Vaddisznók rohantak az útra a ködben Sárvárnál. Az érkező Audi személygépjármű sofőrjének esélye sem volt elkerülni az ütközést, amitől az autó első és oldalsó légzsákjai is kinyíltak. – írta a 112press.hu
A sofőr szerencsére sérülés nélkül tudott kiszállni az autójából.
A baleset körülményei
Szombathely irányába tartott egy Audi személyautó szombaton este, amikor a jármű elé kiszaladt két vaddisznó. A sofőr fékezett és arra ügyelt, hogy az úton tartsa a járművet, ami elütötte az egyik állatot. Az ütközésnél kinyíltak az autó első és oldalsó légzsákjai.
Az Audi személygépkocsi vaddisznót gázolt – fotó: 112press.hu
A gépkocsiban ülők megúszták sérülés nélkül. A vaddisznó a helyszínen kimúlt. Az állatot az illetékes vadásztársaság elszállította.
A későbbi komment-viták elkerülése érdekében a 112press.hu leszögezte: az autó vezetőjének nem kell kifizetnie a vaddisznó megállapított értékét és a vadásztársaság sem fizet az autóban esett kárért. Mindenki a saját kárát állja. A vadgázolással kapcsolatos gyakori kérdésekről korábban már megjelent egy cikk a portálon, amelyben igyekeznek eloszlatni a tévhiteket:
Tévhit, vagy valóság, hogy büntetnek a rendőrök a vad elütéséért? Kell-e fizetni a vadásztársaságnak az elütött szarvasért, vaddisznóért?
A 112press.hu válasza tapasztalatok alapján:
Saját tapasztalatunk alapján a járművezetőket nem büntették meg a vad elütése miatt a rendőrök és arról sincs információnk, hogy a vadásztársaság részére kellett volna kártérítést fizetni az elütött vad miatt, ha a járművezető rendelkezett kötelező gépjármű felelősségbiztosítással és vezetői engedéllyel, valamint nem volt ittas a baleset bekövetkeztekor.
Az is szinte mellékes, hogy volt-e vadveszélyre figyelmeztető tábla, mivel az autósoknak jellemzően akkor sem fizetett a vadásztársaság, ha az adott szakaszon nem volt ilyen tábla. Önmagában a tábla hiánya nem bizonyítja, hogy a vadásztársaság felelős a vadbalesetért, de az autósnak nagyobb esélye van sikert elérni, ha a területen táblákkal nem jelzett vadászat zajlott, vagy közvetlenül az út mellett létesített vadetetőt a társaság.
De akkor ki fizeti a kárt?
Jellemzően mindenki a saját kárát állja. A vadásztársaság elviszi az elütött vadat, az autó tulajdonosa pedig javíttathatja a gépkocsit. Nagy segítség, ha van CASCO, azonban Magyarországon csak a gépjárművek kb. 17 százaléka rendelkezik valamilyen CASCO-val, amely kötvények egy jelentős része nem teljeskörű biztosítás.