Egyes kutatások szerint a laktózérzékenyek is fogyaszthatják a tevetejet és a belőle készült termékeket – írja a mindmegette.hu.

A tehéntejen kívül emberi fogyasztásra alkalmas a kecsketej, a juhtej, továbbá a szamár, a ló, a bivaly és a teve teje is. Magyarországon a tehén, a kecske és a juh teje a legnépszerűbb, ám világszerte sok helyen fogyasztják a tevetejet is, mely nagyon sok egészségügyi előnnyel bír. A közel-keleti és észak-afrikai országokban már nagyon régóta isszák, főleg a pásztorok – számukra ez az elsőszámú folyadékforrás.


A tevetej íze

Vannak, akik úgy gondolják, nincs különleges íze a tevetejnek, sőt nem is lehet megkülönböztetni a tehéntej ízétől, mások azonban azt állítják, hogy a tevetejnek édes, enyhén sós íze van, és krémesebb is, mint a tehéntej. A tevetej ízét és beltartalmi értékeit az is befolyásolja, hogy az állat melyik kontinensen él, milyenek a hőmérsékleti viszonyok, szabadtartásban vagy farmon nevelik, valamint hogy milyen táplálékot fogyaszt.

A tevetej egészségügyi előnyei

A tevetejben többféle fehérje található, jelentős mennyiségű béta-kazeint tartalmaz, kappa-kazein-tartalma azonban csekély, így az anyatejhez hasonlít az összetétele. Ennek köszönhetően a tehéntejfehérje fogyasztása során allergiás tüneteket produkáló gyermekek a tevetejet általában gond nélkül ihatják.

teve

Egyesek szerint a tevetejnek édes, enyhén sós íze van, és krémesebb is a tehéntejnél – fotó: Pixabay

Szakvélemények szerint a friss és a fermentált tevetejnek vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő hatása van, sőt rendelkezik vírusellenes tulajdonságokkal is, és a gyomor-, bélrendszer bizonyos megbetegedéseire is jó hatással van. Körülbelül tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a tehéntej, és kalcium-, káliumtartalma is magasabb.

Jelentős arányban tartalmaz telítetlen és hosszú láncú zsírsavakat, ennek köszönhetően csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, de a cukorbetegség tüneteit is mérsékli. Ez a tevetejben található jelentős mennyiségű inzulinnak és inzulinszerű anyagoknak köszönhető.

A tevetej nagy része Afrikából és a Közel-Keletről származik. A világ egyik legnagyobb tevetejfarmja Dubajban található: a Camelicious több mint hatezer tevét tart a farmján, ahol évente négymillió liter tejet termelnek. Szomália és Kenya a világ tevetejének 64 százalékát állítja elő.

Mennyibe kerül a tevetej?

A tevék tenyésztése nem egyszerű, etetésük és tartásuk is költségesebb. A kereslet és a kínálat problémája is fennáll, ugyanis a nyugati országok igénye egyre nő a tevetej iránt, amelyet a tevefarmok már nehezen tudnak kiszolgálni. Részben ezért is ilyen drága egy liter tej.

A dubaji Camelicious farm vezető állatorvosa így nyilatkozott a tevék tartásáról: "Nagyjából 1300 tevét fejünk meg, naponta kétszer, elég intenzív munka. A munkafolyamatainkban rengeteg ember vesz részt. Amikor új tevék érkeznek a farmra, egy nagyon szigorú karanténfolyamaton kell átmenniük, melynek során ellenőrizzük, hogy nincs-e valami betegségük, ha szükséges, ellátjuk őket, majd megkezdjük a hozzászoktatásukat a fejőházhoz. Nagyon fontos, hogy kellemes és nyugodt atmoszférát biztosítsunk a tevéknek, hogy megfelelően le tudják adni a tejüket."

Az ár szempontjából meghatározó az is, hogy egy teve csak hat-hét liter tejet tud adni naponta. A tevetej literenként 30 dollárba kerül.