A Göcsejben úgy tartják, hogy akit pálinkával vagy ecettel nem lehet meggyógyítani, annak már ácsolhatják is a keresztet. Az ősi bölcsességnek akad némi alapja, azonban szerencsére ezen kívül is van még néhány trükk, amelyet érdemes lehet bevetni, ha úgy érezzük, valami betegség kopogtat az ajtónkon – írja az egy.hu.
Fontos az immunrendszer erősítése – fotó: pixabay.com
Praktikát, melyekkel még a legrosszabb pillanatokban is visszanyerhetjük erőnket
A fagyos-meleg időszakok gyors váltakozása a baktériumok és a vírusok terjedésének is kifejezetten kedvező feltételeket teremt, ezért nem árt ebben az időszakban odafigyelni szervezetünk jelzéseire, illetve megtenni a megfelelő óvintézkedéseket. Nem lehet elég nagy hangsúlyt fektetni a prevencióra, hiszen abból a betegségből a legegyszerűbb meggyógyulni, amit nem kapunk el!
Közismert, hogy ilyenkor érdemes még a szokásosnál is jobban odafigyelni a vitaminbevitelre, az immunrendszerünk erősítésére! Télen friss zöldségeket ugyan nem találunk a kertünkben (maximum csak a zöldségeseknél), de elérkezett az ideje a savanyított vagy fermentált finomságoknak, a nyáron eltett befőtteknek, kompótoknak – most ezekhez is lelkiismeretfurdalás nélkül hozzányúlhatunk!
Ezek fogyasztása mellett azonban ne feledkezzünk meg arról sem, attól, hogy hűvösebb van, szükségünk van a szabad levegőn töltött időre, ezért menjünk ki a szabadba, és mozogjunk, amennyit csak lehet!
Akkor sem kell azonnal kétségbe esni, ha mégis levesz bennünket a lábunkról valami kórság, alapesetben szervezetünk megteszi helyettünk az óvintézkedéseket: például lázzal reagál, amellyel a szervezetünkben elszaporodott kórokozókat pusztítja el, ezért az első időszakban a szakemberek szerint nem tanácsos lázcsillapítókkal csökkenteni a hőmérsékletünket (ez az alapbetegségektől is függ), viszont a hosszan tartó magas láz erősen megterheli a szívet is, ezért bizonyos hőfok fölött mindenképpen indokolttá válhat valamilyen lázcsillapító használata.
Mit ajánl a népi gyógyászat a tüdő- és mellkasgondokra?
A népi gyógyászat igazi kincsesbánya, számos olyan praktikát ismer, ami rendkívül hatékonyan segíthet helyreállítani az immunrendszerünk működését. Ilyen a vöröshagyma – erős paprika – citrom hármasa, ami minden tüdő-mellkas érintettségű probléma esetén hatásos!
Kockázzunk fel apróra három fej vöröshagymát, daraboljunk hozzá 6-8 centinyi csípős paprikát, az egészre öntsünk rá 2 citromnak a kipréselt levét, majd a kapott keveréket jól nyomkodjuk össze. Fedjük le az edényt és három óra tegyük hűvös helyre. Ezután a keverékből összegyűlt levet öntsük le, majd apró kortyokban, egyszerre fogyasszuk el.
A chili erőssége hatékonyan bevethető a megfázásos tünetek enyhítésére – fotó: pixabay.com
Megfázásra, gyulladásra
Megfázásos, tüdőgyulladásos panaszoknál nagy segítséget jelenthet a klasszikus a méz – fokhagyma – citrom hármasa! A fogyasztható méretűre vágott fokhagymát tegyük egy teásbögrébe, majd tegyünk rá annyi mézet, hogy ellepje. Ezt követően facsarjuk rá 2 citrom levét, majd az egészet óvatosan nyomkodjuk össze, hagyjuk néhány órát állni, majd kanalazgatva, apránként fogyasszuk el.
Baktérium- és vírusölésre
A torma – méz – erős paprika kombináció is hatékony, bár az ízét tekintve talán ez a legdurvább, cserébe viszont nagyon sokat segíthet rajtunk! Eredendően már a reszelt torma önmagában is erős gyógyhatással bír, a méz kedvező élettani hatásairól nem is beszélve.
Egy nagyobb tormát reszeljünk le, majd gyorsan keverjük össze mézzel, megtartva ezzel az illóolajok jelentős részét. A keverékhez aprítsuk hozzá a paprikát, majd 1-2 óra állást követően kanalanként fogyasszuk el. A keverék erőssége és íze a méz arányával szabályozható, de arra ügyeljünk, hogy a torma és a méz aránya legfeljebb kettő az egyhez legyen!
Érzékenyebb gyomrúak azért bánjanak óvatosan a csípős dolgokkal!