A műanyagok használata a modern mezőgazdaságban is elkerülhetetlenné vált, azonban ennek hosszú távú hatásai még nem teljesen tisztázottak. A mikroműanyagok – az 5 milliméternél kisebb műanyagrészecskék – jelenléte a talajban, vízben és levegőben egyaránt kimutatható, és egyre több kutatás irányul arra, hogy megértsük ezek hatását az ökoszisztémákra és az emberi egészségre.
Egy nemrégiben a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) folyóiratban megjelent tanulmány szerint a mikroműanyagok jelentősen csökkenthetik a növények fotoszintézisét, ami közvetlen hatással van a mezőgazdasági terméshozamokra. A kutatók több mint 150 korábbi tanulmány adatait elemezték, és megállapították, hogy a mikroműanyagok 7-12%-kal csökkenthetik a fotoszintézis hatékonyságát a szárazföldi növények, a tengeri és édesvízi algák s a moszatok esetében.
Ez a fotoszintézis-csökkenés a főbb élelmiszernövények, azaz a kukorica, rizs és búza esetében 4-14%-os terméskiesést eredményezhet világszerte. Ez évente 110-360 millió tonna terméskiesést jelenthet a szántóföldi növényeknél, míg az akvakultúrákban 1-24 millió tonna veszteséget okozhat.
A mikroműanyagok mennyiségének 13 százalékos csökkentésével ez a veszteség kb. a tizedére csökkenne.
A mikroműanyagok különböző módon befolyásolják a növények életfolyamatait. Egyes részecskék közvetlenül károsítják a fotoszintézisért felelős sejtszervecskéket, míg mások oxidatív stresszt idéznek elő, ami tovább nehezíti a növények normális működését. Ezek a hatások összességében hozzájárulnak a terméshozam csökkenéséhez és az élelmiszer-biztonság romlásához.
Ezek az eredmények rámutatnak a műanyagok termelése és felhasználása csökkentésének fontosságára, valamint a megfelelő hulladékkezelési módszerek alkalmazására. A mikroműanyagok elleni küzdelem nemcsak a környezet védelme szempontjából elengedhetetlen, hanem az élelmiszer-biztonság és a mezőgazdasági termelékenység fenntartása érdekében is.
A mezőgazdasági gyakorlatokban is szükség van innovatív megoldásokra, amelyek minimalizálják a műanyagok használatát és csökkentik a mikroműanyagok környezetbe jutását. Ez magában foglalhatja a biológiailag lebomló anyagok alkalmazását, a műanyag talajtakarók alternatíváinak keresését, valamint a fenntarthatóbb öntözési és trágyázási módszerek bevezetését.
Forrás: ng.24.hu
Indexkép: Shutterstock