Júliusban nemcsak a lekvároké a főszerep: megannyi áldásos hatással rendelkező gyógynövényünk is szüretelésre vár, hogy helyet kaphasson a családi házipatika polcain – írja az egy.hu

Cickafark

Magas a növényi ösztrogéntartalma, aminek köszönhetően főként a nők körében kedvelt  gyógynövény. A virágos hajtásából készült teája vérzés- és görcscsillapító hatású menstruációs időszakban, emellett segíti a tüszőérést, illetve a változókorban kiváló teakeverék készíthető belőle palástfűvel és pásztortáskával keverve.

Aranyérproblémák és különféle nőgyógyászati panaszok esetén kiváló görcsoldó és fertőtlenítő fürdőt lehet készíteni belőle, ami hatékonyan hozzájárulhat a panaszok enyhítéséhez. Gyógyászati célra a virágát és leveleit lehet gyűjteni, a föld feletti vastagabb szárrészek nélkül.

cickafark

Cickafark – fotó: pixabay.com

Orbáncfű

Az orbáncfű az egyik legerősebb nyugtató és altató hatással bíró természetes immunerősítő. Akár depresszióról, akár fáradtsággal járó idegességről, szorongásról van szó az orbáncfű hatékony lehet. Segítséget nyújthat a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében, vírusölő tulajdonságai miatt bevethető herpesz esetén, hepatitisz B és C betegségeknél is. Epehajtásra, görcsoldásra, víz- vagy nyákoldásra, emésztésjavításra, savcsökkentőként egyaránt alkalmazható.

orbáncfű

Orbáncfű – fotó: pixabay.com

Az orbáncfű virágos hajtásának felső 30-40 centiméterét gyűjtjük. Készíthető belőle tea vagy külsőleg is használható olajos kivonat.


Borsmenta

A borsmenta kiváló epeműködést serkentő, szélhajtó hatással rendelkezik. Javítja az étvágyat, segíti az emésztést, használatát ajánlják puffadás esetén is. Mivel kiváló fertőtlenítő hatással rendelkezik, ezért gyakran alkalmazzák szájüregi, gyomor- és bélfertőtlenítőként is. Hideg teája csillapítja a hányingert. Légúti betegségeknél gargalizálásra és inhalálásra is alkalmazható, teája izzasztó hatású, ami lázas állapot fennállásakor segíthet. Illóolaja fejfájáscsillapító, migrén és szédülés esetén is bevethető.

borsmenta

Borsmenta – fotó: pixabay.com

A mentát virágzás előtt évente akár háromszor is be lehet gyűjteni, de arra mindenképpen figyeljünk, hogy soha ne a tövénél vágjuk le, hanem hagyjunk meg tíz centi szárat. Gyermekek hatéves korig nem fogyaszthatják.

Citromfű

A citromfűlevél-tea fogyasztása ideges eredetű fejfájás esetén kiváló enyhítő lehet. Az egész szervezetet nyugtatja, kedvezően hat az emésztésre, megszünteti a puffadást, valamint támogatja a máj munkáját. Izzasztó, lázcsillapító, görcsoldó, de hatékony a meghűlés és influenza elleni teakeverékekben is. Szabályozza a pajzsmirigy működését,  polifenoljai antivirális tulajdonságúak, emiatt segíti az ajakherpesz gyógyulását, felére csökkenti a vírusfertőzés kiújulásának gyakoriságát.

Virágzás előtt a legmagasabb az illóolaj-tartalma, ekkor érdemes gyűjteni.

citromfű

Citromfű – fotó: pixabay.com

Diófalevél

A diófa egészséges levelei széleskörűen felhasználhatóak: gyógyteája belsőleg emésztést elősegítő, nyirokrendszert támogató, vérkeringést javító és vércukorszintet csökkentő hatással bír, de hatásos gyomor-bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen is, valamint vértisztítónak, étvágyjavítónak is.

diófalevél

Diófalevél – fotó: pixabay.com

A levél forrázatát külsőleg is sikerrel alkalmazhatjuk bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmak enyhítésére ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálónak.

Június végétől augusztusig gyűjtjük, akkor amikor már szép sötétzöld a színe, de még nincsenek rajta a rozsdafoltok. A leszedett, ép, nem foltos leveleket meg kell szárítani, össze kell vágni, majd szellős, száraz helyen tárolni.

Mezei katáng

A mezei katáng (sokan ismerik bodácskóró néven) levele, virága és gyökere egyaránt ehető. Pár órás áztatás után a gyökér ugyanúgy főzhető, süthető, mint más zöldségeink. Június közepétől az első fagyokig gyűjthető, magas inulin-, keserűanyag-, aminosav-, csersav- és káliumtartalommal rendelkezik. A gyökér friss levének fogyasztása kitűnő vértisztító.

Leveleit még a virágzása előtt gyűjtik, kellemes saláta és főzelék készülhet belőle.

mezei katáng

Mezei katáng – fotó: pixabay.com