A Pecaverzum az Agrárminisztériumhoz fordult a következő kérdésekkel kapcsolatban.

Milyen szabályok vonatkoznak a hibrid halakra?

Az AM válaszában leszögezte, hogy a halgazdálkodással kapcsolatos hatályos jogszabályok nem különböztetik meg a hibridizáció révén keletkező egyedeket, így nem is rendelnek speciális szabályokat azokhoz.

„Halgazdálkodási szempontból nem lehet cél a hibrid egyedek védelme, hiszen e halak jelenléte az érintett fajok populációjának hosszú távú fennmaradását negatívan befolyásolják (táplálkozási és ívási konkurencia)" – írták.


Mit tegyen a horgász, ha hibrid halat fog, azt hova írja be a fogási naplójában?

„A végrehajtási rendeletben részletezett méretkorlátozások, tilalmi idők deklaráltan a megnevezett halfajokra vonatkoznak. Ennek megfelelően az egyértelműen hibrid egyedek – amelyek így nem lesznek azonosíthatók egyik »szülőfajjal« sem – kizárásos alapon az egyéb kategóriába sorolhatóan kezelhetők, azaz a napi darabszám-korlátozással nem védett keszegfélék napi tömegkvótája érvényesülhet rájuk" – válaszolta a minisztérium a Pecaverzum kérdésére.

Mi történik, ha a parton a halőr és a horgász más álláspontra helyezkedik a kifogott hal faját illetően?

Az AM szerint a horgásznak megvan a lehetősége, hogy ha olyan halat fog, amelyet nem tud százszázalékos bizonyossággal azonosítani, akkor azt visszaengedi, így a kifogás (megtartás) nem valósul meg, nincs dilemma a fogási napló vezetése kapcsán, és  potenciális vita sincs egy halőri ellenőrzés esetén.

Amennyiben a halőr és a horgász eltérő állásponton van a kifogott hal faját illetően, szakértő bevonásával lehet az adott egyed utólagos azonosítását megkísérelni, de ez sem mindig vezet biztos eredményre.

A szankcionáláshoz bizonyosság kell, az nem elég, hogy a halőr balinnak gondolja azt a halat, amelyet balinjászként vagy jászbalinként a horgász úgy tartott meg, hogy nem írta be nyomban a fogási naplóba (balinként).

horgász

Javasolt a nem egyértelmű hibridek visszaengedése – fotó: Shutterstock

Azonban a halőri intézkedéshez elegendő a megalapozott gyanú, ezért a halőr nem követ el hibát, ha ilyen esetben intézkedik, és mivel itt (fogási napló vezetésének hiánya) jogszabályi rendelkezés megsértése merül fel, az intézkedő halőr kénytelen elvenni a horgász állami jegyét. Ezt visszakapja majd a horgász, amikor a hatóság lezárja az ügyet, ám addig nem horgászhat.

„E kényelmetlenség elkerülése érdekében javasolt a nem egyértelmű hibridek visszaengedése. (Ezüstkárász esetében – mivel a jogszerűen megfogott inváziós faj egyedét nem szabad visszaengedni – e visszaengedés csakis a nem fogható státuszú széles kárászra hasonlító hibridek esetében létjogosult.)" – írta az AM.

Azt is tudni kell azonban, hogy a természetvédelmi szabályozás a hibridek témájában a fentiektől alapvetően eltér, ugyanis a természet védelméről szóló törvény értelmében a védett fajok hibridjei is automatikusan védettek.