A meztelencsigák nem a kedvenceink. A szépségük megkérdőjelezhető, a tapintásuk nem a legkellemesebb, ezen kívül óriási problémákat képesek okozni a kertünkben. Persze az ingatlannal rendelkezők, vagyis a házas csigák sem dobogtatják meg a szívünket, különösen akkor, amikor a frissen kikelt növényeinket rágcsálják.

Azonban van egy módszer, amivel úgy tűnik, könnyedén csökkenthetjük a csigák számát a kertünkben. Mert ha a csiga korpa közé keveredik, annak a hatása nem marad el!

Ismerd meg a csigák igencsak sikamlós világát

Az igazság kedvéért meg kell hogy írjuk, hogy nem minden csiga az ellenségünk. A házas változatokkal általában könnyebb az együttélés, hiszen ők jóval kevesebbet ártanak nekünk a kertben, mint meztelen társaik. De még a meztelencsigák közül sem mindegyiknek olyan hosszú a bűnlajstroma. A Magyarországon található közel 26 házatlan csigafaj közül is csupán tíz okoz kárt a kertben, igaz, amikor éppen a mi kertünkben vernek tanyát, nem ez a statisztika lesz az első, ami eszünkbe fog jutni.

A legtöbb házas csiga sérült növényi hajtásokkal és rothadó zöldségekkel, gyümölcsökkel táplálkozik. Sőt, az éticsiga nemcsak a korhadó szerves anyagokat és növényi maradványokat pusztítja el, de más csigák tojásait is elfogyasztja.

Van azonban két meztelencsiga, amelyiknek a jelenléte különösen nagy aggodalomra ad okot. Ezek pedig a nagy barna meztelencsiga és a spanyol csupaszcsiga. Ezek ketten nagyon hasonlítanak egymásra. Előbbi sajnos óriási távolságokat is képes megtenni, míg az utóbbi mindent elpusztít a veteményesben, amit csak elér. A spanyol csupaszcsiga ráadásul rendkívül szapora is, hiszen akár 150–200 tojást is képes lerakni. Ráadásul még a hideg időszak sem fékezi meg, ugyanis kiválóan képes áttelelni.

A spanyol csupaszcsigákat sajnos könnyű észrevenni, hiszen nyárra akár 10-15 centiméteresre is megnőnek, és képesek letarolni az egész kertet. Éppen ezért márciusban már érdemes elkezdeni a harcot velük szemben.

A spanyol meztelencsigák a legtöbb petét, amely egy csomóban akár 150 darab is lehet, a nyár végén, illetve ősszel rakják le a különböző kerti tárgyak és a mulcs alá. Ezekből kelnek ki tavasszal, így érdemes erre gondolni már a nyár végén, és minél kevesebb dolgot elől hagyni, illetve átnézni, és még peteként elpusztítani a meztelencsigákat.


A spanyol csupaszcsigák már tavasszal is óriási károkat képesek okozni. Már az elvetett magból alig kikelt csírát is felfalják, és a kipalántázott zöldségféléket és lágyszárú növényeket az ültetést követő éjszaka már gyakran tarra rágják. Nem véletlen, hogy a hatalmas pusztítás miatt a spanyol meztelencsiga egy kategóriába került az afrikai vándorpoloskával és a dióburok-fúróléggyel, mint a legveszélyesebb inváziós fajok egyike.

Ezt tedd, hogy a meztelencsiga elkerülje a kerted

1. Ha a kertünk ápolt, rendszeresen nyírjuk a füvet és nincsenek elhagyatott farakások vagy falevél halmok benne, máris sokat tettünk azért, hogy kevesebb csiga lakjon benne. A csigák ugyanis igazán nagy rajongói a nedves, párás helyeknek, ahol kissé elhanyagolt a növényzet.

sok meztelencsiga

A meztelencsiga nagy károkat képes okozni a kertjeinkben. Fotó: Shutterstock

2. A meztelencsigák tavasztól egészen őszig jelen vannak a kertjeinkben, és leggyakrabban nagy, nedves kövek alján pihenik ki az egész napos, növénypusztítással járó fáradalmaikat. A csigák minden lágyszárú növényben kárt tehetnek, és persze szeretik a palántákat is. Kárt tesznek a friss földi eperben, a salátában, de a paprikát, a retket, a káposztát, a tökféléket és az uborkát sem kímélik. Még a fűszernövényeink sincsenek tőlük biztonságban.

