Az ország igyekszik megemészteni a múlt heti Kormányinfón elhangzottakat, miszerint csak az átlagfogyasztásig bízhatunk a rezsicsökkentett árban a villany és a gáz esetében.
Amellett, hogy most mindenki igyekszik rájönni, hogy pontosan mennyi az annyi, az is előtérbe került, hogy milyen alternatív, villamos áramot és gázt részben helyettesítő megoldást lehet találni a mindennapokra. Ilyen például a sparhelt, amit tudunk használni főzéshez, fűtéshez, és ha nagyon muszáj, a melegvizet is elő tudjuk állítani vele egy nagy fazékban.
Mi is az a sparhelt?
A sparhelt tulajdonképpen a kemence utódja, fatüzeléssel működik, a régi vidéki porták jó részén megtalálható volt egészen a 70-es évekig, a nyári konyhákban pedig most is porosodik jó eséllyel itt-ott egy régi tűzhely. Lehet, hogy most jött el az ideje, hogy leporoljuk.
Neve a takarékosságra utal: a német takaréktűzhely szóból származik. Készülhet csempéből, téglából, de a legtöbben talán ehhez hasonló típussal találkoztunk:
Sparhelt – Fotó: Agroinform
A tetején vaslemez található, ahol bőven elfér akár 3-4 fazék is. A sparheltnek általában van külön sütő része is, ami ugyan jóval kisebb, mint a mai villanytűzhelyek belső tere, de azért megteszi, sokak szerint finomabb pogácsát lehet benne sütni, mint a gáz-vagy villanytűzhelyben, mert annyira magas hőmérsékletűú levegő veszi körül a sütőteret, hogy a pogácsa külső része azonnal ropogósra sül, ami miatt a belső nedvesség jó része a pogácsa belsejében marad. Állítólag ettől lesz igazán finom.
Miért jó a sparhelt?
Ami elsőre nyilvánvaló: nem kell hozzá áram és gáz. Kell viszont fa, de abból nagyon kevés is elég a működtetéshez, nem véletlenül kapta a sparhelt nevet (azaz sparherd, aminek az első tagja a német sparen igéből származik, amelynek jelentése: takarékoskodni). Maga a beüzemelés alapvetően nem nagy kihívás, ha már sikerült becipelni házba, és találtunk neki helyet, bár az tény, hogy szabad kéményre is szükség van, ami valószínűleg nem alapfeleszereltség mindenhol.
Szükség lesz füstcsőre a sparhelt és a kémény közötti kapcsolat megteremtése érdekében.
Az igaz, hogy a legtöbb mai, amerikai konyhás nappali nem alkalmas arra, hogy csak úgy könnyedén betegyünk egy sparheltet, de egy cserépkályha építéséhez képest eltörpülnek a sparhelt beüzemelésével kapcsolatos fáradalmak, ha jobban belegondolunk.
Nyáron is használható
Bár a nyári hónapokban a sparhelt adta meleg inkább nyűg, mint öröm, ettől függetlenül a nyári konyhában, ha van erre alkalmas helyiségünk, jó hasznát vehetjük a hosszabb ideig tartó befőzések során, jelentős mennyiségű gázt vagy villanyt megspórolva ezzel.
Mire kell figyelni a sparhelt használata során?
A fával való fűtés veszélyei közül a legjelentősebb kétség kívül szén-monoxid mérgezés kockázata. A szén-monoxid (CO) egy olyan színtelen, szagtalan gáz, mely tökéletlen égési folyamatok során keletkezik, és hosszan tartó belélegzés esetén az emberi szervezet számára halálos is lehet.
Ezekre kell figyelni, hogy ne legyen baj:
- A fa nedvességtartalma ne legyen több, mint 20 %. Ha túl nedves a fa, akkor inkább vágjuk (hasítsuk) kisebb hasábokra, és tároljuk száraz helyen.
- Ne tüzeljönk el például lakkozott fát, mert káros anyagok kerülnek a levegőbe.
- Figyeljünk oda a megfelelő füstelvezetésre, ehhez kérjünk meg egy szakembert.
- Lehetőleg keményebb fafajtákat válasszunk fatüzeléshez, ilyen például a gyertyán, a tölgy és a bükk.
Úgy tűnik, egyre több figyelmet kell fordítanunk a takarékosságra, javasoljuk, hogy olvasd el ezt a cikkünket is:
Kézműves rezsicsökkentés: itt van az 5 pontos lista, ami segítségedre lesz a spórolásban