Update 2022.12.16. A lengyelek visszavonták a vétót

Lengyelország végül visszavonta a vétóját, mellyel többek között a multinacionális nagyvállalatok számára előírt minimális társaságiadó-kulcsot, az Ukrajnának nyújtandó további 18 milliárd eurós segélyt és a hazánknak járó EU-s források elfogadását is akadályozta - írta meg a Politico cikke alapján az index.hu.

Az elfogadott intézkedés csomagban a Magyarországnak járó pénzeszközök befagyasztása is benne szerepel, melyet a jogállamisági aggályok miatt kell elszenvednünk, és hazánk gazdaságának covid-19 világjárvány utáni újraindítási forrásairól is rendelkezik, melyeket feltételesen hagy csak jóvá, reformintézkedéseket kívánva a zárolások teljes feloldásáért cserébe.

A varsói vétó a globális minimumadóval kapcsolatos aggályok miatt volt érvényben, ami kétlépcsős, globális megállapodás része, több mint 130 ország által jóváhagyva. A csomag része az is, hogy a nagyvállalatoknak ott kell adófizetési kötelezettségüket teljesíteniük, ahol a nyereségük keletkezik.

A szerda este mozgalmas eseményei során a lengyelek három óra haladékot kértek az egyeztetésre, de ennek végére sem jutottak eredményre. Még Petr Fiala, az EU soros elnökségét adó Csehország miniszterelnöke is megpróbálta személyesen győzködni Mateusz Morawieckit, hogy vonja vissza a vétót, és még ez sem hozott megoldást - írta az index.hu. A dolog elnapolódott csütörtök délre, majd délután 3 órára, míg végül este megszületett a megoldás.

Lengyel diplomaták arról is beszámoltak a Politico hírportálnak, hogy nem tartják etikusnak a különböző témák összekapcsolását: az Ukrajnának nyújtandó hitel és a globális minimumadó ezt megelőzően a magyaroknak sem tetszett, de a saját pénzeiket féltve végül kénytelen-kelletlen beleegyeztek a csomag elfogadásába. A lengyeleknek a helyreállítási alapból 35 milliárd euró pénzösszeg járhat, melyet az Európai Bizottság már jóváhagyott, ugyanakkor nem érkezett belőle egy eurocent sem, mivel a kívánt igazságszolgáltatási reform elmaradt. A félszívvel végrehajtott lengyel változtatásokat pedig nem fogadta el az Európai Bizottság.


Eredeti cikkünk, amely csütörtökön este jelent meg:

Lengyel jelzések

Lengyelország szerdán jelezte, hogy nem fogja támogatni azt a megállapodást, melyben a Magyarországnak járó, befagyasztott uniós források és a helyreállítási alap pénzeinek sorsa is benne foglaltatik - írta meg az index.hu. A kompromisszum nagyon fontos lenne, mert a 2022-es év napjai meg vannak számlálva, és év végéig szükség van a megegyezésre a helyreállítási alapról.

Az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács ülésének előrehaladtával úgy tűnik, hogy az egész megállapodás borulhat. Lengyelország ugyanis nem hajlandó jóváhagyni a csomagot, és emiatt a magyar pénzek ismét veszélybe kerültek.

A lengyel álláspont különösen meglepő, mivel a hét elején úgy tűnt, hogy Magyarország uniós forrásainak kérdése (valamint a globális minimumadó és az Ukrajnának szánt segély ügye) megoldódott egy megállapodással.

Lengyelország szerdán jelezte, hogy nem fogja támogatni azt a megállapodást, melyben a Magyarországnak járó, befagyasztott uniós források és a helyreállítási alap pénzeinek sorsa is benne foglaltatik.

Lengyelország szerdán jelezte, hogy nem fogja támogatni azt a megállapodást, melyben a Magyarországnak járó, befagyasztott uniós források és a helyreállítási alap pénzeinek sorsa is benne foglaltatik. Kép: Pexels

Derült égből vétó

A tagállamok vezetőinek szerdán kellett volna jóváhagyniuk a kompromisszumot, de ez nem történt meg Lengyelország vétója miatt. A Politico úgy értesült négy uniós diplomatától, hogy:

A lengyel vétó egyébként nem Magyarország és Ukrajna ügyeivel kapcsolatos, hanem a globális minimumadó kérdéskörével van problémájuk.

