Új, online ismeretterjesztő anyagokat készített a Nébih a lakosság számára. Az „Étrend-kiegészítő útmutató" és „Az élelmiszerek online vásárlásával kapcsolatos tanácsok" című tájékoztatók célja a fogyasztói tudatosság növelése, a lehetséges kockázatok csökkentése, valamint a biztonságos élelmiszervásárlás feltételeinek a megteremtése - olvasható a Nébih honlapján.

Most a tájékoztatók legfontosabb tudnivalóit foglaljuk össze annak érdekében, hogy ti is könnyebben ki tudjátok szűrni a gyanús termékeket.

étrend-kiegészítők

A fogyasztói tudatosság növelése, a lehetséges kockázatok csökkentése a cél — fotó: pixabay.com

Mik azok az étrendkiegészítők?

Az étrend-kiegészítők olyan élelmiszer készítmények, amelyek koncentrált formában tartalmaznak létfontosságú, vagy egyéb táplálkozási, illetve élettani hatással rendelkező anyagokat.  Segítségükkel élettanilag fontos anyagok hiánya kerülhető el, vagy szüntethető meg. Fogyasztásának célja a szokásos étrend kiegészítése.

Az étrend-kiegészítők összetevői lehetnek: vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak, esszenciális zsírsavak, rostok, különböző növények és gyógynövénykivonatok. Kiszerelési formái: kapszula, tabletta, pasztilla, adagolható por, ampulla, csepegtethetős üveg.

Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek

Mivel alapvetően a normál élettani folyamatok fenntartása a feladatuk, ezért nem fejthetnek ki immunológiai, farmakológiai, vagy anyagcsere-hatást. Alkalmazásuk nem irányul az emberi betegségek megelőzésére vagy kezelésére, illetve élettani funkciók módosítására.

étrend

A szervezet egyensúlyi állapotához szükséges tápanyagokat a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással biztosítjuk — fotó: pixabay.com

Mikor fogyassz étrend-kiegészítőket?

A szervezet egyensúlyi állapotához szükséges tápanyagokat a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással biztosítjuk. Viszont vannak olyan esetek, amelyeknél az étrend-kiegészítő készítmények alkalmazása hasznos lehet. Ilyen:

  • az egyoldalú táplálkozás,
  • a stresszes életmód,
  • bizonyos élelmiszer allergiák, intoleranciák fennállása,
  • speciális diéta követése,
  • idősebb kor,
  • betegségek utáni lábadozás
  • a szervezet erőteljes igénybevétele fizikai terhelés, versenyszerű sportolás

Mennyit és hogyan szedj?

Annak meghatározásában, hogy egyénileg milyen és mennyi étrend-kiegészítőre van szükséged érdemes szakember tanácsát kikérned. Javasolt felmérni, hogy mik azok a komponensek, amelyekre a szervezetednek valóban szüksége van, ehhez pedig ismerni kell az aktuális egészségi állapotodat.

Ez azért is lényeges, mert több készítmény átgondolatlan - és sokszor egyidejű - alkalmazása során kedvezőtlen kölcsönhatások léphetnek fel a túladagolás kockázata pedig megnő,

étrend-kiegészítők

Annak meghatározásában, hogy egyénileg milyen és mennyi étrend-kiegészítőre van szükséged, érdemes szakember tanácsát kikérned — fotó: pixabay.com

Hol vásárolj étrend-kiegészítőt?

Ezeket a készítményeket érdemes ott megvásárolnod, ahol minden, a készítménnyel kapcsolatos kérdésedre szakemberek válaszolnak. Ilyen helyek a gyógyszertárak, ahol biztosított a helyes alkalmazásra vonatkozó teljes körű szakmai tájékoztatás. Természetesen, ha már ismered az adott  terméket, beszerezheted a bioboltokban, vagy a drogériákban is. Ha az internetről szeretnél vásárolni akkor alaposan győződj meg róla, hogy a vásárlás az adott weboldalról biztonságos-e.

Van kockázata az étrend-kiegészítők szedésének?