A dísznövényeink közül pedig a kertbe vonzza őket a büdöske, a dália és az árvácska, így sajnos ezekről le kell mondanunk, ha nem kedveljük a csigák társaságát. Szintén nagy kedvencük a pitypang, amiből elég sok szokott lenni a kertjeinkben, így hát érdemes búcsút inteni a pitypangnak is.

3. Aki korpa közé keveredik, azt mondják, megeszik a disznók. De azok a meztelencsigák sem kerülhetik el a bajt, amelyek megeszik a korpát. Ha ugyanis búzakorpát szórunk ki, annak nagyon meg fognak örülni a meztelencsigák, és nyomban be is fogják falni. De ez lesz az utolsó vacsorájuk. A korpa ugyanis vizet von el a szervezetükből, így a meztelencsigák kiszáradnak és elpusztulnak. Érdemes a kerítés mellé, a virágágyások és a veteményes sorai közép is korpát szórni, és mindenhová, ahol a meztelencsigák előfordulnak.

4. A magaságyásba vetés is hasznos, hiszen a meztelencsigák nem igazán kedvelik a magasságot.

5. De a napi öntözés időzítésével is csökkenteni tudjuk a meztelencsigák számát. Ha ugyanis reggelre időzítjük az öntözést, máris sokat tettünk a meztelencsigák ellen, mivel azok éjszakai állatok, és imádják a nedvességet. Így ha reggel öntözünk, az esti wellness élmény nem fogja odacsábítani őket a kertbe. Még jobb, ha csepegtető öntözésre váltunk, amely csak a növény gyökérzónáját éri, szárazon hagyva így a leveleit.

6. Nagyon hatásos módszer, amikor szó szerint felvesszük a kesztyűt, és összeszedjük a csigákat. Habár nagyon kilátástalannak tűnik, mégis, ez az egyik leghatásosabb módszer arra, hogy megszabaduljunk tőlük.

7. A csíkot is érdemes figyelni, hiszen ahol a csík, ott a csiga kedvenc útvonala. Nos, ezekre a helyekre kell bevizezett textil törölközőket helyeznünk az este folyamán, és reggel nincs más dolgunk, mint összegyűjteni a rajta található meztelencsigákat.

8. Állítólag a meztelencsiga nem veti meg a sört sem, így ha félig megtöltünk egy műanyag poharat vagy egy konzerves dobozt sörrel, reggel sok csigát fogunk lelni benne.

Az igazi biofegyver a csigák ellen

Sok olvasónk jelezte, hogy az indiai futókacsa nagyon jó szolgálatot tesz a kertben. A futókacsa ugyanis olyan lelkesen nyeli a meztelencsigát, mint kacsa a nokedlit. Ráadásul nevéhez hűen, igazi sprinterként szedi a lábait, és közben persze a meztelencsigákat is. De nem csak a csiga, hanem a csigapete is nagy kedvence.

Nemcsak az állatok, a növények is a segítségünkre vannak a meztelencsigák elleni küzdelemben. Ültessünk jó sok begóniát, fekete ribizlit, vagy paradicsomot, mert ezeket nagyon nem kedvelik a meztelencsigák. A sószórás is segíthet, bár ez nem túl humánus módszer. Ilyenkor a védeni kívánt ágyások köré sót kell szórni, ami elvonja az állatból a nedvességet.

De építhetünk nekik akadálypályát a védeni kívánt ágyás köré rakott tojáshéjakból, kávézaccból, műtrágyából, amelyek fizikailag tartják távol a meztelencsigákat a veteményestől.

Azonban egyet ne tegyünk. Ne reptessük vagy csúsztassuk át a csigát a szomszéd telkére, ugyanis a kölcsön csiga visszajár.