Kamilla, (Mcttricaria recutita L.) - Orvosi székfű, köhögővirág, bubulyka, pipiske,székifű, szikfű, anyafű, szentiván pipitér, piperefű, katóka – valamennyi ugyanazt a természetes gyógyító hatással rendelkező kamillavirágot jelenti, amelyet számtalan betegségre sikerrel alkalmazhatunk.
A kamilla a legnépszerűbb gyógynövény – fotó: pixabay.com
2016-ban az Év Gyógynövénye volt
A 2016-ban az Év Gyógynövényének választott növény a legnépszerűbb és legfontosabb szer a házi patikában, hatásosságát sok évszázados tapasztalat igazolja. (A gyógynövényt az ókori egyiptomiak - a Napisten ajándékának tekintették, rendszeresen használták a mumifikálásnál használt balzsamozó olaj és egyéb kozmetikai szerek összetevőjeként.) Számtalan formában kapható (friss, szárított, filteres, illóolajos változat), könnyen beszerezhető, sokféle problémára nyújt hatékony megoldást.
A kamillavirágzat értékes hatóanyagok tárháza – fotó: pixabay.com
A kamilla termeszthető
A magyar kamilla az egész világon hírnevet szerzett magas hatóanyag tartalmával. Tömegesen terem az Alföld szikes pusztáin, de nagy területeken termesztik is. Magról szaporítható egyéves lágyszárú növény, a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Gyökere gyengén elágazó, orsószerű, sekélyen helyezkedik el a talajban.
Kedveli a fényt és meleget, jól tűri a szárazságot. Magassága termő helytől függően 15 – 80 centiméter. Májustól augusztusig virágzik. Az orvosi kamilla betakarítása akkor történik, amikor a virágok zöme már kinyílt. Szedésére napsütéses száraz időben és lehetőleg a déli órákban keríts sort, mert a virágzat ekkor tartalmazza a legtöbb hatóanyagot.
A kamilla betakarítása kisebb területeken ma is kézzel, úgynevezett szedőfésűkkel történik. Nagyobb területeken pedig már speciális kamilla-betakarító kombájnokat használnak és a leszedett virágzatot azonnal szárítják - az üzemekben előbb 50-60 Celsius fokon, majd a a hőfok csökkentésével.
Akár te is termesztheted!
Az egynyári kamillát ősszel elvetheted magról vagy előnevelt palántaként elültetheted tavasszal. Nem igényel különösebb gondozást, még csak a tápanyagigénye sem nagy: hasonlóan a legtöbb gyógynövényhez akkor fejlődik a legjobban, ha nem viszed túlzásba sem az öntözést, sem a trágyázást. Érdemes a veteményeskertbe elvetni, mert számos kártevőt távol tart a zöldségektől.
A kamilla hatóanyagai
A kamillának a 8. Magyar Gyógyszerkönyv szerint három drogja van: szárított fészekvirágzata (Matricariae flos), illóolaja (Matricariae aetheroleum) és folyékony kivonata, (Matricariae extractum fluidum).
Virágzatának hatóanyagai:
- Illóolaj - a kamilla virágzata 0,4-1,2% illóolajat tartalmaz, mely desztilláció után sötétkék színű, jellegzetes, székfűvirágra emlékeztető szagú, fűszeres, keserű ízű folyadék. A szeszkviterpének közé tartozik (bizaboloidok, bisabolol-oxidok), de találhatóak benne poliacetilén-származékok is (pl. en-in-dicikloéter).
- Nem illékony hatóanyagok: a flavonoidok, ezek glikozidjai, kumarinok, pektinszerű nyálka anyagok, fenolsavak
Pozitív élettani hatásait az orvostudomány is elismeri – fotó: pixabay.com
A kamilla élettani hatásai
Az orvosi székfű széleskörűen és több betegség esetén is eredményesen alkalmazható gyógynövény, amit magas hatóanyag tartalmának köszönhet.
Hatásai:
- Gyulladáscsökkentő - illóolajának kamazulén, α-bizabolol és flavonoid tartalma erőteljes gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Kiválóan alkalmazható torokfájásra, mandulagyulladásra, megfázásra teaként, - köhögésnél, arc- és homloküreg-gyulladásnál kamillás inhalálás formájában.
- Antioxidáns - megköti a szervezetben az oxidatív stressz hatására keletkező szabad gyököket, csökkentve ezzel azok károsító hatását
- Görcsoldó - ideális szer bél- vagy gyomorgörcs esetén. Serkenti az emésztőnedvek termelődését, helyreállítja az étvágyat, mozgásba hozza a renyhén működő bélrendszert, enyhíti a krónikus gyomorfájást. Enyhíti az aranyér, a Crohn-betegség, az IBS és a vastagbélgyulladás tüneteit.
- Fájdalomcsillapító - csökkenti az ízületi-, izom- és reumás fájdalmakat, a fogfájás és a sérülések miatti fájdalmakat.
- Hámosító, bőrvédő - segít a szervezetnek a sérült szövetek regenerálásában, hatékony szer a bőr berepedezése esetén is.( Ezért és gyulladáscsökkentő hatásai miatt alkalmazzák előszeretettel a kozmetikai szerekben.)
- Fekélyellenes - ha savtúltengésed van, vagy gyomorfekélytől szenvedsz sikerrel alkalmazhatod az úgynevezett „forgókúrát". Ennek lényege, hogy reggel éhgyomorra meg kell innod egy csésze kamilla teát vagy egy kanál kamilla olajat, ezután vissza kell bújnod az ágyba, először hanyatt, majd a jobb oldaladon, aztán hason,végül a bal oldaladon kell feküdni legalább tíz-tíz percig. Ezáltal a gyomrodban körbeforog a kamilla, bevonja a gyomor nyálkahártyáját és gyógyítja azt.
- Antibakteriális - kis koncentrációban is hatékony több patogén baktérium faj ellen.
- Gomba és vírusellenes hatásokkal is rendelkezik - az antibakteriális tulajdonság mellett a kamilla illóolaj (0,5-3 g/ml) csaknem l 100%-ban gátolta az Aspergillus és Fusarium gombafajok szaporodását, továbbá az etanolos kivonata mint antivirális szer is bizonyította hatását Herpes simplex és poliovírus fertőzésben.
- Nyugtató - a kamillatea segít a fejfájáson, idegnyugtató, lazító, stresszoldó hatással bír. Ha gondod van az elalvással lefekvés előtt, mindenképpen érdemes meginnod egy csésze langyos kamilla teát mézzel. Megoldást jelenthet a bajra az is, ha papírszalvétára 2-3 csepp kamilla olajat cseppentesz, és a párnád mellé teszed.
Kamillaolajat bőrápolásra házilag is készíthetsz – fotó: pixabay.com
Hogyan készíts otthon kamillaolajat?
Tölts meg egy üveget lazán kamillával, öntsd fel hidegen sajtolt finom saláta olajjal. Tartsd meleg helyen 2 hétig, aztán szűrd le sötét színű üvegbe, és tartsd hűvös helyen. Fülbe cseppentve szünteti a fülfájást, oldja a fülzsírt, emellett alkalmas bőrproblémák enyhítésére is.
Az orvosi székfű nagyon biztonságos gyógynövény, helyi alkalmazása nem okoz bőrirritációt, nincs fototoxikus hatása sem. A kamilla olyan természetes házi "csodaszer', amivel te is sokféle testi-lelki bajt orvosolhatsz.