A nyereményjátékban azok vehettek részt, akik január 26. és március 15. között apróhirdetést adtak fel az Agroinform Piacterén. Kövesd te is az Agroinformot, hogy a következő nyereményjátékról ne maradj le!

A nyertest, Ritzl Bencét arról kérdeztük, hogy milyen gyakran hirdet a Piactéren, és melyek az oldal, számára leghasznosabb funkciói.

Mint mondta, többször hirdettek már a Piactéren, ami egyébként nem csak azért éri meg, mert most pont ennek köszönhetően nyertek egy iPhone-t, hanem mert gyorsan lehet vevőt találni.

Villámgyorsan találtak vásárlót egy 6 méteres vetőgépre, de példáként említett egy 3 fejes Vogel ekét és egy régi, csúszócsoroszlyás vetőgépet is. Saját gépparkjuk bővítéséhez is a Piactéren néztek körül, aminek eredménye, hogy már traktort, betakarítógépet, napraforgóasztalt is beszereztek az itt hirdetett gépek közül.

Bolyki Bence és Ritzl Bence

Ritzl Bence átvette a nyereményét Bolyki Bencétől, az Agroinform.hu portálvezetőjétől – Fotó: Agroinform

"A fórumot pedig szinte minden nap olvassuk, rengeteg hasznos információt lehet találni. Sokszor, növénytermesztőként pont olyan topicban találunk használható tanácsot, ami egyébként teljes másról szól, például kertészet a téma. Érdemes nyitott szemmel járni, elolvasni azok véleményét, tapasztalatait, akik hasonló cipőben járnak, mint mi. Az Agroinform fórumai pont ilyen helyek az online térben" – fejtette ki Bence.

De nem csak erről kérdeztük a gazdálkodót, hiszen ma a mindenkit érintő legnagyobb probléma a szárazság. Azt is kiderítettük, ők hogyan küzdenek meg vele.

A szerencsés nyertes, Ritzl Bence a családi gazdaságban dolgozik Bajaszentistván környékén. Mezőgazdasági gépész technikus és mezőgazdasági mérnök alapvégzettséggel rendelkezik, és mint mondta, több mint 100 hektáron foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel (árpa, kukorica, repce, búza, tritikálé), kiegészítésképpen pedig lent, őszi mákot, muhart és lucernát is termesztenek.

"Hosszú távon az a tervem, hogy tovább viszem a családi gazdaságot" – mondja Bence. Állattartással viszont úgy tűnik, hogy a jövőben sem szívesen foglalkozna, a jelenlegi gazdasági helyzetben nem látja kifizetődőnek.

Óriási a gond a csapadékhiány, de mindent megtesznek a talajnedvesség megőrzéséért

Baja környékén idén az összes csapadék nem érte el a 20 mm-t. "Egyszer volt 5 mm, és a következő alkalommal esett 3+7 mm. Mi még ezelőtt elő tudtuk készíteni a magágyat a kukorica, napraforgó, muhar alá, a műtrágyát kijuttattuk. Reménykedünk, hogy jól is fog hasznosulni."

Természetesen további csapadék nélkül nehéz dolguk lesz, de odafigyelnek a talajművelésre. Mit is jelent ez?

Használnak valamennyi talajoltó készítményt, de alapvetően arra figyelnek, hogy okszerűen, csak a legszükségesebb mélységben és menetszámmal végezzék a talajművelést. Rövidtárcsát alkalmaznak, egyenes késes lazítóval max 30 cm-ig, vékony késes kultivátorral pedig legfeljebb a talaj felső 15 cm-es rétegében dolgoznak.

A lényeg, hogy a lehető legkevesebb talajmunka elvégzésével tartják szinten a talajt, ami egyébként gázolajban is jelentős megtakarítást jelent, és ami talán még fontosabb: a talaj vízelnyelő képessége és vízmegtartó képessége nagyságrendekkel jobb.

"Döbbenetes a különbség a szántás nélküli és a rendszeresen szántott, sok menetszámmal művelt területek között: a mi földjeinket könnyedén le lehet tolni a talajszondát egy méterig, a szomszédos táblán viszont 5 cm-nél lejjebb alig-alig jutott a szonda" – magyarázza a különbséget Bence.

Szántani vagy sem? Saját maguk kísérletezték ki a jó megoldást

A szántás nélküli talajművelés előnyeiről természetesen ők sem voltak először meggyőződve, ezért körülbelül 10 évvel ezelőtt döntöttek amellett, hogy tesznek egy próbát: egy nagyobb tábla egyik felén próbálták ki, hogy milyen eredményeket érnek el szántás nélkül. A különbség a munka mennyiségében látszott először, hiszen sok időt spóroltak meg a szántás elhagyása miatt, a terméseredményekben pedig nem mutatkozott különbség.

Évek múltán pedig a talajok szerkezete is fokozatosan egyre jobb lett, egyre könnyebb volt megművelni (homokos talajokról van szó nagy részt). "10 évvel ezelőtt körülbelül 23 liter gázolaj kellett egy hektár fellazításához, ma 13 literből megússzuk. Egyrészt mert jobb a talaj szerkezete, másrészt pedig azért, mert sokkal sekélyebben műveljük" – mondja a gazdálkodó.

A lezúduló csapadékot is képes gyorsan beszívni a talaj, ha jó a szerkezete

Szemléletes példán mutatta be Bence, hogy mire képes egy olyan talaj, aminek a szerkezete megfelelő: a szomszédos táblán egy néhány méter magas kiemelkedés van, amely miatt nagyobb mennyiségű csapadék lezúdulása esetén őrült sebességgel folyik le a tábláról a csapadék, természetesen az értékes termőréteg egy részével együtt.

Amikor azonban a "folyam" eléri a táblájuk szélét, körülbelül 5 méteren belül elnyeli a talaj a vizet. Nincs talajerózió, valamint a talaj szerkezete lehetővé teszi a nedvességgel való feltöltődést.