Az Alsó-Szászországi Agrárkamara különböző német kutatóhelyekkel közösen végzett, sorozatos kísérletek alapján kimutatta, hogy a juhok gyapja a dísznövénytermesztésben az egyik legkedvezőbb hatású trágyaként szolgálhat – olvashatjuk az agrarheute német hírportálon.

Laboratóriumi és kisparcellás összehasonlító kísérletek bizonyítják, hogy más nitrogéntartalmú, biotermesztésben engedélyezett talajjavító anyagokkal szemben a birkagyapjú nagy előnye, hogy a benne lévő nitrogén lassabban szabadul fel, így tartósabban képes kifejteni hatását. A Szövetségi Mezőgazdasági és Táplálkozási Intézet (BLE) megállapította, hogy a birkagyapjú nitrogéntartalmának 50 százaléka szabadul fel a talajban, ami más szerekkel összehasonlítva a legkedvezőbb mutató.

juh

A juhgyapjúban levő nitrogén lassan szabadul fel – fotó: Shutterstock

Ezen túlmenően, a gyapjúval trágyázott dísznövények az összehasonlító kísérletekben nagyobb vigort és egészségesebb külső megjelenést mutattak. A kezelés (talajba történő bekeverés) módjáról a cikk nem közöl részleteket. Fentiek alapján úgy tűnik, hogy a textilipari alapanyagként egyre inkább elértéktelenedő birkagyapjú számára egy új hasznosítási területet lehet találni.