A parlagfű nagyon jól képes alkalmazkodni Magyarország időjárási viszonyaihoz, és már nálunk is megjelent egy korábbi virágzású alfaja, amely megfelelő időjárási körülmények fennállása esetén akár július elseje előtt is képes virágozni. Ezért egy éve változott a parlagfű elleni védekezési kötelezettségről szóló jogszabály, ami szerint a földtulajdonosoknak egész évben gondoskodniuk kell a parlagfű-mentesítésről.

Amennyiben ez nem történik meg, a megyei kormányhivatal közérdekű védekezést rendelhet el, a földtulajdonossal szemben pedig növényvédelmi bírságot szab ki, ha a parlagfű már virágbimbós vagy annál fejlettebb állapotában van, és mérlegeli a büntetés mértékét illetően a fertőzött terület nagyságát, illetve a parlagfűvel való felületi borítottságot is.

A Nébih Magyar Nemzetnek adott válasza szerint az állami területeken folyamatos a parlagfű-mentesítés, de ez nem minden esetben valósul meg maradéktalanul. Idén a Parlagfű-bejelentő rendszeren keresztül több elhanyagolt önkormányzati területet jelentettek az illetékes hatóságoknak.

napraforgó-parlagfű

Parlagfűvel szennyezett napraforgóföld. A parlagfű irtása a szennyezett területek terméskiesése és az allergiások miatt is fontos – fotó: MTI/Sóki Tamás

Külterületen augusztus 13-ig 978 helyszíni ellenőrzés történt, amiből 683 terület, azaz 1004 hektár volt parlagfűvel fertőzött. A fertőzött földeken eddig 173 terület, azaz 218 hektár esetében rendeltek el közérdekű védekezést. A legtöbb helyszíni ellenőrzést Csongrád-Csanád és Pest megyében végezték. A legtöbb lakossági bejelentés külterületre vonatkozóan Pest megyében érkezett.

Mivel Budapesten, belterületen kisebb a zöldfelület aránya, kevesebb a bejelentés is. Belterületeken jellemzően inkább az egyéb gyommal fertőzött, gazos területek, elhagyott kertek, szőlők elgyomosodása a jellemző.