Mint azt megírtuk: mára országos demonstrációt hirdettek a német földművesek, akiknek akcióját a teherautó-vezetők és a vasutasok, sőt, egyelőre a lakosság is támogatja. Emlékezetes, a gazdák és az erdészeti termeléssel foglalkozók haragját azzal vívta ki a szövetségi kormány, hogy a megszorítások keretében elvette volna a mezőgazdasági dízel után járó adóvisszatérítést és meg akarta szüntetni a mezőgazdasági erőgépek gépjármű-adómentességét.
A korábbi demonstrációk hatására a kormány változtatott tervein: lemond a gépjárműadó-mentesség megszüntetéséről, a mezőgazdasági dízel támogatásának csökkentéséről azonban nem. Ezt fokozatosan, 2026-ig futtatná nullára, ám eközben 100 millió euróval csökkentené az agrárbüdzsét. A gazdák azonban nem tartják elfogadhatónak a kormány ajánlatát, sőt, most már az adóvisszatérítés és az adómentesség változatlan megtartása mellett azt is követelik, hogy a regionálisan előállított bioüzemanyagokat is mentesítsék az energiaadó alól, hogy a mezőgazdaság a várhatóan ennek okán növekvő fogyasztáshoz szükséges alapanyag megtermelésével járulhasson hozzá még jobban az éghajlatvédelemhez.
A korábbi demonstrációkról az alábbi videón látható összefoglaló:
Így aztán ma szerte szerte az országban elindultak a gazdák és a traktorok, mint ahogy arról az agrarheute beszámolt. A tüntetések egy része már vasárnap elkezdődött. Berlinbe például a gazdák már tegnap megérkeztek gépeikkel.
A gazdák nem viccelnek, komolyan gondolják, hogy kiállnak az érdekeikért, a helyszíneken tartózkodó tudósítók szerint forr bennük az indulat – forrás: agrarheute
A Gazdaszövetség elnöke, Joachim Rukwied megértést kért a lakosságtól vasárnap a ZDF-en.
"Nyilvánvaló, hogy lesznek korlátozások, forgalmi fennakadások, kérem a lakosságot, hogy értsék meg a céljaink, gazdálkodó családjaink és a hazai termelés jövőjéről van szó" – fogalmazott.
A mezőgazdasági járművek által okozott forgalmi fennakadások az ország egész területén előfordultak már reggel 8 óra körül. Több traktor is közlekedett az utakon az A81-es autópályán Böblingen közelében. A rendőrség nem számított rájuk, mert a szervezők valószínűleg nem is akartak az autópályán menni. A traktorok országszerte több csomópontban akadályozzák a forgalmat.
Tíz óra körül 5500 traktor tartott München városközpontja irányába. A Leopoldstraße-t le kellett zárni a déli irányból érkező forgalom elől. Délben állítólag már 7000 traktor volt Münchenben.
A bajor Rendőrségi Szakszervezet is támogatja a tiltakozásokat és helyesnek tartja azokat.
"Ami viszont a rendőrség részéről elítélendő, az a közlekedési csomópontok szándékos blokkolása, más közlekedők veszélyeztetése az autópályák használatával és a rendőrségi lezárások kikerülése a földeken keresztül" – mondta Florian Leitner, a GdP bajor területi elnöke Münchenben.
A Land&Forst tudósítása szerint körülbelül 150 traktorral egy traktorkonvoj indult el reggel 8 óra körül Wardenburgból Großenknetenen keresztül Wildeshausenbe. Az A1-es autópálya érintett szakaszát nyugat-Wildeshausennél teljesen lezárták, csak az iskolabuszok, a rendőrautók, a mentők és a tűzoltók haladhattak át, a leállósáv tartósan járható maradt.
A falvakban élő emberek reakcióinak többsége pozitív volt, feltartott hüvelykujjukkal, vagy integetéssel, piros-fehér szalag lengetésével fejezték ki szolidaritásukat az elhaladó traktorok és gazdáik felé.
Nortrupban egy csoport hajnali 4:30-kor indult, és Osnabrückbe tartott egy 10 órakor kezdődő gyűlésre. 09:45-kor megérkezett a csoport, az utolsók még úton vannak.
Az egyik gazdálkodó elmondta, hogy körülbelül 1000 gazdálkodó alkotja a traktorkonvojt, mely lenyűgöző, 4,3 kilométer hosszú.
A B213-as autópályát blokkolták gépeikkel a tüntetők Lastrup térségében a Stapelfeld és a Löningen/Meerdorf kijáratok között. A Hamburg és Bréma közötti 1-es autópályán az Oyten csomópontot mindkét irányban lezárták 7 óra körül. A vechtai csomópontnál a rendőrség feloszlatott egy tüntetést: Hamburg irányában reggel mindhárom sávot mintegy 100 traktor zárta el teljesen. A rendőrség büntetőeljárást is indított.
A gazdák szerint a tüntetés egész héten folytatódik, ha a kormány nem tesz eleget maradéktalanul követeléseiknek.