Mint arról az Infostart beszámolt, ez a faj a Magyarországon élő európai lódarázsnál is kisebb és hála Istennek, nem agresszív. A Magyar Természettudományi Múzeum darázsgyűjteményének vezetője, Vas Zoltán szerint fajkeverésről van szó.
Mint mondta, igaz, hogy a 2000-es évek elején Kínából Franciaországba betelepült egy bizonyos fajta ázsiai lódarázs, a Vespa velutina, mely körülbelül tíz év alatt egész Franciaországban elterjedt, majd haladt tovább a környező országokba, közelítve Magyarország felé is. Már megjelent az Egyesült Királyságban, Németországban, illetve Olaszországban. A Vespa velutina azonban nem azonos a hazai hírekben megjelenő, szintén ázsiai származású óriás lódarázzsal – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy utóbbi – nevéhez híven – valóban óriási, mérete csaknem kétszerese a hazánkban is őshonos lódarázsnak.
Az ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia) öt centimétert meghaladó testhosszú is lehet – fotó: Twitter
Az ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia) öt centimétert meghaladó testhosszú is lehet, míg európai rokona nagyobb példányai sem haladják meg a három és fél centit. A Vespa velutina pedig még a nálunk élő lódarázsnál is kisebb, két és fél-három centiméternél nem nő nagyobbra.
A Vespa velutina települt be Európába, mely kevésbé veszélyes, mint óriásira nőtt "kollégája" – fotó: Twitter
Vas Zoltán szerint az ázsiai óriás lódarázs annyiban rosszabb a hazánkban is őshonos lódarázsnál, amennyivel nagyobb, ugyanis a nagyobb testméret több mérget is jelent egy szúrásnál. De nem agresszívebb, nagyjából ugyanúgy működik, mint a mi lódarazsunk, azaz a fészek közelében veszélyes lehet, azon kívül viszont – hacsak az ember nem kezdi el hessegetni – nem keresi magának a bajt.