A Dendrocnide moroides vagy más néven Gympie gympie egy növény, melynek érintése olyan fájdalmakat okoz – akár évekig is –, hogy szinte beleőrül az ember.

E növény gyakran egyetlen fás szárat növeszt, magassága elérheti az 1-3 métert is. Puha, szív alakú levelei ezernyi szőrszerű nyúlvánnyal vannak tele, amelyek rengeteg méreganyagot tartalmaznak, és amelyeknek érintése során azok átlyukasztják a bőrt, heves, égető, viszkető érzést okozva. Még az Ausztráliában szintén nagy számban jelen lévő mérges pókok és kígyók harapásának többségénél is nagyobb fájdalmat okoz a szúrása. Valószínűleg ez Ausztrália legmérgezőbb növénye.

A fajt kutató Marina Hurley botanikus, aki 3 évig tanulmányozta a növényt Queensland esőerdeiben, úgy fogalmazott, hogy olyan, mintha egyszerre öntenének le forró savval és közben az áram is megrázna minket. Őt magát is többször megszúrta a növény, és hiába viselt védőfelszerelést, egyszer így is kórházba került. Úgy véli, a szúrós szőrszálak szerkezete és funkciója hasonló az injekciós tűhöz, a növény neurotoxinjának pontos összetételét azonban Hurley és munkatársai még mindig nem tudták meghatározni. Ami biztos, hogy a toxin kémiailag nagyon stabil és hőálló: a 100 évvel ezelőtti, múzeumi gyűjteményekben porosodó, szárított botanikai példányok is még mindig veszélyesek lehetnek és csíphetnek.

A. C. Macmillan, egy észak-queenslandi munkás még 1866-ban számolt be a Gympie-gympie-vel való találkozásáról, amely megcsípte a teherhordó lovát. Elmondása szerint az állat ezt követően „megőrült, és két órán belül meghalt".

Ernie Rider pedig úgy fogalmazott a növénnyel való 1963-as találkozásáról, amikor egy Gympie-gympie arcon, karon és mellkason csapta: "Emlékszem, olyan érzésem volt, mintha hatalmas kezek próbálnák összenyomni a mellkasomat. Két-három napig szinte elviselhetetlen volt a fájdalom, nem tudtam dolgozni vagy aludni, és még vagy két hétig elég nagy fájdalmam volt. A szúró érzés két évig fennállt, és minden alkalommal átéltem a növénnyel való érintkezést, amikor beálltam a hideg zuhany alá."


A Gympie gympie fa az esőerdők közelében él Ausztrália keleti részén. Az egész növényt kis, tüskeszerű képletek borítják. Ha hozzáérünk, letörik a tüske teteje, a méreganyag pedig az áldozat bőrére jut. Közvetlenül a csípés után égő fájdalom érezhető. A fájdalom csúcspontja 20-30 perc után következik, amikor a kín sokkoló erejűvé válik, a legrosszabb azonban az, hogy a fájdalomért felelős mérgező szőrszálak akár hat hónapig is a bőrben maradhatnak.

A szúrós szerszámok olyan aprók, hogy szinte lehetetlen eltávolítani őket a bőrből, márpedig amíg ott vannak, folyamatosan adagolják a neurotoxint, ahányszor csak hozzáérünk a bőrhöz, vízzel érintkezünk, esetleg a hőmérséklet változik. Még a száraz levelek is tele vannak méreggel.

Ráadásul a növény folyamatosan hullajtja a szőröket, melyek a levegőben maradnak, ott lebegnek, és belélegezve is súlyos allergiát okozhatnak. Ha valaki kesztyű és arcmaszk nélkül tartózkodik a közelében, és belélegzi az apró szőrszálakat, az azonnal orrfolyáshoz és orrvérzéshez vezethet, és később erős torokirritációt okozhat.

gympie

Ausztrália legmérgezőbb növénye – fotó: Shutterstock

Egy szakember, aki a levelekhez ért, azt mondta, 3 napig szinte elviselhetetlen fájdalmai voltak, de még 2 év után is hatalmas kínokat kellett kiállnia, amikor hideg vízzel zuhanyozott.

Állítólag olyan áldozata is volt a növénynek, aki az öngyilkosságba menekült az elviselhetetlen fájdalom miatt.

A Gympie-csípésnek egyelőre nincs ellenszere. Az orvosok azt tanácsolják az áldozatoknak, hogy ne dörzsöljék a szúrt területet, mert ez még jobban eltörheti a szőrszálakat, és az anyag továbbterjedhet a bőrben.

Mindezek ellenére a növény táplálékul szolgál néhány állat számára: a leveleket fogyasztja egy éjjeli bogár és számos más levélrágó vagy szívogató rovar, sőt egy kengurufaj is.

Kapcsolódó cikkünk:

Ez a legveszélyesebb fa a világon – már az érintése is borzalmas kínokat okoz.

Forrás: termeszeti.hu, index.hu