Matuzsálem, a tüdőshal 1938-ban került az Egyesült Államokba egy Ausztráliából érkező gőzhajón. Érkezésekor még csak egy kis hal volt, de szépen növekedett, és úgy tűnik, remekül érzi magát a Steinhart Akváriumban. Nem zavarják az üvegen bekukucskáló látogatók sem – írja a termeszeti.hu. A korát most 92 és 101 év közé teszik.
A tüdőshalak jellemzői
A tüdőshalak a legkülönlegesebb halak a Földön, tele rejtélyekkel. Úgy tűnik, bizonyos szempontból sokkal közelebbi rokonságban állnak az emberekkel vagy a szarvasmarhákkal, mint a lazacokkal és a tőkehallal.
Szabadon is tudnak levegőt venni, mert egy vagy két tüdővel rendelkeznek, így ha a vízből kikerülnek, vagy megváltozik a víz összetétele, akkor tüdős légzésre váltanak. Nekik van a leghosszabb genomjuk az állatok között, 43 billió bázispár alkotja, ami mintegy 14-szerese az emberének.
Az akváriumi dolgozók úgy vélik, Matuzsálem boldog és elégedett, de a kutatókat foglalkoztatja, hogy vajon érzi-e az öregedést. Néhány szakember úgy gondolja, hogy a korosodó halaknak megváltozik a tartóváza, fogynak, homályos lesz a szemük, szürkülnek a pikkelyeik, azonban Matuzsálem esetében nem láthatók ilyen jelek, kivéve azt, hogy – az akvárium igazgatójának elmondása szerint – színe az évek alatt némileg halványult.
Szerencsére Matuzsálem továbbra is életerős, viselkedésén egyáltalán nem látszik, hogy fáradna vagy lassulna.
Indexkép: Youtube-videó