A mesterséges intelligenciát (AI) korunk csodaszereként emlegetik. De mi is pontosan az AI? Hogyan alkalmazható az agrár szférában, kezelhetjük-e a szektor kihívásait ezzel az eszközzel? Az OTP Agrár szakértői ezen kérdésekre keresték a választ, és minél mélyebbre ásták magukat a témában, annál több kérdés vetődött fel bennük is.

A mesterséges intelligencia emberi intelligens gondolkodást, kognitív folyamatokat és viselkedést utánzó, tanulásra is képes komplex algoritmus. Mindebből következik, hogy az AI ott tud leginkább kibontakozni, ahol kiterjedt és összetett adatállomány áll rendelkezésre. A mezőgazdaság ilyen szempontból az orvosi ló esete. A gazdálkodók által szabályozható változókon, például a faj- és fajtaválasztáson, a vetésidőn és a trágyázási arányon kívül számos olyan változó van, amelyek kívül esnek a gazdálkodók ellenőrzésén, irányításán ilyenek például az időjárási tényezők. Az AI képes kezelni a nagy varianciájú többdimenziós problémákat, épp ezért az érintettek igen nyitottan fogadják a potenciális megoldásokat.

al

A mesterséges intelligenciát (AI) korunk csodaszereként emlegetik – fotó: freepik.com

Becslések szerint a Föld népessége 2050-re eléri a 10 milliárd főt, a világ élelmiszer-kereslete, várhatóan 59-98%-kal fog növekedni 2005 és 2050 között. Ennek az igénynek a kielégítése miatt az agráriumra növekvő nyomás nehezedik. A hatékonyság, a termésbiztonság, a kiszámítható minőség, a növekvő hozam minden korábbinál fontosabb igényként merülnek fel.

Hasonlóan kiemelt szempontként jelennek meg a természeti környezetre és a klímára gyakorolt hatások, a szigorodó nemzeti és nemzetközi szabályozások, de a munkaerőhiány is. A kihívások kezelése jelentős innovációs nyomást eredményeznek, az AI alapú szoftverek alkalmazása az agrárium területén is robbanásszerű növekedés előtt áll. A Markets and Markets piackutató cég becslése szerint a 2020-ban még 2,35 milliárd USD nagyságú piac 2025-re csaknem 11 milliárd USD-re fog növekedni, ami évi 35%-os (!) bővülést jelenthet.

A mesterséges intelligencia megjelenését a mezőgazdaságban a számítási és adattárolási kapacitások exponenciális növekedése, a precíziós technológiák fejlesztése tette lehetővé. Hogyan bánjunk az adatvagyonnal, miben segíthetnek az AI alapú szoftverek a mezőgazdasági üzemek számára?

A legfontosabbakat gyűjtöttük össze:

  • növény-egészségügyi előrejelzések: nagyfelbontású fotók, gépi képfelismerés és gépi tanulás segítségével már a korai szakaszban kimutathatóak a különféle növénybetegségek és környezeti stresszhatások jelei, előre jelezhető az érés és ezáltal az optimális betakarítás időpontja,
  • időjárás-előrejelzés: a meteorológiai szenzorok valós idejű jelei és a nyilvánosan elérhető historikus adatok alapján,
  • precíziós technológiák: automata kormányzás pontosságának növelése képfelismerő algoritmus segítségével,
  • vetőmagtermesztés: segít kiválasztani a legnagyobb várható potenciállal rendelkező keresztezéseket, hibrideket,
  • döntéshozatal optimalizálása: pl. különféle takarmány receptúrák, különböző öntözési technológiák hatásainak és más egyéb változók hatásainak szimulálása,
  • jövedelmezőség növelése: pontos hozamtérképek és kijuttatási térképek birtokában felimerhető a pazarlás és optimalizálható az inputanyagok felhasználása,
  • piaci igények felmérése: segíthet felismerni a piaci trendeket, hogy melyek lesznek a rentábilisan termeszthető növények.

Le kell szögezni, hogy az AI hatékony alkalmazása a precíziós technológiák megfelelő mélységű integrációja esetén történhet meg. Ehhez tőke és speciális szakmai tudás szükséges.

A bankoknak feladata, hogy támogassák az agráriumot a tudás megszerzésében, az eszközök beszerzésében, a komplex szemléletformálásban. Az algoritmusok alkalmazásával pontosabb következtetést lehet levonni a gazdaság jövőbeni jövedelmezőségéről is. Ez a tudás pedig értékes inputot biztosíthat a finanszírozással kapcsolatos döntésekhez, a kondíciók és kockázatok pontos meghatározásához. A mesterséges intelligencia tehát nem csupán a hatékonyságnövekedésben, hanem az agrárfinanszírozásban is segítséget nyújthat.

Az OTP Bank folyamatosan keresi az innovatív megoldásokat, ezeket minél hatékonyabban építi be a mindennapi működésbe. A projektek közül kiemelkedik a „szuperszámítógép projekt”, amelynek segítségével az OTP Csoport európai szinten vezető szerepbe kerül az AI alapú K+F fejlesztések terén. Elsősorban az ügyfélkiszolgálásban és az oktatásban jelent majd új megoldásokat.

Az AI-t alkalmazó, adatalapú kiszolgálásnak számos előnye van az ügyfelek és a bank számára egyaránt. A mesterséges intelligencia segítségével egyben valósulhat meg a személyre szabott kiszolgálás és a gyors, csökkentett adminisztrációjú ügyintézés.

Úgy gondoljuk, hogy az ágazati szabályzói kényszerek, a KAP biztosította keretek és maguk a piaci folyamatok együttesen fogják kikényszeríteni az agrárvállalkozások teljesítményének drasztikus javulását. A zöld fejlesztések esetében megkerülhetetlen a növény-egészségügyi és időjárási előrejelzések, a precíziós technológiák, a döntéshozatal optimalizálása, amelyek a közeljövőben egyértelműen az AI-ra alapozottan fognak működni.

al

Az AI alapú szoftverek alkalmazása az agrárium területén is robbanásszerű növekedés előtt áll – fotó: freepik.com

Bár egyes területeken kissé távolinak tűnhet az AI használata a mindennapi tevékenységek során, pedig közelebb van, mint gondolnánk. Az új technológiák alkalmazása minden bizonnyal jelentős hatással lesz az agráriumra, hiszen nemcsak növeli a termelékenységet, javítja a hatékonyságot, csökkenti a költségeket, de hozzájárulhat a fenntarthatóbb mezőgazdasághoz is. Hogy ez meg is valósuljon, a mezőgazdasági termelőknek és a kutatóknak együtt kell dolgozniuk annak érdekében, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazó technológiák megbízhatóan működjenek és elérhetőek legyenek.

A cikkben elrejtettünk egy bekezdést, amelyet egy ingyenesen elérhető AI alapú szoftver írt meg az általunk megadott paraméterek alapján. Az olvasókra bízzuk annak eldöntését, hogy vajon melyik bekezdés a kakukktojás.

Felhasznált források:

https://www.jiva.ag/blog/how-artificial-intelligence-can-be-used-in-agriculture

https://intellias.com/artificial-intelligence-in-agriculture/