A 4iG elkötelezett az agrárdigitalizáció és a precíziós gazdálkodás mellett
A precíziós gazdálkodás alapja a szaktudás és az eszközök, de legalább ilyen fontos maga az adat és azok az IT technológiák, amelyek feldolgozzák, tárolják ezeket az adatokat, majd mesterséges intelligencia segítségével elemzik, és tanácsot adnak a gazdálkodók számára, hogy milyen termelési technológiát alkalmazzanak.
Solymos Gyula az ECPA konferencia sajtótájékoztatóján – Fotó: Agroinform
Cégünk a hagyományos hardver és szoftver megoldásokon túl adattárházzal, hálózati megoldásokkal, és egyedi alkalmazás-fejlesztésekkel is segíti a gazdálkodókat.
Ennek jelentőségéhez ma már nem fér kétség:
Ma már óriási mennyiségű adat áll rendelkezésre, de a gazdák számára ezek egyelőre nem kézzel foghatóak. Ebben fog nagy előrelépést jelenteni a modern adatkezelés, adatelemzés és a mesterséges intelligencia használata.
Kiemelten fontos a hiteles agráradatok jelentőségének hangsúlyozása, hiszen a médiában sorra jelennek meg az olyan hírek, amely kiesebb nagyobb cégek elleni hekkertámadásokról szólnak, amelyek legfőbb célja az adatok megszerzése, de ezek során gyakran az adatok maguk is sérülnek, illetve korrumpálódnak. E mellett mindenképpen meg kell említeni az Excelt, mint az agrár adatok gyűjtésének legveszélyesebb eszközét, amelyben az adatokat egy laikus teljes inkognitóban is könnyen át tudja írni. Nagyon fontos minden, adatokat gyűjtő gazdának megértenie, hogy kizárólag csak hiteles adatokból lehet használható, a gazdálkodási döntéseink megalapozására, vagy a korszerű AI / Ml megoldások általi feldolgozásra alkalmas információt nyerni.
Adatszolgáltatás
A ma már sokak által széles körben gyűjtött gazdálkodási adatok hitelesítésére a blockchain technológia tud megoldást kínálni, amelyhez – a kriptovalutákkal ellentétben – nem szükséges „bányász” számítógépeket üzemeltetni, amelyek hatalmas energiafelhasználással járnak, hanem a hagyományos szervereken, "zöld" megoldásként futtatható.
A precíziós gazdálkodás alapja a szaktudás és az eszközök, de legalább ilyen fontos maga az adat – Fotó: pixabay
Az sem mellékes, hogy ha egy gazdálkodónak a blockchain technológia által hitelesített digitális adatai vannak, akkor azokban az üzleti partnerei, az integrátorok, a bankok és a szakigazgatás is megbízhat, amely új távlatokat nyithat meg a digitális együttműködésben, illetve a kötelező adatszolgáltatások, és bevallások adatalapú teljesítésében is.
A hiteles adat a kevesebb vegyszerhasználat dokumentálása miatt is előtérbe kerülhet, de a szükséges agrotechnológia kiválasztását is támogatja majd az okszerű adathasználat: ez alapján ugyanis meg lehet tervezni a legmegfelelőbb talajművelési módot, illetve a növényvédő szerek használatát. A megfelelő IT technológiával az is láthatóbb lesz, hogy mikor, milyen, mekkora mennyiségű vegyszer került ki egy bizonyos földterületre. A hiteles adatok felhasználásával jelentős mértékben csökkenhetne az adminisztráció is, remélhetőleg a szakigazgatási szervek hamarosan készen állnak ezeknek az adatoknak a befogadására.
Solymos Gyula, a 4iG agrár szakértője szerint premizálni, illetve gazdasági előnyhöz lehetne juttatni azokat a gazdákat, akik digitális adataikkal hitelesen tudják igazolni, hogy okszerűen, a lehető legkisebb környezetterhelés, illetve vegyszerhasználat figyelembevételével gazdálkodnak.
A drón a gazda szeme
Küszöbön van a drónszabályozás elfogadása, ami hamarosan megteremti annak lehetőségét, hogy a drónok a mindennapi gazdálkodás részévé váljanak. A legkorszerűbb helyből felszálló, ugyanakkor merevszárnyú drónok már hosszú ideig tudnak repülni, így a jövőben ezek fogják jelenti a gazda szemét, amelyek akár napról – napra monitorozni tudják a növényeink fejlődését, és meghatározzák mit kell tennünk ahhoz, hogy a növényeink a lehető legjobban érezzék magukat és fejlődjenek.
A drónok a földterületen elhelyezett rovarcsapdák, időjárás- és egyéb szenzorok adataival kiegészítve képesek lesznek előre jelezni a kártevőket és az egyre nagyobb tömeget megemelni képes drónok, illetve drón rajok segítségével a permetezést is hamarosan rájuk bízhatjuk. Az egyre intenzívebbé váló drónhasználat azonban felveti annak igényét is, hogy a repülési adatokat hitelesítsük, és megvalósuljon egy un. drón „feketedoboz” megoldás annak érdekében, hogy hiteles adataink legyenek arról, hogy hol (kinek a földje felett), mikor repültek a drónjaink és milyen típusú vegyszert juttattak ki. Ugyanilyen fontos az adott területen a permetezés során uralkodó aktuális szélerősség és szélirány rögzítése is, amely sodródási hatás révén jelentősen befolyásolja a vegyianyag kijuttatást.
Egy a hiteles adatrögzítést biztosító “drón feketedoboz” létrehozására a blockchain technológia szintén jó megoldást kínál. Segítségével biztosítható, hogy a repülési, kiszórási, meteorológiai valamint a drón vezető pilóta adatainak utólagos módosítására ne legyen lehetőség, így baleset vagy egyéb vitás eset (pl. idegen terület feletti repülés, méh pusztulás) kivizsgálása során hiteles adatokra lehet támaszkodni.
Ma már nem túlzás azt állítani, az automatizált mezőgazdaságé a jövő: a drónok, szántóföldi gépek esetében mindenképpen, de ma már a metszőrobotok fejlesztésére is láthatunk kezdeményezést. Ezek használatához kikerülhetetlen lesz az 5G technológia, amely segítségével megteremthető egy olyan önvezető drón és szántóföldi munkagéprendszer, ahol AI/ Ml megoldások fogják azok működését összehangolni.
"A drón a gazda szeme" – Fotó: pixabay
"Az ECPA konferencián a standunkat megosztjuk a ROTORSandCAMS Zrt. leányvállalatunkkal, amely Magyarország meghatározó dróntervező és építő cégeként egyedi agráripari megoldások kifejlesztésében játszik meghatározó szerepet.”
A 4iG Nyrt. a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület tagjaként szponzorként is támogatja a Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia megrendezését, mivel az nagyban hozzájárul a nemzetközi tudásmegosztáshoz. Egy olyan rendezvény, ahol a magyar kutatók, illetve az agrár szakemberek be tudják mutatni tudományos eredményeiket, valamint innovatív megoldásaikat. Az esemény platformot biztosít a hazai és külföldi résztvevők számára a szakmai párbeszéd kialakítására. A 4iG Nyrt. olyan megoldások létrehozása által kapcsolódik a diskurzusba, amelyek a hazai agrár- és élelmiszeripar, valamint a fogyasztók számára értéket képviselnek.
Az ECPA konferencia további részletei megtalálhatóak az Agroinform.hu-n és az ecpa2021.hu oldalon.