Léteznek olyan esetek, amikor igen. Egészségügyi kockázatot okozhat, ha:

  • azonos összetevőket is tartalmazó, több komponensű étrend-kiegészítőket kombinálsz, mert ezzel bizonyos hatóanyagokból túlzott lesz a bevitel
  • átléped az egy komponensű készítmény ajánlott mennyiségét - fokozottan vonatkozik ez az A-vitaminra, D-vitaminra, vasra
  • szakorvosi konzultáció nélkül olyan gyógyszerekkel, gyógyteákkal használod őket, amelyekkel interakciókat, nem kívánt kölcsönhatásokat okozhatnak
  • nem tartod be a szedésre vonatkozó előírásokat
  • bizonyos étrend-kiegészítők szedése gátolhatják, vagy gyorsíthatják egyes gyógyszerek felszívódását, sőt még a laboratóriumi vizsgálatok pontosságát is befolyásolhatják (az antioxidáns készítmények, mint a C, E- vitamin csökkenthetik bizonyos kemoterápia típusok hatékonyságát)

Látható, hogy gyógyszerszedés esetén mindenképpen érdemes a kezelőorvosoddal egyeztetni.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Milyen információkat kell tartalmaznia az étrend-kiegészítő címkéjének?

Fel kell tüntetni:

  • a termék pontos megnevezését, melynek tartalmaznia kell az „étrend-kiegészítő" kifejezést
  • az összetevőket (csökkenő mennyiségi sorrendben)
  • a nettó mennyiséget és/vagy darabszámot
  • a minőségmegőrzési idő lejárati dátumát, a minőség megőrzéséhez szükséges különleges tárolási vagy felhasználási feltételeket
  • a felhasználási útmutatót, ha az szükséges a megfelelő használathoz
  • a napi ajánlott fogyasztási mennyiséget (valamint figyelmeztetést, hogy a fogyasztó ezt ne lépje túl)
  • a termék napi adagjában lévő tápanyagok (vitaminok, ásványi anyagok), illetve táplálkozási és élettani hatással rendelkező anyagok mennyiségét. A vitaminok és ásványi anyagok mennyiségét az ajánlott napi beviteli mennyiség (NRV) százalékában is fel kell tüntetni
  • a kötelező figyelmeztetéseket – az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a vegyes étrendet – a terméket kisgyermek elől elzárva kell tartani.

Az OÉTI/OGYÉI szám feltüntetése nem kötelező a terméken!

A gyártónak lehetősége van arra, hogy a tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokat tüntessen fel. Ez azonban:

  • nem lehet valótlan, félreérthető vagy megtévesztő,
  • nem kelthet kétséget más élelmiszerek biztonságos voltát és/vagy táplálkozásra való alkalmasságát illetően,
  • nem ösztönözheti vagy helyeselheti a termék túlzott fogyasztását,
  • nem jelentheti ki, sugallhatja vagy sejtetheti azt, hogy a kiegyensúlyozott és változatos étrend általában nem biztosítja a tápanyagok megfelelő mennyiségét,
  • nem utalhat sem szövegesen, sem képi, grafikus vagy szimbolikus ábrázoláson keresztül a testi funkciók olyan változásaira, amelyek a fogyasztóban félelmet kelthetnek, és nem használhatja ki a fogyasztó félelmét.

étrend-kiegészítők

Érdemes óvatosnak lenni az étrend-kiegészítők vásárlásakor és alkalmazásakor is — fotó: pixabay.com

Hogyan lehetsz tudatosabb étrend-kiegészítő vásárló?

Érdemes óvatosnak lenned akkor, ha  az állítások túl szépek, hogy igaznak tűnjenek. Mindig legyen gyanús, ha olyan állításokat olvasol, mint például: „teljesen biztonságos", a „jobban működik, mint egy gyógyszer",„nincs mellékhatása", „gyors javulást hoz", vagy „nem tartalmaz káros anyagokat".  Vedd azt is figyelembe, hogy attól, hogy valami „természetes" az nem jelenti azt, hogy biztonságos is!

Soha ne vásárolj vagy fogyassz olyan étrend-kiegészítőt, amin nem található magyar nyelvű címke. Csodaszerek nem léteznek, ezért ne higgy a hangzatos igéreteknek. Érdemes fokozottan odafigyelni  a gyógynövény hatóanyagokra is, mert ezek ugyan számos kedvező hatással rendelkeznek, de mellékhatásaik is lehetnek.

Jó tudnod, hogy a jelenlegi vonatkozó jogszabályok értelmében az étrend-kiegészítő termékek biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozó ellenőrzéseket a szakterületért felelős ellenőrző hatóságok, így Nébih sem végez azok forgalomba kerülése előtt.

Így kizárólagos felelősséggel az étrend-kiegészítők gyártói és első magyarországi forgalmazói tartoznak - ebbe beletartozik a termékek biztonságossága, minősége és jelölése, a megfelelő módon történő előállítása.  A hatóság szakemberei éves ellenőrzési terv és célellenőrzések keretén belül a termékek forgalmazásának jogszerűségét folyamatosan vizsgálják.