyhén csípős-édes ízű, a levelei sokkal csípősebbek. Nagyon sok C-vitamint tartalmaz - többet, mint egyes salátafélék. Lehet készíteni belőle levest, belekeverheted salátákba, köretekbe, de enyhén borsos ízű ecetet is kreálhatsz. Sőt! A magvait is meg lehet savanyítani.

Bársonyvirág: van, amelyiknek élvezhetetlen az íze

Mindegyik bársonyvirág ehető, azaz egyik sem mérgező. De sajnos nem mindegyiknek élvezhető az íze. Viszont kellemes, citromos íze van  a kisvirágú bársonyvirágnak (Tagetes patula), a  mexikói tárkonynak (Tagetes lucida) és az apró bársonyvirágnak (Tagetes tenuifolia).

Jellemzően a zöld részeket nem, csak a szirmokat eszik meg. Ételek színezésére is alkalmasak. Ízük egyaránt illik sós és édes ételekhez is. Ízesíthetsz vele salátákat vagy köreteket keverheted főtt krumplival vagy rizzsel, feltálalhatod sült húsok mellé.

tulipán

A tulipánnak csak a szirmai ehetőek — fotó: pixabay.com

Tulipán: csak a szirmok ehetőek

A tulipán sárga belseje mérgező (a bibe és a porzó) azt ki kell vágni, mielőtt a virágot megfőzöd és megeszed. A szirmok viszont ehetőek, nyersen vagy főzve: a legédesebbek a rózsaszín, a barackszín és fehér virágok, a legízletesebbek a pirosak és sárgák. Díszíthetsz vele salátákat, előételeket, de arra figyelj, hogy szirmok alsó része is keserű, ezért azt is vágd ki mielőtt felhasználod.

Retek: az egész növény ehető

A retek a leggyorsabban termeszthető zöldség, aminek nemcsak a gyökerét, hanem a levelét, sőt a virágát is meg lehet enni. Sós ételekhez és salátákhoz még akkor is jó, amikor a gyökér már nem a legfrissebb.

tökvirág

A tökfélék virágát általában megtöltik — fotó: pixabay.com

Tökvirág: éttermekben népszerű, de neked is érdemes kipróbálni

A tökvirág olyan gyűjtő név, amibe beletartozik a cukkini,  lopótök, a sütőtök, a főzőtök és hasonló tökfélék virágai. A cukkini ragyogó sárga, sokoldalú virágot hoz, amit önmagában, vagy a zsenge tökkel együtt tálalnak fel. Sajtos tölteléket tesznek bele, de más módon is felhasználhatóak:   főtt ételekhez, salátákba, desszertekhez.

Cikória: levelei, virágai és a szára is ehető

Az A - és C-vitaminban gazdag cikória gyökeréből pótkávét készítenek, mert az íze hasonlít a kávéhoz, de nincs benne koffein. A leveleit salátákba teszik, vagy más növényekkel megfőzik. Évelő növény, aminek a gyökere  nagy koncentrációban tartalmaz  inulint, ami egy olyan prebiotikum, ami segít megőrizni a vastagbélben a „jó" baktériumok egészséges arányát. Az élelmiszeriparban édesítőszerként is használják.

begónia

A begónia leveleit pépesítheted, de olajon meg is sütheted — fotó: pixabay.com

Begónia: nyersen és főve is finom

A begónia virága nyersen vagy főve is ehető, íze,mint a tulipáné - színenként eltér: a mocsárízűtől az édesig. A legnagyobb problémát a begóniákkal kapcsolatban az jelenti, hogy be vannak permetezve növényvédő- és más szerekkel. Ezért ahhoz, hogy ehető begóniákhoz juss, külön kell termeszteni őket. Pépesített leveleit el lehet keverni tejföllel és egy kis cukorral így finom krémet kapsz, a virágot és a leveleket belekeverheted salátákba. A leveleket olajban is meg lehet sütni, megsütve, pici sóval megszórva ízletesek.

Búzavirág: természetes ételszínezőként is működik

A búzavirág a nyár legnagyobb részében virágzik, ízletes és könnyen termeszthető. Búzavirággal fel lehet dobni a színes salátákat, de az édes vagy pikáns ételeket kedvelők számára is igazi különlegességet jelent.

akácvirág

Az akácvirág sokak szerint rántva a legfinomabb — fotó: pixabay.com

Akácvirág: édes és finom

A friss akácvirág  az ínyencek számára igazi csemege. Egészséges és gyors ételek alapja lehet, készíthető belőle bundázott akácvirág, túrókrém, vagy puding. Az akáclimonádét, vagy a belőle készült dzsemet is érdemes megkóstolni.

ibolya

Az ibolya különleges ízélményeket tartogat — fotó: pixabay.com

Ibolya: ha különleges ízre vágysz

Ki ne hallott volna már a kandírozott ibolyáról és az ibolyafagylaltról? Vagy a különlegesen finom  ibolyazseléről, ami a lekvárokhoz hasonló módon készül. De süteményekbe is felhasználhatod, ahogy díszítőelemként sem utolsó.

ehető virágok

Mire figyelj amikor virágokat eszel?

Mielőtt belevetnéd magad a virágevés gasztronómiai örömeibe érdemes néhány tanácsot megjegyezned:

  • A virágevésben is alkalmazd a mértékletesség elvét - ne  a mennyiségre, hanem a minőségre és az ízekre koncentrálj.
  • Ne szedj le olyan virágot, ami már teljesen elvirágzott, elnyílt, de olyat se fogyassz el, ami nagyon bimbós. Mivel általában a sziromlevél az, ami fogyasztható a legjobb az, ami teljes virágzásban van.
  • Le kell mondanod a virágok fogyasztásáról, ha asztmában, szénanáthában vagy allergiában szenvedsz.
  • Ne szedj  és ne fogyassz a forgalmas utak mentén termett vagy a virágárusnál kapható növényekből! Egyrészt szennyezettek lehetnek, másrészt permetszerekkel is kezelhették őket

A legjobb megoldást az jelenti, ha magad termeszted meg őket, mert ebben az esetben biztos lehetsz abban, hogy semmiféle vegyszerrel nem kezelték.

Virágokat enni? Igen! Próbálj ki te is egy-két receptet!

Ajánljuk érdekes, tudományos cikkünk a témában a PREGA Kertészet és Indoor Farming Webináriumról:

Dolgozhat-e 24 órát a magyar robot és miért a LED-é a jövő?