Mivel azonban ezek a kérdések hétfőn együttesen kerültek tárgyalásra és megállapodásra, ezért most is hasonló eljárásrend szerint kellene dűlőre jutni. A helyzet azért is nehéz, mert az EU állam- és kormányfőinek ülése még folyamatban van, és a tagállamoknak még van lehetőségük változtatni az álláspontjukon. Amíg azonban ez nem történik meg, a magyar pénzek veszélyben vannak. A következő napokban mindenesetre folytatódnak a tárgyalások.

A tagállamok vezetőinek szerdán kellett volna jóváhagyniuk a kompromisszumot, de ez nem történt meg Lengyelország vétója miatt.

A tagállamok vezetőinek szerdán kellett volna jóváhagyniuk a kompromisszumot, de ez nem történt meg Lengyelország vétója miatt. Kép: Pexels

Van ott még vétó, ahonnan a lengyel jött

Ma este az is eldőlhet, hogy Magyarország visszavonja-e a saját vétóját és megkapja-e az uniós pénzt - számolt be róla az index.hu. 18:00 órakor Brüsszelben nagyköveti tanácsi ülést tartanak, ahol rákérdeznek Magyarország álláspontjára az Ukrajnának szánt uniós hitelcsomag és a globális minimumadó támogatásáról. Ha a tanácskozás során ismét vétózunk, akkor úgyszintén nagyon messze kerülünk attól, hogy idén rábólintsanak a helyreállítási alapból nekünk járó ezer milliárdokra. Ennek következményeként egy másik ülésen fognak dönteni arról, hogy mi lesz Magyarország felzárkóztatási pénzek ügyében a feltételességi eljárásban.

A helyreállítási alap támogatása 5,8 milliárd eurót jelent, ami mintegy 2300 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást tesz lehetővé Magyarország számára.

Ennek azonban még feltételei vannak, beleértve a 27 horizontális feltételt, amit az Európai Bizottság elvár a magyar kormánytól. Ha ezeket a feltételeket nem teljesítjük, akkor a 2300 milliárd forintnyi forrás nem landolhat a magyar számlákon. Ráadásul a felzárkóztatási pénzeknél is létezik 17 horizontális feltétel.

18:00 órakor Brüsszelben nagyköveti tanácsi ülést tartanak, ahol rákérdeznek Magyarország álláspontjára az Ukrajnának szánt uniós hitelcsomag és a globális minimumadó támogatásáról.

18:00 órakor Brüsszelben nagyköveti tanácsi ülést tartanak, ahol rákérdeznek Magyarország álláspontjára az Ukrajnának szánt uniós hitelcsomag és a globális minimumadó támogatásáról. Kép: Pexels

Sötét képet festettek

Az Európai Bizottság a tanács kérésére múlt pénteken elkészítette a friss magyar fejleményeket összefoglaló jelentését, amelyet a mai ülésen tárgyalnak - írta a portfolio.hu. A jelentés szerint Magyarország nem teljesítette azokat a feltételeket, amelyeket az uniós testület a helyreállítási források felhasználásához szükségesnek tart és nem haladt előre megfelelő mértékben a szükséges reformok terén, így továbbra is aggályokat ébreszt a magyar jogállamiság helyzete. Magyarországnak továbbra is teljesítenie kell az uniós feltételeket, ha szeretné elkerülni a helyreállítási források felfüggesztését. Ha a tanácskozás során a tagállamok a helyreállítási források felfüggesztése mellett döntenek, akkor hazánk súlyos veszteséget könyvelhet el euromilliárdok helyett, a járvány okozta gazdasági visszaesés helyreállítására rendelkezésre álló uniós segítség elmaradása miatt.

(Forrás: Index, Index)