A nyers tojást tartalmazó ételek és a tojástartalmú édességek – mint például tatár beefsteak, tiramisu, madártej, a házi majonézzel készülő ételek – is okozhatnak szalmonella-fertőzést csakúgy, mint a mosatlan, nyers zöldségek, gyümölcsök. A hagyományos készítésű, olvadó vaníliafagyival is érdemes vigyázni, és fontos alapszabály, hogy ha a fagylalt egyszer már megolvadt, nem szabad újrafagyasztani – figyelmeztet Dr. Torzsa Péter családorvos, a Semmelweis Egyetem családorvosi tanszékének egyetemi docense.

A Semmelweis.hu-n megjelent cikk szerint a szalmonellafertőzés tünetei – a magas láz (enyhébb esetben csak hőemelkedés), a hányinger, a hányás, a vizes hasmenés, a köldök körüli hasi fájdalom, a gyengeség, a fáradékonyság – a fertőzés után 1-2 nappal jelentkeznek és legalább 3-4 napig tartanak.

tojás

A betegség az alapvető higiénés szabályok betartásával megelőzhető – fotó: Shutterstock

Dr. Torzsa Péter kitért arra, hogy a baktériumok az élelmiszeren túl leggyakrabban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbeA kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, illetve tojással kerül a külvilágba, vagy akár a levágott állatok húsán is előfordul. A betegség a higiénés szabályok betartásával és az élelmiszerek megfelelő hűtésével megelőzhető, de az alapos sütés-főzés is elpusztítja a szalmonellabaktériumokat.

A családorvos néhány praktikus tanácsot is adott a szalmonellafertőzés megelőzése érdekében:

  • Mindig mossunk kezet, mielőtt ételkészítésbe kezdünk, és akkor is, amikor befejeztük a nyersanyagok, főként a húsok előkészítését!
  • A megmaradt ételt minél előbb tegyük hűtőbe, mivel szobahőmérsékleten már néhány órányi tárolás hatására is elszaporodnak benne a kórokozók!
  • Felhasználás előtt az ételt újra forrósítsuk át, nem elég csak melegíteni!
  • A hűtőben mindig különítsük el a nyersanyagokat és a késztermékeket!
  • A  fertőzött mindenképp kerülje az ételkészítést, nehogy másokat is megfertőzzön!

A szakember a fertőzés kezelésével kapcsolatban elmondta, hogy ilyenkor elsődleges a folyadék és elektrolitok pótlása, de kerülni kell az étkezés során a hasi görcsöt kiváltó ételek, italok, például a tej, az alkohol vagy a koffein fogyasztását.