Mik azok az emulgeálószerek?
A különböző emulgeálószereket röviden csak E-ként szokás jelölni. Gyakran hivatkoznak rájuk állagjavítókként is, ugyanis olyan anyagok, amelyek segítségével két nem keveredő folyadék, például a víz és az olaj elegyedni tudnak egymással, aminek az eredménye egy homogén szerkezet lesz. Az E-k molekulái két részből állnak: egy hidrofil (vízoldható) és egy hidrofób (vízható) részből. Előbbi a vízzel, utóbbi pedig az olajjal kapcsolódik – írja a 24.hu.
Az emulgeálószerek széles körben használatosak az élelmiszeriparban, de kozmetikumokban és a gyógyszeriparban is alkalmaznak ilyeneket.
Sűrűn használt emulgeálószerek például a lecitin, a karboxi-metil-cellulóz, a mono- és digliceridek, a poliszorbátok és a különböző gumik. Természetes anyagoknak is van ugyan emulgeáló hatása (például a tojássárgájának a süteményekben), ezek az ipari feldolgozás során általában mesterségesek.
Az emulgeálószerek célja többek között az íz javítása, a hosszabb szavatosság, illetve a jobb állag. Egészségünkre gyakorolt hatásukról azonban gyakran szó esik, egyes tanulmányok ugyanis azt állítják, hogy bizonyos E-számok hozzájárulhatnak a bélgyulladáshoz és így a rák kialakulásához.
Az emulgeálószerek lehetséges egészségügyi kockázatai
Egy tanulmány több mint 95 ezer francia felnőttet és emulgeálószer-bevitelüket követte nyomon, hogy kiderítse, növeli-e ezek bevitele a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és arra jutott, hogy négy specifikus emulgeálószer bevitele összefüggésben lehet a szív- és érrendszeri betegségek megemelkedett kockázatával. Gunter Kuhnle, a Readingi Egyetem táplálkozás- és élelmiszertudományi professzora szerint azonban az eredményeket nem lehet csupán az emulgeálószereknek tulajdonítani.
Egy másik kutatás hét emulgeálószer, köztük a karragén és a gumiarábikum hatását vizsgálta a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával összefüggésben, és azt állapította meg, hogy az emulgeálószereknek lehet hatása a betegség kialakulására, azonban többen is hangsúlyozták, hogy a minta és az eredmények korlátozottak.
Egy francia-kanadai kutatócsoport pedig korábban arra jutott, hogy gluténérzékenységre hajlamosíthat egy számos élelmiszerben előforduló adalékanyag rendszeres fogyasztása, erről ebben a cikkünkben olvashatsz.
Indexkép: Pixabay