A kövek egymásra rakosgatása, a stacking befolyással van a környezetre – az élővilágra, a folyók és patakok mozgására –, és tilos a természetbe így beavatkozni.

Mivel a Mecsekben, az Óbányai-völgyben is megjelentek a kövekből emelt alkotások, a Hosszúhetényi Turista Egyesület figyelmeztet, hogy már a mederanyag legcsekélyebb bolygatása is jóvátehetetlen környezeti károkkal jár.

Ugyanis a kövekre tapadó, alattuk lapuló vízi élőlények a kőből készült alakzatok elkészítésekor szárazra kerülhetnek vagy lesodródhatnak. A rakosgatás akár az áramlás mértékét és dinamikáját is gyökeresen megváltoztathatja a patakok és folyók medrében, ezért arra kérik az alkotókat, hogy hagyjanak fel ez irányú tevékenységükkel a Mecsek patakmedreiben.


A kövekből készített alkotások a Himaláján egyfajta meditatív tevékenység megnyilvánulásai, vallási okokból készülnek. Ezzel a halottaik előtt is tisztelegnek Keleten, valamint a kövekből készített kupacok útvonalakat is mutathatnak.

Ma már világszerte elterjedt ez a szokás, ami például a tihanyi Őrtorony kilátóhoz vezető út mentén korábban már okozott problémát, ahol nagyobb kiterjedésű területen helyeztek el kőrakásokat a kirándulók.

kövek

Ma már világszerte elterjedt szokás a stacking – fotó: Shutterstock

Már a Bakonyerdő Zrt. és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság is adott ki az elmúlt évek során az erdőkben és kedvelt turistalátványosságok közelében létrehozott kőhalmok miatt közleményt, melyben felhívta a túrázók figyelmét arra, hogy a kiemelten gazdag élővilágú természetvédelmi területen bármilyen nemű, ideiglenes vagy végleges eredménnyel járó beavatkozás, például idegen tárgyak elhelyezése és a terület átrendezése is tilos.

Forrás: divany.hu